مدیران خودروعصر اعتبار

با طراحی خاص یخ ها؛

ابتکار سوئیسی ها برای سکونت طولانی در مریخ

عصر ساختمان- پژوهشگران سوئیسی برای سکونت طولانی مدت در مریخ به دنبال اجرای طرح های منحصر به فردی هستند که طراحی گنبدهای پوشیده یخ در مرکز آن قرار دارد.

ابتکار سوئیسی ها برای سکونت طولانی در مریخ
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، تسخیر مریخ به یکی از برنامه های آتی کشورهای پیشرفته مبدل شده و از هم اکنون رقابت برای این کار میان برخی کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی آغاز شده است.

  دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوئیس به همین منظور طرحی مفصل و چند مرحله ای را در نظر گرفته اند که متضمن برپایی یک سازه ویژه در یکی از قطب های سیاره مریخ است تا بتوان از این طریق برای سکونت دائمی انسان در مریخ برنامه ریزی کرد.

  پژوهشگران دانشگاه لوزان معتقدند که قطب کره مریخ بهترین محل برای برپایی اقامتگاه دائمی به منظور سکونتگاه انسانها است. زیرا در این بخش از مریخ شواهدی از وجود حیات در گذشته های دور وجود دارد و احتمال می رود بتوان از این بخش از مریخ منابع آب و دیگر نیازهای طبیعی را استخراج کرد.

  بر همین اساس و طی 20 سال آینده شش فضانورد در زمان آغاز تابستان در قطب شمال مریخ به این بخش از سیاره سرخ رنگ اعزام می شوند تا ظرف مدت 288 روز سکونتگاه برنامه ریزی شده را بسازند.

  البته برای اجرای سازه های پیش بینی شده از ربات ها هم کمک گرفته می شود و در هر بار فرود سفینه حامل فضانوردان 110 تن مصالح ساختمانی و غیره به مریخ منتقل می شوند.

  اولین سکونتگاه شامل سه بخش هسته مرکزی، کپسول های جداگانه و یک گنبد مرتفع است. این مجموعه 12.5 متر ارتفاع داشته و عرض گنبد آن هم 5 متر است که حداقل امکانات لازم برای زندگی را فراهم می آورد.

  فضانوردان در گنبد زندگی کرده و کپسول هم به عنوان مخزن اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرد.

  جنس گنبد این مجموعه از پارچه پلی اتیلن است که با سه متر یخ پوشانده می شود تا فرایند عایق سازی کل مجموعه و حفاظت از آن در برابر تشعشعات خطرناک خورشیدی و شهاب سنگ های کوچک تکمیل شود.

  انتظار می رود کل فرایند ساخت این سکونتگاه با شش بار جابجایی سفینه فضایی اختصاصی 9 ماه به طول بیانجامد و البته برخی منابع مانند آب، دی اکسید کربن، سیلیکون، آهن، آلومینیوم و سولفور هم از سیاره مریخ تامین می شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو