مدیران خودروعصر اعتبار

رئیس جمهور:

فشار مشکلات مسکن از دوش مردم باید برداشته شود

عصر ساختمان- رییس جمهوری قوانین‌ و مقرراتی و ‌آیین نامه‌های اجاره یا فروش مسکن را کافی ندانست و گفت: این قوانین باید به گونه ای اصلاح شود تا فشار را از دوش مردم برداریم.

فشار مشکلات مسکن از دوش مردم باید برداشته شود
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه (٢٩ خرداد) در آیین افتتاح و آغاز عملیات طرح های زیربنایی ملی در حوزه راه و شهرسازی در استان های البرز، ایلام و مازندران گفت: پنجشنبه دیگری فرا رسید و خداوند توفیق داد تا بار دیگر دستاورد همه تلاشگران مسیر تولید در معرض دید ملت بزرگوار ایران عزیز و همچنین جهانیان در سال بسیار سخت کووید ١٩ و تحریم ها قرار داده شود؛ این افتتاح ها  پیام دیگری به همه جهان است که ایران و ملت ایران از حرکت خود برای تعالی و سربلندی باز نمی‌ایستد.

  رییس جمهوری افزود: امروز ما شاهد طرح‌های بسیار مهم در استان‌های البرز، قزوین، مازندران و ایلام بودیم. یک پروژه بسیار مهم که پروژه استانی نیست و ملی هست، افتتاح 104 کیلومتر راه‌آهن و خط دوم راه آهن کرج- قزوین بود که این راه آهن باعث می‌شود هم برای کسانی که در این دو استان تردد دارند و هم مردمی که از این مسیر به مقصد رشت و گیلان و یا تبریز و یا از آن طرف از  این استان‌ها به مشهد مقدس انجام می شود،  مسیر راه کوتاه شود.

  روحانی ادامه داد: مجموعه این تلاش حدود یک ساعت راه را کوتاه می کند و در مسیر رشت به کرج یا در قزوین این مسیر را مجموعاً 45 دقیقه کوتاه می‌کند و از 4 ساعت و 45 دقیقه مسیر به چهار ساعت کاهش می‌یابد.

  وی یاد آور شد: با افتتاح این طرح هم سرعت دسترسی مردم سریعتر می‌شود، هم صرفه جویی در سوخت و همچنین مساله ایمنی، که این کار بزرگ امروز شاهد آن بودیم.

  رییس جمهوری خاطر نشان کرد: یکی از تاکیدات دولت یازدهم و دوازدهم بخش ریل بوده است. هم به خاطر ایمنی و سلامت و هم صرفه‌جویی در سوخت به حمدلله در این مسیر حرکت های خوبی انجام شده که آقای وزیر راه قول دادند تا پایان سال ما شاهد افتتاح‌های دیگری در مسیر بستان آباد تبریز شاهد باشیم و همچنین راه آهن رشت _ کاسپین و انزلی و راه آهن اقلید به یزد که امیدواریم تا پایان سال آقای وزیر تا پایان دولت اشاره کردند.

  روحانی گفت:  قرار ما تا پایان همین امسال است. فکر می‌کنم تا پایان سال هم راه آهن انزلی و هم تبریز را به نتیجه برسانیم برای ما افتتاح هر یک از این دو راه آهن را بسیار حائز اهمیت است و مردم عزیز ما از یک مسیر مطمئن برای مسافرت و یا حمل بار که بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود و محیط‌زیست الحمدلله شاهد این افتتاح بودیم.

  وی گفت: در مجموع 196 کیلومتر راه افتتاح شد و هم بزرگراه و هم راه های اصلی در دو استان مازندران و ایلام و همچنین واحدهای مسکونی امروز افتتاح شد.

  مسکن از کالاهای اساسی زندگی مردم است

  روحانی افزود: وزارت راه و شهرسازی دو مسئولیت بسیار مهم را بر دوش دارد و آن مسئولیت حمل و نقل، مانند حمل و نقل دریایی، ریلی، جاده‌ای، هوایی در کشور است. مساله حمل و نقل یکی از نیازهای اساسی و از حقوق مردم کشور است که به هر جایی که می‌خواهند سفر کنند، در حمل و نقل مسافر یا حمل و نقل بار، بتوانند از مطمئن‌ترین و کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین راه مسیر را طی کنند و به مقصد برسند.

  رییس جمهوری اضافه کرد: در شرایطی که کشور ما دارد امروز حمل و نقل مانند همیشه کار مهم و اساسی را انجام می‌دهد ضمن اینکه این کووید 19 فشار زیادی هم بر بخش حمل و نقل وارد کرده است یعنی این ویروس یکی از بخش‌های ما را که بخش حمل و نقل و گردشگری است هم در صنعت هوانوردی و هم در تحرک در جاده‌ها و ریل تحت فشار قرار داده است.

  روحانی تصریح کرد: اما بحمدالله این حرکت از ماه اردیبهشت آغاز شده و هر چه جلوتر برویم تحرک در حمل و نقل بیشتر می‌شود. البته مردم باید اصول بهداشتی را در همه مسیرهایی که انجام می‌دهند هوایی، ریلی و جاده‌ای و یا دریایی باید مراعات کنند و به خاطر سلامت خودشان مورد توجه قرار دهند.

  رییس جمهوری یادآور شد: امروز فعالیت اقتصادی به‌رغم فشار این ویروس امکان‌پذیر است و محدودیت‌های شدیدی که در ماه اسفند و فروردین مورد نظر ما بود، امروز مورد نظر ما، آن محدودیت‌های شدید نیست، اما فعالیت اقتصادی اگر با همه اصول بهداشتی توام نباشد، ما نمی‌توانیم این فعالیت‌ها را ادامه بدیم و دچار مشکل می‌شویم.

  سلامت مردم اولویت اول دولت است

  روحانی خاطرنشان کرد: سلامت مردم برای ما همیشه اولویت اول است و بعد از هم معیشت و زندگی مردم و در این راه حمل و نقل خوب بار بسیار سنگینی را بر دوش دارد و اکنون انجام می‌دهد. الحمدالله ما شاهد تحرک بسیار خوبی در مسیر دریایی و در بنادر مخصوصاً در چابهار و همچنین تحرک در ریل و جاده هستیم.

  رییس جمهوری بیان داشت: ضمن اینکه مردم عزیز ما بدانند که هم درآمد ارزی و هم صادرات و هم تولید ما یک بخش بزرگش بر عهده حمل و نقل است. اگر حمل و نقل نباشد، صادرات کالا و واردات کالاهای مورد نیاز امکانپذیر نیست. علاوه بر این مسیر ترانزیت هم از شمال به جنوب و هم از شرق به غرب این مسیر ترانزیت بر عهده این وزارتخانه و بر عهده ریل و جاده و کشتی و کشتیرانی و بر عهده هواپیماست.

  روحانی ادامه داد: اگر این حرکت و این حمل و نقل نباشد، مسلما صادرات غیرنفتی و واردات ما مختل می‌شود. بنابراین اهمیت خاص و ویژه‌ای همیشه داشته و در این مقطع هم اهمیت خاص خودش را دارد.

  یک میلیون واحد مسکونی تا پایان دولت در اختیار مردم قرار می‌گیرد

  روحانی خاطرنشان کرد: اما در عین حال در این مقطع زمانی که ما قرار گرفته‌ایم مساله مسکن جزو اولویت‌های دولت قرار گرفته است. البته مسئله مسکن همیشه مهم بوده است.   ما از آغاز دولت یازدهم تاکنون همه طرح‌های نیمه‌تمام باقیمانده مسکن، حدود یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی را تکمیل و افتتاح کردیم در اختیار مردم قرار دادیم.

  رییس‌جمهوری گفت: در دولت دوازدهم مجموعاً وزیر راه و مسکن و شهرسازی ما به مردم قول داده، در طول دولت دوازدهم مخصوصاً سال گذشته، امسال و تا پایان دولت در سال آینده، حدود یک میلیون واحد مسکونی را در اختیار مردم قرار بدهد.

  روحانی تاکید کرد: امروز می‌دانیم مردم ما در زمینه مسکن و اجاره بها دچار مشکل هستند. در مجموع در کشور ما حدود 30 درصد مردم مستاجرند یعنی مالک خانه نیستم، 70 درصد مردم مالک خانه هستند و 30 درصد مالک خانه نیستند.

  وی افزود: البته در استان‌ها این موضوع فرق می‌کند. در استان تهران مستأجری بیشتر است و در شهر تهران، رقم قابل ملاحظه است اما در مجموع این جزو کالای اساسی برای زندگی مردم است مسکن جزو کالاهای اساسی است.

  رئیس جمهوری با بیان اینکه مسکن جزو کالاهای اساسی زندگی مردم است، گفت: مردم باید در یک محله‌ای بتوانند زیست کنند و فرزندان خود را بزرگ کنند و باید مسکن مطمئنی برای آنها ساخته شود.

  روحانی ادامه داد: اینکه چه اقداماتی باید امروز انجام شود یکی از مواردی است که هم دولت و هم ستاد اقتصادی دولت و هم شخص معاون اول که درباره قیمت مسکن و اجاره بها مسئول شده است امروز مردم ما با مشکل مواجه هستند دولت در این زمینه وظیفه دارد اقدام کند.

  رییس جمهوری افزود: یک حرکت، اقداماتی است که در بلند مدت جواب می‌دهد اما ضروری است. زمین‌هایی که ما باید در اختیار مردم قرار دهیم و محدوده شهرها باید به مقدار لازم توسعه پیدا کند.   وزارتخانه‌های دیگر یا حتی نیروهای مسلح باید زمین های مورد نیاز را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا بتوانند زمین را به قیمت مناسب و ارزان در اختیار کسانی قرار دهد که ساخت مسکن را به طور انبوه یا غیر انبوه انجام می‌دهند یا مردمی که نیازمند خانه هستند. بنابر این مساله زمین مسئله اول ما است.

  روحانی گفت: مساله مصالح ساختمانی که به وزارت صمت مربوط می‌شود و مسئولیت بر دوش آنهاست، قیمت‌ها باید متناسب باشد برای اینکه مردم بتوانند صاحب مسکن شوند.

  رییس جمهوری با بیان اینکه اقدامات بانکها چه برای ساخت مسکن و خرید مسکن انجام دهند اهمیت زیادی دارد، گفت: مقرراتی که ما امروز برای اجاره یا فروش مسکن داریم کافی نیست و این مقررات چه در قانون و چه مقررات دولت و آیین نامه ها باید اصلاحاتی انجام دهیم برای اینکه فشار را از دوش مردم برداریم. مخصوصاً که امسال هم شرایط سختی برای مسکن مردم به وجود آمد.

  رییس دولت دوازدهم در ادامه گفت: هم برای لوازمی که مورد نیاز مردم هست و هم مسکن، در هر دو زمینه قدم‌های خوبی شروع شده است. در زمینه لوازم خانگی مقرراتی وضع شد. هم سازمان حمایت هم و هم تعزیرات به میدان آمدند و ان شاء الله با قیمت معین کنترل شود.

  روحانی افزود: از طرف دیگر در زمینه مسکن هم در واگذاری زمین، قیمت زمین، ساخت مسکن و در اختیار گذاشتن مسکن مخصوصاً برای خانه اولی ها و بازآفرینی شهری که از ابتدای دولت یازدهم مدنظر ما بود.

  رییس جمهوری با بیان اینکه بازآفرینی شهری بهترین راه برای مقاوم کردن مسکن و تولید مسکن جدید است، اظهار داشت: بازآفرینی محله‌ای قدیمی که مردم در زحمت هستند باعث می‌شود هم مردم امکانات بهتری در اختیارشان قرار گیرد، هم امنیت شان بالا می‌رود، هم ساختمان شان بیشتر می‌شود و سرمایه برای آنها هست و هم می‌توانیم خانه های جدید را تولید کرده و در اختیار مسکن اولی‌ها قرار دهیم.

  روحانی با بیان اینکه در بازآفرینی قدم‌های خوبی در دولت یازدهم و دوازدهم برداشته شد، افزود:  بهترین راه برای مسکن این است که در داخل شهر محله ها را بازآفرینی کنیم. که در کنار این بازآفرینی ضمن اینکه شرایط زندگی مردم بهتر می‌شود و خانه های جدید هم در اختیار مردم قرار بگیرد بنابراین این دو وظیفه اصلی به عنوان وظیفه مهم بر دوش دولت است.

  رییس جمهوری یادآور شد:  هم در زمینه حمل و نقل و هم مسکن که باید به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد، امروز در هر دو زمینه ماه افتتاح داشتیم و در هر دو زمینه پروژه‌های مهمی کلید خورد و یا آغاز عملیات اجرایی شد.

  وی اظهار داشت:  امیدوارم با اقداماتی که دولت انجام می‌دهد بتواند چارچوبی مقرر کند تا 30 درصد مردمی که مستأجر هستند بتوانند با قیمت عادلانه زندگی خودشان را پیش ببرند امیدوارم خداوند به همه ما توفیق بدهد در مسیر جهش تولید قدم های بلندی را برداریم.

  افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 15 طرح حوزه راه و شهرسازی

  حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری صبح پنجشنبه و با ارتباط ویدیو کنفرانسی با استان های البرز، ایلام و مازندران،  8 طرح حوزه راه و شهرسازی را افتتاح و دستور آغاز اجرای 7 طرح دیکر در این حوزه را صادر کرد.

  روحانی در این مراسم دستور بهره‌برداری رسمی ازخط دوم راه‌آهن کرج-قزوین به طول 104 کیلومتر، 85 کیلومتر پروژه بزرگراهی، 20 کیلومتر راه اصلی، 1300 واحد مسکن مهر و احداث ساختمان‌های دولتی در استان ایلام و راه چهار خطه محور ساری به تاکام به طول 17 کیلومتر، 354 واحد مسکن مهر و 16 کیلومتر بزرگراه را در استان مازندران صادر کرد.

  همچنین رییس جمهوری دستور آغاز عملیات اجرایی طرح اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور، پروژه آزادراه نجف اشرف، احداث 470 کیلومتر بزرگراه، راه اصلی و راه فرعی، تعدادی ساختمان عمومی و دولتی و 9 هزار و 200 واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن را در استان ایلام و آغاز عملیات اجرایی آزادراه قائم‌شهر- ساری و باند دوم محور دزدبن به مرزن‌آباد را صادر کرد.

  روحانی در مراسم افتتاح این طرح‌ها با اشاره به شرایط سخت کشور از تمام کسانی که با روحیه جهادی برای اجرای این طرح‌ها همت کردند، تشکر کرد.
  در مجموع برای هشت پروژه‌ای که امروز به طور رسمی افتتاح شدند 12 هزار و 285 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که برای 2 هزار و 424 نفر به شکل مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

  همچنین برای اجرای پروژه‌هایی که امروز با دستور روحانی اجرای آنها آغاز شد نیز مجموعا 95 هزار و 640 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده که با اتمام آنها برای 14 هزار و 530 نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی