مدیران خودروعصر اعتبار

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان خبر داد:

نیاز ۹۰ میلیاردی مدارس برای تجهیز سیستم گرمایشی استاندارد

عصر ساختمان- مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ میلیارد تومان پول برای تجهیز کلاس‌های استان کرمان به سیستم گرمایشی استاندارد نیاز است، تصریح کرد: اعتبارات استانداردسازی با اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس متفاوت است و بر اساس بررسی، عمدتا مدارس غیراستاندارد در اولویت ساخت بوده و مدارس خطرآفرین تخلیه می‌شوند.

نیاز ۹۰ میلیاردی مدارس برای تجهیز سیستم گرمایشی استاندارد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، "غلامرضا رجایی" امروز 19 دی ماه در نشست خبری درباره تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد اظهار کرد: طی سال های اخیر به علت استاندارد نبودن سیستم های گرمایشی در مدارس کشور شاهد اتفاقات ناگواری بودیم که دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و در این راستا از سال 92 مصوبه‌ای از سوی مجلس تصویب شد که براساس آن باید همه مدارس سطح کشور به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شوند.

  وی افزود: منظور از سیستم گرمایشی استاندارد سیستمی است که منبع تولید گرما و انرژی از فضای آموزشی دور باشد و به صورت متمرکز باشد که گرما به سمت کلاس‌ها هدایت شود و هیچ شعله‌ای داخل آن فضای نباشد.

  رجایی تصریح کرد: از زمانی که این طرح آغاز شد ما در سطح استان کرمان شروع به شناسایی مدارس فاقد سیستم گرمایشی غیراستاندارد کردیم که بیش از 15 هزار کلاس فاقد این سیستم بودند که در آن‌ها تعدادی کلاس وجود داشت که سیستم گرمایشی واقعا غیراستاندارد و خطر آفرین بودند که در اولویت کار قرار داده شدند.

  وی با اشاره به اینکه طی چهار سال گذشته همه کلاس هایی که سیستم‌های غیراستاندارد داشتند، از رده خارج و استاندارد سازی کردیم، بیان کرد: در چهار سال 6400 کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز و تحویل آموزش و پرورش شده است.

  مدیرکل نوسازی دارس استان کرمان گفت: علی‌رغم همه پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته هنوز شاهد این هستیم که در سطح استان تعدادی از کلاس‌ها مجهز به سیستم‌های گرمایشی نفتی و گازی هستند و برخی از مدارس فاقد سیستم گرمایشی هستند که عمده این مدارس در مناطق جنوب و شرق قرار دارند و دمای هوا بالا است یا تعداد کلاس‌ها کم هستند.

  وی افزود: 970 کلاس را در این مناطق مجهز به بخاری برقی تابشی کردیم اما به دلیل اینکه در سیستم‌های برقی انرژی برق زیادی مصرف می‌شود در حال حاضر بیش از 500 کلاس را در دست تجهیز به سیستم گرمایشی استاندارد داریم که تا پایان سال مجهز خواهند شد به شرط این که تامین اعتبار صورت بگیرد.

  رجایی اظهار کرد: 1298 کلاس مجهز به سیستم استاندارد هستند اما این سیستم‌ها فرسوده شده و پیش‌بینی است طی سال‌های آینده با تامین اعتبار این سیستم‌ها را تعویض کنیم.

  وی تصریح کرد: 2943 کلاس با بخاری گازی و 1958کلاس با بخاری نفتی گرم می شوند و 2596 کلاس در سطح استان کرمان فاقد سیستم گرمایشی است که عمدتا نیاز به وسایل سرمایشی دارند.

  مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به اینکه در مدارسی که توسط نوسازی ساخته می شود صفر تا 100 کار را انجام می‌دهیم و مجهیز به سیستم گرمایشی استاندارد می‌شوند.

  وی با اشاره به اینکه نزدیک به 30 هزار کلاس درس در استان کرمان داریم، افزود: عمدتا مدارس عشایری قابلیت سیستم استاندارد را ندارند زیرا جابه جا می شوند یا چادر هستند.

  رجایی اظهار کرد: مدارس غیردولتی زیر نظر ما نیستند که عمدتا در منازل هستند که استاندارد فضای آموزشی را نیز ندارند و متاسفانه در حال فعالیت هستند زیرا با توجه به کمبود فضای آموزشی، فعالیت آنها اجتناب‌ناپذیر است.

  وی با اشاره به اینکه بیش از 90 میلیارد تومان پول برای تجهیز کلاس های استان کرمان به سیستم گرمایشی استاندارد نیاز است، تصریح کرد: اعتبارات استانداردسازی با اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس متفاوت است و براساس بررسی، عمدتا مدارس غیراستاندارد در اولویت ساخت بوده و مدارس خطرآفرین تخلیه می شوند.

  مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت: اینکه مدرسه دایر و سیستم غیراستاندارد گرمایشی داشته باشد، وظیفه داریم برای امنیت مدرسه و حفظ جان دانش‌آموزان کار کنیم و اولویت ایمنی دانش‌آموزان است.

  وی در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از همکاری خیّران بیان کرد: در راستای استانداردسازی کمپینی به کمک خیران و نوسازی مدارس در کشور با عنوان "همه برپا" با شعار "کلاس گرم، مدرسه امن" راه اندازی شده که خیران می‌توانند در موارد متعددی به ما کمک کنند.

  رجایی تصریح کرد: خیران کمک زیادی به ما می‌کنند و اگر کمک خیران در وضعیت بد اقتصادی نبود، دچار مشکل می‌شدیم.

  وی در ادامه بیان کرد: تا سال 82 بیش از 1400 کلاس درس کپری از منطقه جنوب استان برچیده شد البته هنوز در برخی مناطق به دلیل کمبود فضای آموزشی و کمبود اعتبار کلاس کپری وجود دارد.

  این مسوول گفت: در جنوب به دلیل شرایط آب و هوایی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و ... جابه جایی جمعیت انجام می‌شود که این مسئله آموزش و پرورش را با تراکم دانش‌آموز مواجه می‌کند و برای پاسخگویی به این نیاز کلاس کپری و کانکس در نظر می‌گیرند.

  وی افزود: تلاش مسئولان زیاد است و اعتبار دیده می‌شود و پروژه‌های در حال ساخت ما در جنوب بیش از جاهای دیگر است که هدف محرومیت‌زدایی و کمک به این مناطق است.

  رجایی اظهار کرد: به دلیل کمبود اعتبار، اول اواویت‌بندی می‌کنیم که ساخت مدارس بر اساس اولویت نیازمند اعتبار است و امیدواریم با کمک دولت و نظام و تامین اعتبار کار را انجام دهیم.

  وی در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از فعالیت بنیاد برکت در ساخت مدارس، گفت: بنیاد از چند سال قبل در استان کرمان با مشارکت نوسازی مشغول ساخت مدارس و فضاهای آموزشی است و تاکنون 35 مدرسه در استان کرمان آغاز کرده و تعداد زیادی از این مدارس تحویل شده است.

  مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان عنوان کرد: بنیاد پنج پروژه در شهرستان راور در حال ساخت دارد که بعد از زلزله سال گذشته هجدک در این شهرستان آغاز شد.

  وی تصریح کرد: همچنین بنیاد با نوسازی کشور قرارداد ساخت 1000 کلاس را دارد که در استان های دیگر نیز فعالیت می‌کند و بعد از اتمام، 1000 کلاس دیگر را آغاز می‌کنند.

  رجایی بیان کرد: بنیاد مستضعفان نیز در جنوب استان کرمان و قلعه گنج که پایلوت اقتصاد مقاومتی است، در فاز اول 15 پروژه تحویل داده و اکنون برای ساخت 128 کلاس درس تفاهمنامه در جنوب داریم و قرار است به 300 کلاس برسد.

  وی افزود: 64 کلاس در قلعه گنج با مشارکت با بنیاد مستضعفان در حال ساخت داریم و در فاز اول 54 کلاس تحویل داده شده و سپاه و بسیج نیز در ساخت مدارس به ما کمک زیادی کردند و در ساخت و تکمیل فضاهای آموزشی در جنوب و شرق استان همکاری تداوم خواهد داشت.

  مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت: اعتبار مصوب نوسازی مدارس استان کرمان امسال 56 میلیارد تومان بوده اما تاکنون که دی ماه است، موافقتنامه ها مبادله نشده و تنها 16 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

  وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر با کمبود اعتبار زیادی مواجه بوده‌ایم، افزود: مردم می‌توانند موارد غیراستاندارد و خطرآفرین بودن مدارس و سیستم گرمایشی را اطلاع‌رسانی کنند و ما بازدید و کارشناسی می‌کنیم و در صورت خطرآفرین بودن اخطار تخلیه را صادر می‌کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
    آرشیو