مدیران خودروعصر اعتبار

وامی که خانه اولی ها را به مسکن نمی رساند

عصر ساختمان- بالا رفتن افسارگسیخته مسکن در چند ماه گذشته، موجب تلاطم در بازار مسکن و نگرانی بخش زیادی از افراد جامعه شده و در این میان، خانه اولی ها بیش از دیگران نگران هستند.

وامی که خانه اولی ها را به مسکن نمی رساند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از  ایرنا ، قیمت مسکن که به علت نبود ثبات اقتصادی در بازار، افزایش یافته، این کالا را برای خیلی ها دست نیافتنی کرد اما در این میان خانه اولی ها، دغدغه و مشکلات بیشتری دارند.
  زوج های جوان، یک سال پول خود را به بانک مسکن سپرده اند اما حال که نوبت دریافت تسهیلات رسیده، با این میزان اعتبار، نمی توانند واحد مسکونی خوب و مناسبی در شهر پیدا کنند.
  یک شهروند مسکن اولی در بجنورد به خبرنگار ایرنا گفت: موعد پرداخت وام مسکن ام رسیده اما با این پول تنها باید در حاشیه های شهر دنبال مسکن بگردم.
  سجاد وحدانی اظهار داشت: قیمت مسکن به شدت بالا رفته و با این میزان کمک و تسهیلات دولت، به هیچ عنوان خانه مناسب و دلخواه را نمی توان خریداری کرد.
  وی تصریح کرد: واحدهای مسکونی در نقاط حاشیه ای شهر عمدتا بی کیفیت بوده و چندان دلخواه زوج های جوان نیست.
  یک شهروند دیگر هم گفت: امسال خانه اولی ها ضرر کردند و از نظر روحی و روانی به هم ریخته اند.
  علی روحانی اظهار داشت: با پولی که در بانک مسکن سپرده گذاشته بودم، همان زمان می توانستم در حاشیه شهر یک واحد خریداری کنم و اکنون پس از چند ماه انتظار، با وامی که از بانک گرفته ام، باز هم تنها توان خرید همان خانه را دارم.

  * مشکلات مسکن را می دانم
  مدیر امور شعب بانک مسکن در خراسان شمالی می گوید: با توجه به وضعیت فعلی مسکن و افزایش قیمت‌ها، بانک مسکن پیشنهاد مساعدت در خصوص افزایش مبلغ وام را به بانک مرکزی داده است.
  مجید اسدی فر با تاکید بر درک مشکلات خانه اولی ها، می‌ افزاید: به دنبال راهکاری هستیم تا قدرت خرید مردم را برای مسکن افزایش دهیم.
  وی افزود: تصویب افزایش مبلغ و مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات خانه اولی‌ها منوط به مصوبه شورای پول و اعتبار است که هنوز در حال بررسی است و بانک به تنهایی در این خصوص تصمیم گیرنده نیست.
  وی اظهار داشت: اگر واحدی را که خانه اولی‌ها خریداری می‌کنند در منطقه بافت فرسوده باشد، تسهیلات با سود کمتر یعنی 6 درصد و بازپرداخت طولانی‌تر یعنی 15 ساله قسط بندی می‌شود در حالی‌که نرخ تسهیلات خانه اولی‌ها در مناطق غیر بافت فرسوده 8 درصد و مدت بازپرداخت آن 12 ساله است.
  وی گفت: امیدواریم که اتفاق مثبتی در این زمینه بیفتد و ‌مردم خوشحال شوند.

  * 459 خانه اولی وام گرفته اند
  اسدی فر اظهار داشت: میزان تسهیلات پرداختی به خانه اولی ها از اواسط سال 95 که پرداخت تسهیلات شروع شد تاکنون در شعب بانک مسکن خراسان شمالی، 256 میلیارد ریال بوده که به 459 متقاضی پرداخت است.
  وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه هزار و 696 خانه اولی برای استفاده از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن بیش از 589 میلیارد ریال نزد شعب بانک مسکن سپرده گذاری کرده اند.
  اسدی فر اظهار داشت: در صورتی که سقف تسهیلات افزایش پیدا کند، مبلغ اقساط هم به تناسب افزایش می یابد و در این شرایط مشکل دیگری پیش روی زوج‌های جوان قرار می گیرد و آن کاهش توان بازپرداخت وام است زیرا درآمد بیشتر جوانان ما تکافوی پرداخت اقساط را نمی کند.
  وی افزود: نه تنها بانک مسکن که هیچ ارگان و سازمانی پیش بینی نمی کرد ‌وضعیت تورم و‌ شرایط اقتصادی کشور به شکل فعلی درآید اما بانک مسکن دنبال ارائه راهکار است اما این بانک به تنهایی تصمیم گیرنده نیست و پیشنهادها باید با موافقت بانک مرکزی و ‌تصویب شورای پول و اعتبار عملی شود.
  اسدی فر گفت: در طرح خانه اولی ها، هریک از زوجین به تنهایی می توانند 600 میلیون ریال وام بگیرند که برای یک زوج یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار تسهیلاتی پرداخت می شود.
  مدیر شعب بانک مسکن خراسان شمالی در پاسخ به این سوال که این میزان اعتبار چقدر از هزینه های یک واحد مسکونی را پوشش می دهد، گفت: قیمت هر متر آپارتمان در نقاط مختلف شهرهای استان متفاوت است اما به نظر می رسد این مبالغ در شرایط فعلی حدود 60 درصد از قیمت یک واحد معمولی، و ‌نه لوکس، را ‌پوشش دهد.
   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی