مدیران خودروعصر اعتبار

رژه روف‌گاردن‌ها در تهران

عصر ساختمان- بد نیست در آستانه نوروز و خانه‌تکانی فکری هم به حال نمای دودزده آپارتمان‌تان کنید.

رژه روف‌گاردن‌ها در تهران
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از شهروند ، در بازار ایران شرکت‌های زیادی هستند که نه‌تنها نمای ساختمان شما را می‌شویند که ایده‌های متنوعی برای زیباسازی ظاهر ساختمان‌هایتان دارند. درواقع حالا خانه‌تکانی دیگر محدود به داخل آپارتمان نیست و پایش به نمای ساختمان‌ها و پشت بام‌ها هم باز شده است. از شست‌وشوی نما گرفته تا روف گاردن‌ها و باغ‌های عمودی که گیاهان طبیعی را روی نمای ظاهری ساختمان‌تان می‌کارند و البته فعالان بازار می‌گویند که پشت بام‌های سبز و باغ‌های عمودی حسابی به مذاق تهرانی‌ها خوش آمده است. اگر بودجه‌تان محدود است، این روزها می‌توانید به سراغ شست‌وشوی نما با هزینه حدود ٤‌میلیون تومان برای ساختمانی با زیر بنای ٣۰۰ متر بروید، اما اگر از نظر هزینه‌ای مشکل ندارید، می‌توانید به سراغ پشت بام‌های سبز بروید که حداقل ٢۰۰‌میلیون تومان برای شما آب می‌خورد.
  حداقل هزینه یک پشت بام سبز ٥۰۰متری
  امروزه به دلیل این‌که از حیاط منازل به‌عنوان پارکینگ استفاده می‌شود، تنها در بخش کوچکی از آن، امکان پرورش گیاه وجود دارد. به همین منظور می‌توان از قسمت‌های دیگر منزل برای محوطه‌سازی استفاده کرد. یکی از فضاهای مهمی که می‌تواند مسئولیت یک محوطه پر از گیاه را به دوش بکشد، پشت بام است. شما می‌توانید با طراحی یک باغ در پشت بام یا به اصطلاح
  روف گاردن، به یک محوطه سرسبز و زیبا بر بام خانه‌تان دست پیدا کنید و از وجود انواع گیاهان، آبنما و پرندگان لذت ببرید. البته  اگر خواهان ایجاد فضایی سبز در پشت بام خانه‌تان هستید، باید بدانید که هر مترمربع حداقل ٢۰۰‌هزار تومان هزینه دارد. آن‌گونه که یکی از شرکت‌های فعال در این بخش» می‌گوید:    «ساخت هر متر مربع روف گاردن به‌طور متوسط ٤۰۰‌هزار تومان خرج روی دست متقاضیان این بخش می‌گذارد. البته کسانی که می‌خواهند یک پشت بام لاکچری داشته باشند دست‌کم برای هر متر مربع باید یک‌میلیون و نیم هزینه کنند.» آن‌گونه که محمد می‌گوید: «به‌عنوان مثال در یک پشت بام با متراژ ٥۰۰ متر حداقل باید ٢۰۰‌میلیون تومان هزینه کنید، البته  اگر می‌خواهید پشت بام منحصر به فردی داشته باشید، سر کیسه را شل کنید و حدود ٤۰۰‌میلیون تومان هزینه کنید؛ به‌عنوان مثال حداقل قیمت یک آبنما ١٥‌میلیون تومان،  یک آلاچیق ساده ٢۰ تا ٢٥ میلیون، یک باربیکیو  ٢‌میلیون تومان و هر مترمربع چمن مصنوعی ٢١۰‌هزار تومان است.» او البته ادامه می‌دهد:   «هزینه‌های روف گاردن به‌صورت تقریبی است و هزینه نهایی بر حسب نوع برند و واردات کالا متغیر است.»
  ٥‌میلیون تومان هزینه طراحی روف گاردن
  اما هنگام طراحی همه‌چیز دست خود شماست. یکی از  شرکت‌های فعال در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «طرح مناسب برای ساختمان‌ها و گیاه‌هایی که باید در آن استفاده شود، براساس کلاسیک یا مدرن‌بودن ساختمان و منطقه تعیین می‌شود. بر همین اساس، در ابتدا  باید یک طراحی دوبعدی با هزینه ٢‌میلیون تومان و یک طراحی سه‌بعدی با هزینه ٣‌میلیون تومان  برای پشت بام شما داشته باشیم.» آن‌گونه که از گفته‌ها برمی‌آید طراحی روف گاردن چیزی حدود ٥‌میلیون تومان هزینه روی دست شما می‌گذارد.
  داشتن پنجره‌هایی زیبا با ٦٢۰‌هزار تومان
  البته اگر بر سر داشتن فضایی سبز در پشت بام با همسایگان خود به توافق نرسیده‌اید، می‌توانید به خرید فلاور باکس‌های دیواری و زمینی برای تراس یا روبه‌روی پنجره‌های خانه خود بسنده کنید.  باید بدانید که درحال حاضر یک فلاور باکس ٩۰*٢٥*٢۰   که مناسب برای کاشتن گل‌هایی همچون شمعدانی است، چیزی حدود ٦٢۰‌هزار تومان  و یک فلاور باکس با سایز ٩٦*٥۰*٥۰  که مناسب برای کاشت درختچه‌های طبیعی است، حدودا یک‌میلیون و ٤٥۰‌هزار تومان است. درواقع اگر بخواهید با باکس‌های گل شمعدانی و سوسن نمایی زیبا به یک ساختمان پنج‌طبقه که  هر طبقه آن دارای چهار  پنجره است، بدهید چیزی حدود ١٢‌میلیون و ٤۰۰‌هزار تومان باید هزینه کنید. 
  نماشویی ساختمان چند؟
  بعد از گذشت چند‌ سال از ساخت ساختمان‌های تهران، گرد و غبار، دود و دیگر آلاینده‌های هوا نمای بیرونی خانه‌ها را حسابی زشت  و کدر می‌کند. همه آلودگی‌هایی که چهره ساختمان‌های شهر را زشت می‌کند، پس از بارش باران روی سنگ‌کاری نمای ساختمان تثبیت می‌شود و به سختی از بین می‌رود. حالا که تنها چند روز به آغاز ‌سال نو مانده شاید بخواهید همزمان با نونوار کردن داخل خانه، دستی هم به سر و روی نمای ساختمان خود بکشید. بی‌تردید تمیز کردن نمای ساختمان هزینه‌بر است ولی این قیمت همواره از بهای تعویض نما بسیار کمتر است. بنابراین می‌توانید با پرداخت هزینه نماشویی ساختمان در قیمت ترمیم و تعویض نمای ساختمان صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای
  داشته باشید.
  نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که هزینه نماشویی هر متر مربع نمای شیشه‌ای  و سنگ حداقل ٣‌هزار تومان است که این روزها به بالای ٤‌هزار و ٥۰۰‌هزار تومان هم رسیده است. البته شست‌وشوی نماهای آجری هزینه‌برتر است و حدودا متری ٦‌هزار تومان خرج روی دست شما می‌گذارد. آن‌گونه که یکی از شرکت‌هایی که کارش تمیز کردن نمای ساختمان است به «شهروند» می‌گوید: «در متراژهای پایین معمولا بعد از دیدن عکس، هزینه تمیز کردن  نمای ساختمان را به صورت کلی اعلام می‌کنیم.» او ادامه می‌دهد: «در متراژهای پایین برای ما نمی‌صرفد که بخواهیم براساس متر مربع تمیزکاری کنیم، اما در متراژ‌های بالای ‌هزار متر معمولا براساس هر متر مربع قیمت محاسبه می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «شست‌وشوی نمای آجر ٣ سانت با سیلیس  یک ساختمان  پنج‌طبقه  با زیربنای حدود ٣۰۰ متر که نبش خیابان است و دو نما دارد حدودا ٤‌میلیون تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.»

  برای تبدیل پشت بام به «روف گاردن» و باغچه  ابتدا باید توجه داشت که پشت بام جزو مشاعات ساختمان است و یکی از اهالی ساختمان به تنهایی نمی‌تواند در آن دخل و تصرف کند. براساس قانون، برای داشتن
  روف گاردن در پشت بام ساختمان‌ها ابتدا باید اساسنامه خانه را بررسی کرد و اگر در اساسنامه چنین مسأله‌ای قید نشده ‌است، میان اعضای هیأت‌مدیره و مالکان به رأی گذاشته‌ و در صورت تصویب اجرایی ‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
  آرشیو