مدیران خودروعصر اعتبار

تهران در تابستان ۴۲ ساعت خاموش شد

عصر ساختمان- مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران گفت: در تابستان امسال دو هفته شاهد خاموشی بودیم که براساس برآوردها باید گفت که ۴۲ ساعت خاموشی در تهران در زمان پیک بار اتفاق افتاده است.

تهران در تابستان ۴۲ ساعت خاموش شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، حسین صبوری امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که در تابستان شاهد چه میزان خاموشی بوده‌ایم، ‌گفت: تقریبا دو تا سه ساعت آن هم نه در تمام مناطق تهران خاموشی اتفاق افتاده که درمجموع این مساله دو هفته نیز بیش‌تر طول نکشید و توانستیم با انجام تدابیری این مسئله را مدیریت کنیم.

  وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر تدبیر شرکت توزیع برای مقابله با دستگاه‌های دولتی که از تبصره دولت تبعیت نکرده‌اند اظهار کرد: برای تمام دستگاه‌های دولتی از خرداد تا شهریورماه، 20 درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شد که همین مساله نیز تاثیر بسیار بالایی در میزان مصرف مشترکان دارد.

  او با بیان این‌که سالیانه 100 میلیارد تومان برای بهینه‌سازی و نوسازی شبکه برق شهر تهران هزینه می‌شود، گفت: علاوه بر این مساله سالیانه به‌طور میانگین 100 هزار مشترک جدید به مشترکان شهر تهران اضافه می‌شود که بین 100 تا 150 میلیارد تومان برای توسعه شهر تهران سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.

  صبوری با اشاره به برنامه‌های شهر تهران برای مقابله با خاموشی اظهار کرد: دو برنامه را تحت عنوان برنامه گذر از زمستان و برنامه گذر از فصل تابستان در نظر می‌گیریم و با ایجاد برنامه‌ها و تدابیری سعی در حل چالش‌ها و تنش‌های موجود داریم که در حال حاضر برنامه‌ریزی برای گذر از فصل تابستان انجام شده است.

  وی با اشاره به تدابیر شرکت توزیع برای فصل تابستان گفت: توسعه و بهینه‌سازی شبکه مدیریت و کاهش بار از جمله اقداماتی است که برای گذر از پیک بار تابستان انجام می‌گیرد.

  به گفته وی امسال به دلیل کاهش بارندگی که در کشور اتفاق افتاد، با کمبود تولید در شهر تهران مواجه شدیم اما یک کار جهادی و وسیع موجب شد تا مشکلات در پیک بار به حداقل برسد.

  مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با بیان این‌که پیک شهر تهران در تابستان سال 1396، 4666 مگاوات بود که طبق برآوردهای صورت گرفته باید به 4900 مگاوات می‌رسید، گفت: براساس هدف‌گذاری‌های انجام شده، قرار شد که میزان پیک بار به بیش از 4500 مگاوات نرسد که برای انجام این کار باید 400 تا 500 مگاوات مدیریت بار صورت می‌گرفت.

  وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این راستا، اظهار کرد: فعالیت‌هایی هم‌چون اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، تغییر ساعات ادارات، استفاده از مولدهای تولید برق بخش خصوصی و دولتی و هم‌چنین همکاری مستمر و جدی مردم موجب شد تا حدود 300 مگاوات در پیک تابستان سال جاری مدیریت مصرف صورت بگیرد.

  صبوری افزود: اقدامات انجام شده موجب شد تا به‌جای رسیدن به عدد 4900 مگاوات میزان پیک بار 4567 مگاوات ثبت شود.

  مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با بیان این‌که از طریق تغییر ساعات ادارات 250 مگاوات صرفه‌جویی صورت گرفت، اظهار کرد: 250 اکیپ عملیاتی، میزان مصرف برق 1200 مرکز دولتی بزرگ در شهر تهران را رصد کردند که براساس نتایج به دست آمده 200 دستگاه به مصوبه هیات دولت مبنی بر این‌که راس ساعت یک سیستم‌های سرمایشی را قطع کنند، عمل نکرده و شرکت برق نیز برای مقابله با آن‌ها به قطع برق این مجموعه‌ها اقدام کرد.

  وی با اشاره به برنامه‌های شرکت توزیع برق برای گذر از پیک سال 1398، ادامه داد: طبق برآوردهای صورت گرفته باید 600 مگاوات مدیریت بار در تابستان سال 98 انجام شود که برای این مساله نیز برنامه‌های متعددی در نظر گرفته شده است.

  او با تاکید بر این‌ مساله که در شهر تهران تنها 300 ساعت با مشکل جدی تامین برق آن هم در ساعت 12 و پنج بعد از ظهر مواجه هستیم، اظهار کرد: با توجه به این‌که در مابقی ساعات مازاد تولید داریم، هیچ دلیل منطقی برای احداث نیروگاه وجود ندارد، چراکه می‌توان این کار را با مدیریت مصرف پیش برد.

  مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با اشاره به یکی دیگر از برنامه‌های گذر از خاموشی در پیک سال 1398 بیان کرد: تعویض پنج میلیون لامپ دستگاه‌های دولتی با لامپ‌های ال ای دی در دستور کار شرکت قرار گرفته که البته هنوز این کار به ما ابلاغ نشده است.

  صبوری درباره میزان کمبود برق در شهر تهران در فصل تابستان، گفت: ما در شهر تهران کمتر از یک درصد انرژی مورد نیاز را نتوانستیم در زمان پیک تامین کنیم که همین مساله نیز مشکلاتی را در حوزه خاموشی به وجود آورد، اما تدابیر زیادی برای حل این مساله اندیشیده شده تا سال آینده با مشکلی مواجه نشویم.

  وی درباره میزان طلب شرکت توزیع برق یادآور شد: در حال حاضر 400 میلیارد تومان از مشترکان طلب داریم و باید گفت که یکی از اصلی‌ترین مشکلات صنعت برق، عدم وصول مطالبات است که امیدواریم برای این مساله نیز تدابیری در نظر گرفته شود.

  مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با اشاره به درآمد شرکت نیز اظهار کرد: سالانه معادل 3000 میلیارد تومان از فروش انرژی به دست می‌آید که این مبلغ را مستقیما به حساب خزانه واریز می‌کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی