مدیران خودروعصر اعتبار

ثبت‌نام طرح ملی مسکن به صرفه است؟

عصر ساختمان- خبر‌هایی درباره آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن از شهر کرمان منتشر شده. با این حال هنوز سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن در سایت بنیاد مسکن انقلاب راه‌اندازی نشده. از طرفی مقایسه شرایط وام طرح ملی مسکن با وام صندوق مسکن یکم نتایج خوبی برای طرح ملی مسکن به همراه ندارد.

ثبت‌نام طرح ملی مسکن به صرفه است؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از فرارو، ثبت نام طرح ملی مسکن آغاز شده، اما هر چه دنبال سامانه طرح ملی مسکن گشتیم، نتیجه‌ای نگرفتیم. بنیاد ملی مسکن متولی ساخت 100 هزار واحد مسکونی در شهر‌های مختلف شده و اول از همه کرمان را برای شروع آزمایشی طرح ملی مسکن انتخاب کرده.

  با این وجود نه سایت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نه سایت بنیاد مسکن استان کرمان، خبری از راه‌اندازی سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن نداده است. در این گزارش شرایط وام طرح ملی مسکن را بررسی شده است تا با مقایسه آن با وام ساخت بانک مسکن که همین حالا در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، ببینیم ثبت نام طرح ملی مسکن در کدام شهر‌ها به صرفه است.

  ثبت نام طرح ملی مسکن شروع شد، اما خبری از سامانه نیست!
  خبر‌هایی درباره آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن از شهر کرمان منتشر شده. چندی پیش معاون شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن در شهریورماه خبر داده بود. جواد حق شناس گفته بود دولت در نظر دارد تا 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح ملی مسکن برای اقشار ضعیف بسازد که ساخت 100 هزار واحد آن بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. به گفته حق‌شناس کرمان اولین شهری است که میزبان طرح ملی مسکن شده و ثبت نام طرح ملی مسکن برای اولین بار در شهر کرمان، آن هم به صورت آزمایشی آغاز شده است. طرح ملی مسکن بعد از 10 روز از تاریخ اجرای آزمایشی قرار است به دیگر استان‌های کشور برسد. مراحل ثبت‌نام طرح ملی مسکن به این شکل است که بعد از ثبت‌نام اولیه متقاضیان، فرآیند پایش افراد کمتر از یک ماه طول خواهد کشید. با این تفاسیر ثبت‌نام طرح ملی مسکن طبق برنامه‌ریزی قرار است از شهریورماه شروع شده و در مهرماه تکمیل شود. البته اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود.
  باید توجه داشته باشید که هنوز سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن آغاز به کار نکرده. طوری که نه در سایت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نه در سایت بنیاد مسکن استان کرمان خبری از سامانه طرح ملی مسکن است. به عبارتی می‌توان گفت: بنیاد مسکن صرفا به انتشار خبر آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن بسنده کرده است.

  شرایط وام طرح ملی مسکن
  تسهیلاتی که قرار است در طرح ملی مسکن به متقاضیان ارائه شود، دست کم 75 میلیون تومان است و در مواردی به 100 میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند. به گفته معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، نرخ سود در نظر گرفته شده برای وام طرح ملی مسکن 18 درصد است که نسبت به وام مسکن خانه اولی‌ها خیلی بالاتر به نظر می‌رسد. تازه در وام مسکن خانه اولی‌ها، یک زوج می‌تواند تا سقف 160 میلیون تومان از بانک وام بگیرد. معاون بنیاد مسکن می‌گوید با توجه به توافقی که با بانک مسکن صورت گرفته، قرار است علاوه بر تسهیلات 75 میلیونی، این بانک وام جعاله هم به متقاضیان پرداخت کند.

  حق‌شناس می‌گوید کسانی که در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند، باید همان اول کار یک هزینه جزئی پرداخت کنند. بعد از نهایی شدن ثبت‌نام، متقاضیان طرح ملی مسکن باید مبلغی بین 30 تا 50 میلیون تومان در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند تا بتوانند از وام طرح ملی مسکن استفاده کنند. البته آنطور که معاون بنیاد مسکن می‌گوید، دهک‌های اول و دوم یعنی اقشار کم‌درآمد که شامل افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی هستند، نیازی به سپرده‌گذاری اولیه برای دریافت وام طرح ملی مسکن ندارند.

  مقایسه وام طرح ملی مسکن با انواع دیگر وام مسکن

  وام طرح ملی مسکن نوعی وام ساخت به حساب می‌آید. طوری که در ابتدای آغاز طرح ملی متقاضیان باید زمین خود را در اختیار طرح ملی مسکن قرار دهند، در صورتی که متقاضی زمین نداشته باشد، از اراضی دولتی برای ساخت مسکن استفاده می‌شود. سقف وام ساخت مسکن در تهران خیلی بیشتر از وام طرح ملی مسکن است. طوری که هر زوج همین حالا می‌تواند با سپرده‌گذاری 80 میلیونی در بانک مسکن، از وام 160 میلیونی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم استفاده کند. باید توجه داشته باشید که به جز اعضای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، بقیه متقاضیان ثبت نام طرح ملی مسکن باید نصف مبلغ وام را سپرده‌گذاری کرده باشند که از این نظر تفاوتی با وام مسکن صندوق ندارد. در دیگر شهر‌ها که سقف وام مسکن پایین‌تر است، ثبت نام طرح ملی مسکن به صرفه‌تر می‌شود. وام ساخت زوجین بانک مسکن برای شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت و مراکز استان‌ها 120 میلیون تومان است که باز هم بیشتر از وام طرح ملی مسکن خواهد بود، اما اگر هر دو نفر بتوانند در طرح ملی مسکن ثبت نام کنند، به هر زوج 150 میلیون وام طرح ملی مسکن تعلق خواهد گرفت که از این نظر وام طرح ملی مسکن شرایط بهتری دارد. در سایر شهر‌ها کفه ترازو کلا به سمت طرح ملی مسکن است. چراکه در شهر‌های زیر 200 هزار نفر جمعیت، هر زوج می‌تواند تنها 80 میلیون تومان وام مسکن دریافت کند، درحالی که طرح ملی مسکن وام 75 تا 100 میلیونی در اختیار هر متقاضی ثبت نام در طرح ملی مسکن قرار می‌دهد.

  باید توجه داشته باشید که در صورت استفاده از وام طرح ملی مسکن، خانه ساخته شده به نام خودتان خواهد بود و خبری از رهن دولت نیست، اما در وام صندوق یکم، خانه تا پایان بازپرداخت اقساط در رهن بانک مسکن خواهد بود، هرچند می‌توان خانه را همراه وام آن به دیگری واگذار کرد. همچنین سود وام صندوق مسکن، خیلی کمتر از طرح ملی است. طوری که بانک مسکن برای پرداخت وام ساخت به هر زوج تنها هشت درصد سود سالانه دریافت می‌کند، درحالی که این رقم برای وام طرح ملی مسکن سالانه 18 درصد در نظر گرفته شده است.

  آنطور که گفته شده، دهک‌های اول و دوم یعنی اعضای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، نیازی به سپرده‌گذاری اولیه برای دریافت وام طرح ملی مسکن ندارند. در چنین شرایطی، وام طرح ملی مسکن شبیه وام مسکن از محل اوراق تسه خواهد بود. چراکه در این نوع وام نیز متقاضی نیازی به سپرده‌گذاری یک ساله نخواهد داشت. در وام مسکن از محل اوراق تسه، سقف وام دریافتی برای هر نفر در تهران 80 میلیون تومان، در شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت 60 میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها 40 میلیون تومان خواهد بود. با این تفسیر ثبت نام در طرح ملی مسکن برای دهک‌های اول و دوم ساکن شهر‌هایی غیر از تهران، کاملا به صرفه است، چراکه با ثبت نام در این طرح، وام بیشتری دریافت خواهید کرد. به علاوه بعد از پایان پروژه طرح ملی مسکن، خانه در اختیار خودتان قرار می‌گیرد و خبری از سند در رهن بانک نیست. همچنین باید توجه داشته باشید که با ثبت نام طرح ملی مسکن، نیازی به خرید اوراق تسه نخواهید داشت. این اوراق به ازای هر 500 هزار تومان وام مسکن، 45 هزار تومان قیمت دارند. یعنی برای دریافت وام 40 میلیونی ساخت مسکن در شهر‌های کوچک، باید یک میلیون و 800 هزار تومان برای خرید اوراق تسه هزینه کنید. در حالی که ثبت نام در طرح ملی مسکن نیازی به خرید اوراق تسه ندارد. باید توجه داشته باشید که نرخ سود در نظر گرفته شده برای بازپرداخت وام طرح ملی مسکن، تفاوت زیادی با وام ساخت از محل اوراق تسه ندارد. طوری که نرخ سود وام طرح ملی مسکن 18 درصد است و بانک مسکن برای پرداخت وام ساخت از محل اوراق تسه 17.5 درصد سود در نظر می‌گیرد. با این حساب می‌توان گفت: اگر عضو کمیته امداد یا سازمان بهزیستی باشید، ثبت نام طرح ملی مسکن برایتان به صرفه‌تر از خرید وام ساخت از محل اوراق تسه خواهد بود. در غیر این صورت بهتر است به جای ثبت نام طرح ملی مسکن، سراغ دریافت وام ساخت از بانک بروید

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو