مدیران خودروعصر اعتبار

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تاکید کرد

لزوم رسیدگی فوری به وضعیت مددسراهای شهر تهران

عصر ساختمان- رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر، خواستار رسیدگی فوری به وضعیت گرمخانه‌ها و مددسراهای مستقر در مناطق مختلف شهر تهران شد.

لزوم رسیدگی فوری به وضعیت مددسراهای شهر تهران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، الهام فخاری در صد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به بندهای قانونی و ردیف‌های بودجه در رابطه با رسیدگی به افراد آسیب‌دیده و یا در معرض آسیب گفت: به استناد بند 5 ماده 55 قانون شهرداری‌ها و بند 21 از بخش «ب» ماده 2 و مصوبه استفاده از ظرفیت همکاری و مشارکت شهرداری تهران در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی سرفصل اعتباری ساماندهی افراد در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی در مصوبه بودجه شهرداری تهران در سال 1397 با فرارسیدن فصل سرما و ضرورت توجه ویژه به گرمخانه‌ها و مددسراهای شهر در راستای پناه دادن به افراد بی‌سرپناه، بر پایه گزارش بازدیدهای ارزیابی کمیته اجتماعی متاسفانه وضعیت خدمت‌رسانی در برخی از مددسراها به ویژه در مناطق 2، 21 و 22 نامطلوب است. در برخی از موارد کارکنان اداره مددسرا از استانداردها و ضوابط شیوه نامه تدوین‌یافته سازمان خدمات اجتماعی ناآگاه هستند.

  وی ادامه داد: با توجه به پراکندگی پرشمار و چشمگیر بی‌سرپناهان در فضاهای سبز، راه‌ها و فضاهای پیرامونی مناطق مسکونی ظرفیت پذیرش مددسراها کافی نیست. به‌ویژه آنکه در برخی مناطق مددسرا وجود ندارد و در برخی دیگر ظرفیت پذیرش چنان است که می توان گفت در کاهش حضور بی‌سرپناهان بی‌اثر است.

  فخاری افزود: سهم پذیرش مددجویانی که با خودروهای گشت فوریت‌های اجتماعی شناسایی و به مددسرا جابه‌جا می‌شوند، کاهش چشمگیری نشان می‌دهد. این امر موجب شده بسیاری از بی‌سرپناهان با توجه به دشواری دسترسی، امکان استفاده از مددسراها را نداشته باشند.

  به گفته رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، این ارزیابی‌ها گویای آن است کناره‌های راه‌های اصلی و فضاهای پیرامون مکان‌های عمومی مانند برخی دانشگاه‌ها، مرکزهای فرهنگی از جمله فرهنگسراها، بوستان‌ها، بازارها و میدان‌های مهم به سکونتگاه‌های افراد کارتن‌خواب حتی در روزها و شب‌های سرد و بارانی تبدیل شده‌ است.

  وی همچنین سکونت این افراد در چنین فضاهایی را سبب فراهم آوردن شرایط نامناسبی در این مکان‌ها دانست و گفت: ضروری است با فراهم‌ ساختن گشت‌های ویژه فوریت‌های اجتماعی اقدام موثرتر و مراقبت بیشتری در جابه‌جایی بی‌سرپناهان به گرم‌خانه‌ها صورت پذیرد.

  این عضو شورای شهر تهران با اشاره به وجود تنها یک مددسرای ویژه زنان در شهر تهران،اظهارکرد: تنها یک مددسرای ویژه زنان و در منطقه 22 است بنابراین نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای شهر تهران باشد. ضروری است مددسراهای ویژه زنان دست‌کم در چهار پهنه شهر تهران آماده و بهره‌برداری شود.

  وی تاکید کرد: در بازدید از برخی مددسراها به ‌ویژه در مناطق شمالی افراد پذیرش شده از گروه‌های غیر قابل پذیرش در مددسرا هستند و گویا به صورت دائمی از مددسرا و امکانات آن به عنوان پانسیون بهره‌برداری می‌کنند بنابراین لازم است در این زمینه پایش موثر و دقیق انجام شود.

  فخاری ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد انتخاب مجریان خدمات‌رسانی در مددسراها با دقت انجام نشده است. این امر موجب کاستی در رویکردهای خیرخواهانه و انسان دوستانه در اداره این مرکزها، بسنده کردن به انجام کمینه (حداقل) تکلیف‌ها، کاهش خدمات از جمله بسته بودن مددسرا در ساعات پذیرش، کاهش چشمگیر رابطه یاورانه مددکاران و مددیاران با مددجویان و خدشه‌دار شدن اصل تکریم مددجویان شده است.

  وی ضمن اشاره به ارائه خدمات اجتماعی در مددسراها به عنوان کارهای بنیادی، مطلوب و مؤثر شهرداری تهران در توجه به گروه‌های آسیب‌پذیر و ناآگاهی شهروندان به‌ویژه ساکنان مناطق آسیب‌خیز از وجود این مراکز و خدمات آنان، معرفی مناسب این مراکز در رسانه‌ها را امری لازم دانست.

  نایب رییس کمیسیون فرهنگی‌ - اجتماعی شورای شهر تهران همچنین با اشاره به وضعیت پایداری شغلی کارکنان این مراکز اظهارکرد: با توجه به تغییر پیمانکاران خدمات مددسرا در هر سال نگرانی از ناپایداری شغلی در میان کارکنان مددسرا وجود دارد. هرچند که کارکنان از پیشینه کاری چند ساله در مددسرا برخوردارند در صورت عدم تمایل پیمانکاران جدید به ادامه همکاری با نیروهای شاغل امکان برکناری و بیکاری آنان هنگام تغییر پیمانکار وجود دارد.

  فخاری در پایان گفت: از این رو باید با توجه به حساسیت موضوع، شهرداران مناطق، حوزه معاونت اجتماعی - فرهنگی و سازمان خدمات اجتماعی نسبت به این موضوع در یک هفته اقدام و نتیجه را گزارش کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
  آرشیو