مدیران خودروعصر اعتبار

توزیع ۴۴۰۰ دستگاه چادر میان زلزله زدگان سی سخت

عصر ساختمان- رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه عملیات امداد در زلزله سی سخت یکی از سریع‌ترین عملیات‌های این جمعیت بود، تاکید کرد: اگر سپاه و نیروی انتظامی نبود، حتی امکان توزیع یک دستگاه چادر در سی سخت فراهم نمی‌شد.

توزیع ۴۴۰۰ دستگاه چادر میان زلزله زدگان سی سخت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای کریم همتی در مراسم تقدیر از خیریه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد همکار با جمعیت هلال‌احمر که امروز یکشنبه 10 اسفندماه در سازمان داوطلبان برگزار شد، گفت: خیران همواره در جهت کمک به مردم نیازمند گام بر می‌دارند و یکی از کار‌هایی که خیرین در شهر ایلام انجام دادند، تجهیز مرکز جامع سرطان بیمارستان مصطفی خمینی بود که افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
  وی افزود: همه کار‌های هلال احمر بر دوش امدادگران، نجاتگران و داوطلبان است و ما به عنوان مدیر، هماهنگ کننده این کار‌ها هستیم و الطاف خداوند شامل حال این عزیزان می‌شود.
  رئیس جمعیت هلال احمر به تشریح اقدامات هلال احمر در زلزله سی سخت پرداخت و افزود: ساعت 22 زلزله اتفاق افتاد و دبیرکل هلال احمر در شیراز حضور داشت، در فاصله کمتر از 10 تا 15 دقیقه در مرکز کنترل و هاهنگی عملیات شیراز حاضر شد و با کل کشور ارتباط بر قرار کرد و به 6 استان معین آماده باش کامل اعلام شد.
  وی ادامه داد: یک ساعت بعد از وقوع زمین لرزه، فرمانده سپاه، مدیرعامل هلال احمراستان وارد سی سخت شدند و ساعت یک و نیم بامداد معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر و رئیس سازمان امداد و نجات وارد شهر سی سخت شدند و جلسه با استاندار تا ساعت 3 بامداد به طول انجامید و همه ما تا صبح بیدار بودیم.

  امداد و نجات در سی سخت یکی از سریعترین عملیات‌های هلال احمر بود

  آقای همتی با تاکید بر اینکه عملیات امداد در زلزله سی سخت یکی از سریع‌ترین عملیات‌های هلال احمر بود، چرا که در کوتاه‌ترین زمان ممکن مدیران ارشد هلال احمر در شهر زلزله زده حضور پیدا کردند، گفت: با توجه به بارندگی‌ها 2 اردوگاه اسکان اضطراری با برپایی 64 دستگاه چادر برای اسکان زلزله زدگان سی سخت فراهم شد، اما با توجه به اینکه مردم از این اردوگاه‌ها استقبال نکردند و ترجیح دادند در کنار خانه هایشان که امن است چادر برپا کنند، عملیات توزیع چادر میان خانوار‌ها آغاز شد.
  وی اضافه کرد: سی سخت به 9 منطقه تقسیم شد و هیچ ارگانی به غیر از هلال احمر کار امداد و نجات را انجام نداد، کاری که در گذشته اصلا اتفاق نیفتاده بود. عملیات توزیع اقلام امدادی و چادر به صورت خانه به خانه انجام شد. در این توزیع اقلام امدادی، فردی محلی حضور داشت و افرادی که متعلق به شهر بودند، با معرفی آن فرد محلی، چادر دریافت کردند.

  حضور در منطقه زلزله زده در کمتر از 2 ساعت

  رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در مدت زمان 2 ساعت در منطقه زلزله زده سی سخت حضور پیدا کردیم، گفت: همپوشانی دست اندرکاران کمک به زلزله زدگان هم خوب بود و هیچ ارگانی در توزیع اقلام ورود نکرد و تنها پشتیبانی نیرو‌ها را عهده دار بودند.

  4400 دستگاه چادر در سی سخت توزیع شد

  آقای همتی درباره توزیع چادر‌های امدادی میان زلزله زدگان سی سخت، بیان کرد: 4400 دستگاه چادر توسط نیرو‌های هلال احمر میان زلزله زدگان توزیع شد و جمعیت هلال احمر با نظارت نیروی انتظامی و سپاه چادر‌های امدادی را توزیع کرد و البته این نکته حائز اهمیت است که اگر سپاه و نیروی انتظامی نبود، حتی امکان توزیع یک دستگاه چادر در سی سخت فراهم نمی‌شد.
  رئیس جمعیت هلال احمر به توزیع معقولانه اقلام مورد نیاز افراد در زمان وقوع بحران اشاره کرد و یادآور شد: در زمان وقوع بحران افراد به آب آشامیدنی، بسته غذایی، اقلام بهداشتی و ... نیاز دارند. در زلزله کرمانشاه بسته‌های غذایی بسیار زیادی موجود بود، اما اقلام بهداشتی در آن روز‌های اول بسیار کم بود. لازم است در زمان بحران این موارد به دقت رعایت شود.

  برگزاری رزمایش مشترک با تشکل‌های مردم نهاد

  به گفته آقای همتی، لازم است در این زمینه رزمایشی با تشکل‌های مردم نهاد برای انجام هماهنگی‌هایی بیشتر به منظور کمک به افراد نیازمند در زمان وقوع بحران‌ها برگزار شود.
  وی تاکید کرد: در لحظات اولیه وقوع زمین لرزه آسیب‌های وارده به خانه‌ها 30 درصد اعلام
  و همین موضوع باعث شد تا استمدادی برای زلزله زدگان نشود.
  وی ادامه داد: باید مشخص شود که هر موسسه‌ای در هر بحرانی چه کمکی می‌تواند به هلال احمر کند، این موسسات براساس توانمندی‌ها در هر منطقه تعیین شوند تا در صورت بروز بحران بتوان از کمک آن‌ها استفاده کرد.

  386 هزار چادر از سال 90 به بعد از انبار‌ها خارج شده است

  رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه از سال 90 تا 99 هر آنچه در بحران‌ها هزینه و جمع آوری شده درجایی قید نشده است، گفت: 386 هزار دستگاه چادر از سال 90 به بعد از انبار‌ها خارج شده، اما حتی 10 درصد آن تامین مجدد نشده است، تنها 35 هزار چادر براساس پولی که دولت داده بود خریداری و در انبار‌ها قرار داده شد. در حادثه اخیر همه اطلاعات مربوط به هزینه ها، اقلام امدادی تحویل داده شده به زلزله زدگان و. جمع آوری شده است.

  قوانین جدید مدیریت بحران و وظایف متعدد بدون بودجه

  آقای همتی تاکید کرد: بر اساس قانون جدید مدیریت بحران وظایف متعددی بر دوش هلال احمر گذاشته شده است، اما بودجه مورد نیاز برای اجرای آن در نظر گرفته نشده است.
  وی در پایان از زحمات رئیس سازمان داوطلبان و همه همراهان هلال احمر که بار اصلی کار روی دوش آن‌ها است، تشکر کرد و گفت: امیدوارم بتوانیم از ظرفیت همه موسسات خیریه در بحران ها، به صورت پیوسته در خدمت به هموطنان خود استفاده کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی