مدیران خودروعصر اعتبار

زمین لرزه‌ای عظیم که در ٣۰ سال آینده رخ مى دهد!

عصر ساختمان- تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تکان‌های کوچک در امتداد بخش مرکزی گسل سان آندریاس که زمین لرزه‌های آهسته نامیده می‌شوند می‌توانند موجب زلزله‌های بزرگ‌تر شوند.

زمین لرزه‌ای عظیم که در ٣۰ سال آینده رخ مى دهد!
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، محققان به مکانیسم میان سنگ‌های گسل "سان آندریاس" که در کالیفرنیا قرار دارند، اشاره کردند. گاهی اوقات جمع شدن مواد زمین‌شناسی موجب افزایش فشار مایع می‌شود که این فشار سبب ایجاد گسل می‌شود. این چیزی است که سبب تکان‌های کوتاه می‌شود. گسل سن اندریاس در حاشیه شرقی اقیانوس آرام واقع است.

  این تکان‌های گسل هر یک یا دو سال آغاز شده و چند ماه به طول می‌انجامند. مصطفی خوشمنش ، دستیار تحقیقی از "دانشگاه ایالتی آریزونا" و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: براساس مدل‌های مستقل زمان حال، 75 درصد احتمال دارد تا زلزله‌ای به بزرگی 7 ریشتر و یا بیشتر در 30 سال آینده در شمال و جنوب کالیفرنیا رخ دهد.

  محققان کشف کردند که میزان تکان گسل سان آندریاس طی سال‌ها متغیر بوده است. چند سال بود که حرکتی در قسمت مرکزی گسل وجود نداشت در حالیکه سال‌های اخیر این گسل به اندازه 10 سانتی‌متر حرکت کرده است.

  محققان با استفاده از داده‌های "رادار ماهواره‌ای مبتنی بر سنسورهای مصنوعی" این تکان‌ها را کشف کردند. همچنین محققان از داده‌های لرزه نگاری که قبلا مورد بررسی قرار گرفته‌اند، برای توسعه یک مدل ریاضی استفاده کردند.

  دانشمندان با استفاده از این اطلاعات جدید در مورد گسل "سان آندریاس" می‌توانند از آن برای یادگیری بیشتر در مورد مکانیزم‌های رهاسازی زلزله استفاده کنند. این مدل جدید به دانشمندان کمک می‌کند که وقوع زمین لرزه بعدی در کالیفرنیا را پیش‌بینی کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی