مدیران خودروعصر اعتبار

احداث نیروگاه پشت‌بامی و فروش برق به دولت را از کجا شروع کنیم؟

عصر ساختمان- مهمترین سوالی که مخاطبان خبرگزاری مطرح کرد‌ه‌اند این بود که برای احداث نیروگاه‌های پشت‌بامی و فروش برق به دولت از کجا شروع کنیم؟

احداث نیروگاه پشت‌بامی و فروش برق به دولت را از کجا شروع کنیم؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از تسنیم ،  سه روز پیش بود که سیدمحمد صادق‌زاده، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران از امکان نصب نیروگاه‌های خورشیدی در پشت بام منازل مسکونی مردم و خرید برق توسط دولت از مردم تا سقف ماهانه 2.5 میلیون تومان خبر داد.انتشار این خبر در خبرگزاری تسنیم، بازتاب‌های بسیاری داشت و مهم‌ترین سوالی که مخاطبان خبرگزاری مطرح کردند این بود که باید از کجا شروع کنیم و چگونه اطلاعات بیشتری به‌دست آوریم.

  برای پاسخ به این سوال، سراغ مسئول ارشد متولی این امر در کشور رفتیم. صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران در این خصوص به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: این سازمان، راهبری نصب نیروگاه‌های خورشیدی بر روی پشت بام منازل مردم را به شرکت‌های توزیع برق واگذار کرده و مردم می‌توانند برای هرگونه کسب اطلاع در این زمینه به شرکت توزیع برق منطقه محل زندگی خود مراجعه کرده و درخواست‌ها و سوالات خود را مطرح کنند.

  طبق گفته معاون وزیر نیرو، درحال‌حاضر تعرفه خرید برق از نیروگاه‌های خورشیدی که در پشت‌بام منازل نصب می‌شوند به‌ازای هر کیلووات‌ساعت 1040 تومان است که این رقم با ضرایبی مثل استفاده از تجهیزات ساخت داخل و ضرایب تعدیل سالانه باز هم امکان افزایش دارد.

  پیش از این محدودیت نصب نیروگاه‌های خورشیدی تا 5 کیلووات روی پشت بام منازل مسکونی وجود داشت که این محدودیت تا سقف 10 کیلووات افزایش یافته است.

  صادق‌زاده هزینه احداث یک نیروگاه 10کیلوواتی خورشیدی را حدود 60 تا 70 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: اگر یک نیروگاه 10کیلوواتی در پشت‌بام منازل مردم نصب شود چیزی در حدود ماهانه دو میلیون و 500 هزار تومان برق این نیروگاه توسط دولت خریداری می‌شود.

  از اینرو، شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور، این آمادگی را دارند که تمامی راهنمایی‌ها و کارشناسی‌های لازم را برای احداث پنل‌های خورشیدی روی پشت بام منازل مسکونی مردم را ارائه کرده و امکان خرید برق توسط دولت از این پنل‌ها را فراهم کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی