مدیران خودروعصر اعتبار

به راحتی پاداش بگیرید

عصر ساختمان- گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق موجب شده تا صنعت برق برای خوش مصرف ها پاداش نقدی در نظر بگیرد که مشترکان به راحتی می توانند از آن بهره مند شوند.

به راحتی پاداش بگیرید
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مشترکان می توانند تنها با 10 درصد صرفه جویی 20 درصد مبلغ قبض برقشان را کاهش دهند که کاهش این 10 درصد نیز کار چندان پیچیده و دشواری نیست و افراد میتوانند با رعایت برخی نکات جزئی هزینه های خود را کاهش دهند.

  آنطور که براورد شده در فصل گرم 40 درصد از مصرف برق کشور به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، به طور میانگین در 10 سال گذشته سالانه  5 درصد رشد مصرف داشتهایم که با توجه به اضافه شدن سالانه یک میلیون مشترک و صنایع جدید، مصرف برق افزایش می یابد.

  برای پاسخگویی به این میزان رشد مصرف یکی از راهها، ساخت و توسعه نیروگاههای تولید برق و ایجاد تاسیسات جدید بیشتر است که برای این کار باید سالانه 3 تا 4000 مگاوات برق وارد شبکه کنیم و برای این منظور سالانه 100 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

  راه دوم مدیریت مصرف برق است  که باعث می شود با کمترین میزان هزینه،  از سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد تاسیسات جدید برای زمان محدودی که تنها در فصل گرم رخ می دهد و افزایش مصرف را باعث می شود، جلوگیری شود که برای تحقق این موضوع صنعت برق مشوق هایی را درنظر گرفته است.

  در این رابطه محمدحسن متولی زاده -مدیرعامل توانیر - در گفتوگو با ایسنا با اشاره به این که مردم می توانند با مدیریت مصرف، از  مشوق ها و پاداش های  صنعت برق  بهرهمند شوند، گفت: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است.

  مدیرعامل توانیر با بیان اینکه منحنی بار نشان دهنده آن است که مصرف برق از صبح تا ظهر به تدریج مصرف افزایش می یابد، افزود: با هماهنگی مشترکان و تفاهم نامه هایی که پیشتر با مشترکان منعقد شده است، بار مصرف برق را جابه جا می کنند. به این معنی که مصرف برق را از ساعت های گرم (13 تا 17) به ساعتهای پس از آن موکول میکنند و در ازای آن از مشوق های صنعت برق بهره مند میشوند.

  وی با اشاره به این که مردم میتوانند با مدیریت مصرف، از مشوق ها و پاداشهای صنعت برق بهرهمند شوند، یاداور شد: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است.

  متولی زاده گفت: برق به معنای واقعی از تولید به مصرف است یعنی همان لحظه که با  فشار یک کلید اراده می کنیم برق باید در همان لحظه تولید و با سرعت نور منتقل شود تا روشنایی حاصل شود. به این منظور کارکنان وزارت نیرو 24 ساعته و بدون وقفه مشغول فعالیت هستند تا برق مطمئن به دست مردم برسد.

  متولی زاده با بیان اینکه در اوج بار، صنایع با کاهش مصرف می توانند در مصرف برق صرفه جویی کنند و سوخت کمتری هم مصرف کنند و از پاداشهای صنعت برق بهره مند شوند، گفت: در همین راستا سال با گذشته 120 هزار مشترک بزرگ تفاهم نامه امضا کرده بودیم اما امسال 250 هزار مشترک بزرگ با ما همکاری دارند که این تفاهم نامه ها نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

  به چه کسانی پاداش داده می‌شود؟

  برای مشترکان خوش‌مصرف پاداش در نظر گرفته شده است؛ تا جایی که حتی مشترکان می‌توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خود را رایگان کنند. اما دو شرط برای اهدا پاداش در نظر گرفته شده است؛ یکی اینکه مشترک باید زیر الگوی مصرف منطقه خودش مصرف کند و نسبت به سال قبل کاهش مصرف داشته باشد. نحوه محاسبه هم بدین گونه است که کاهش مصرف ضرب در اولین پله منطقه محاسبه می شود. به طور مثال اگر 60 تومان قیمت پله اول منطقه 1 در نظر گرفته شود این عدد ضرب در میزان کاهش مصرف در دوره مشابه شده و میزان پاداش به دست می آید.

  به عبارت دیگر اگر مشترک 10 درصد میزان مصرف خود را کاهش دهد، صورت حساب آن شخص حدود 20 درصد کاهش می یابد، تعرفه‌های برق به صورت پلکانی محاسبه می شود و هرچه میزان مصرف افزایش یابد میزان تعرفه نیز به صورت پلکانی افزایش می یابد. به طور مثال اگر از 200 کیلووات ساعت میزان مصرف مشترک به 300 کیلووات ساعت افزایش یابد 100 کیلوات بعدی دو برابر قیمت محاسبه می‌شود، اما اگر مشترک میزان مصرف خود را کاهش دهد شامل پاداش خواهد شد.

  درواقع این کاهش مصرف موجب می‌شود که اگر صورت حساب 10 درصد کاهش یابد حدود 20 درصد از هزینه کاسته شود، یعنی اگر 20 درصد میزان مصرف کاهش یابد 40 درصد از پرداختی مشترک کاسته خواهد شد. در خصوص شرایط لازم برای رایگان شدن قبوض برق نیز باید گفت اگر یک مشتری 200 کیلووات ساعت برق مصرف کند مصرف خود را به 100 کیووات برساند در این شرایط قبض برق این مشترک رایگان خواهد شد.

  یک کیلووات ساعت معادل مصرف برق 4 دستگاه تنفس مصنوعی است که یک شبانه روز کار می کند و جان هموطنان را نجات میدهد، این درحالی است که اگر درجه یک کولرگازی که روی 18 تنظیم شده، به 24 درجه تغییر دهیم، یک کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می شود.

  می توان با روش های بسیار ساده بدون این که رفاه خانواده کاهش یابد، مصرف برق را مدیریت کرد به طوری که اگر در منازل از ساعت 13 تا 17،   وسایل پرمصرف برقی را در ساعت های ابتدایی صبح یا ساعت های پایانی شب استفاده  کنند، باعث کاهش مصرف برق  خواهد شد.

  همچنین استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم کولرهای گازی روی درجه 24 نیز از دیگر راهکارهایی است که هر کدام می تواند تا 20 درصد از مصرف برق را کاهش دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی