مدیران خودروعصر اعتبار

یک کارشناس:

خریدار واقعی حالا حالاها وارد بازار مسکن نمی شود

عصر ساختمان- یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه افزایش سقف وام بانکی با توجه به شرایط فعلی تاثیری در بازار مسکن ایجاد نمی کند گفت: متقاضیان توان بازپرداخت اقساط وامهای سنگین را ندارند، بانکها هم تمایلی به افزایش سقف و مدت بازپرداخت نشان نمی دهند؛ در این شرایط عملا متقاضیان واقعی تا مدتها از بازار مسکن دور خواهند بود.

خریدار واقعی حالا حالاها وارد بازار مسکن نمی شود
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، حسن محتشم اظهار کرد: علت اصلی رکود معاملات و رکود ساخت و ساز، عدم ثبات پول ملی است که وابستگی شدیدی به دلار و درهم دارد. این نابسامانی باعث افزایش قیمت مسکن و پایین آمدن توان خریداران مصرفی شده است. به تبع آن ساخت و ساز نیز افت محسوسی پیدا کرده است.

  وی افزود: عدم ثبات ارزش پول ملی باعث شده که سازنده نداند در آینده قیمت تمام شده چقدر درمی آید. اگر دلار روی هر عددی تثبیت شود تکلیف سازنده و تولیدکننده مسکن روشن می شود اما این بلاتکلیفی باعث سردرگمی سازندگان و انبوه سازان برای برنامه ریزی شده است.

  عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه تا زمان افزایش توان متقاضیان واقعی، ساخت و ساز در رکود باقی می ماند گفت: بخش مسکن با پارادوکس مواجه شده است؛ از یک طرف تقاضا برای مسکن رو به افزایش است و از سوی دیگر با قفل شدگی معاملات مواجهیم.

  محتشم تصریح کرد: آنچه باعث افزایش قیمت مسکن شده، تقاضای واقعی نیست؛ زیرا افراد فاقد مسکن توانایی کافی برای خرید ندارند. طی سه سال گذشته رشد قیمتها از تقاضای سرمایه گذاری نشأت گرفته است. اگر تقاضای واقعی و مصرفی هم به معاملات اضافه شود احتمالا در آینده افزایش قیمت بیشتری را شاهد خواهیم بود.

  وی با بیان اینکه از آبان امسال پرداخت وام به خانه اولی ها متوقف شده است گفت: برای متقاضیان خرید مسکن، تنها راه دریافت وام، خرید اوراق تسهیلات مسکن است که در تهران به هر نفر 100 میلیون تومان به اضافه 40 میلیون تومان بابت تعمیرات پرداخت می شود. اگر زوج باشند 240 میلیون تومان وام با سود 17.5 درصد تعلق می گیرد که اقساط آن سنگین می شود. همچنین برای دریافت این مبلغ حدودا باید 35 میلیون تومان اوراق خریداری شود و عملا حدود 200 میلیون تومان دست زوجها را می گیرد که عملا با توجه به قیمت مسکن در تهران می شود 7.5 متر خانه با آن خریداری کرد.

  این کارشناس بازار مسکن افزایش سقف تسهیلات با توجه به شرایط فعلی را غیر اجرایی دانست و گفت: در کشورهای توسعه یافته معمولا 90 درصد مبلغ مسکن از سوی دولت تسهیلات پرداخت می شود اما هم اکنون در ایران قابل اجرا نیست. مدت زمان پرداخت تسهیلات باید 30 ساله و نرخ سود آن باید تک رقمی شود. اما می بینیم که بانکها تمایلی به پرداخت وام مسکن ندارند؛ زیرا با توجه به شرایط تورمی اقتصاد ایران، پرداخت وامهای طولانی مدت برای بانکها به صرفه نیست.

  مسکن در تهران متری 26.9 میلیون تومان

  به گزارش ایسنا،   آذرماه 1399 متوسط قیمت مسکن شهر تهران بر اساس معاملات ماه مذکور 26 میلیون و 910 هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل 1.1 درصد کاهش و 98.9 درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال 1399 حدود 2.6 هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 73.2 درصد کاهش را نشان می‌دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 39.1 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی