مدیران خودروعصر اعتبار

مسکن ملی به پیشرفت ۲۵ درصد رسید

عصر ساختمان- مسئولان وزارت راه و شهرسازی، پیشرفت پروژه اقدام ملی مسکن را حدود ۲۵ درصد اعلام کرده و قول داده اند که در نیمه اول سال ۱۴۰۰ ماهانه ۲۰ هزار واحد افتتاح شود.

مسکن ملی به پیشرفت ۲۵ درصد رسید
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، پروژه اقدام ملی مسکن که از شهریورماه 1398 توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز شده از طریق دو متولی مستقیم شامل شرکت عمران شهرهای جدید و ادارات کل راه و شهرسازی استانها و همچنین دو کارگزار شامل بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اجرا می شود.

  ساخت 200 هزار واحد بر عهده شرکت عمران شهرهای جدید، 138 هزار واحد در شهرهای زیر 100 هزار نفر بر عهده بنیاد مسکن، 100 هزار واحد بر عهده ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و 145 هزار واحد در بافتهای فرسوده بر عهده شرکت بازآفرینی شهری است. اجرای این پروژه ها در قالبهای مختلفی از جمله ساخت مستقیم توسط دولت، مشارکت، واگذاری زمین به متقاضیان و تفاهمنامه با دستگاههای دولتی پیش می رود.

  آبان ماه امسال اولین واحدها به تعداد 11 هزار و 500 واحد افتتاح شده و تا کنون افتتاح رسمی صورت نگرفته است. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، امروز اعلام کرد که در حال حاضر 9 هزار واحد آماده است که به فرمان رییس جمهور فروردین 1400 با تکمیل تعدادی دیگر 20 هزار واحد افتتاح خواهد شد و تا شهریورماه ماهانه 20 هزار واحد به بهره برداری می رسد.

  پروانه اصلانی، پیشرفت کلی پروژه های مسکن ملی حدود 25 درصد عنوان کرده است.

  روز گذشته نیز محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در بازدید از پروژه 2000 واحدی مسکن ملی تهرانسر که با پیشرفت 30 درصد در حال اجرا است گفت: در استان تهران 200 هزار واحد مسکن ملی در قالب پروژه های مشارکتی در دستور کار قرار دارد که قراردادهایشان منعقد شده است.

  به گفته اسلامی، عدم همکاری شهرداری مشکل عمده اجرای طرح اقدام ملی مسکن است که امید است با تغییراتی که در شهرداری منطقه ایجاد شده شاهد سرعت دادن به پروژه‌های مسکن ملی در کلانشهر تهران باشیم وعقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

  وی توضیح داد: از سال آینده و به ویژه اردیبهشت، پروژه‌های متعدد طرح اقدام ملی مسکن در هر سه نوع واگذاری گروهی زمین در شهرهای کوچک، مجتمع‌سازی در شهرهای متوسط  و بزرگ و پروژه‌های مشارکتی افتتاح می‌شود.

  اسلامی در خصوص مسکن مهر نیز با اعلام اینکه بخش عمده واحدهای مسکونی مهر به اتمام رسیده است، گفت: در مجموع 39 هزار واحد مسکن ملی در کشور باقیمانده است که بخشی از آنها دارای پرونده حقوقی هستند و مشکلات آنها در مراجع قضایی در دست بررسی قرار دارد.

  وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برای اتمام مسکن مهر شهرهای پرند، پردیس و هشتگرد در 2 سال گذشته 4هزار میلیارد تومان هزینه شد. در ماه‌های آتی و قبل از دولت تمامی واحدهای مسکن مهر تحویل می‌شود.

  بنابراین گزارش، متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن که نسبت به واریز وجه اقدام کرده اند به پروژه های تعریف شده متصل و از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی شده است؛ این افراد می توانند وضعیت تخصیص پروژه خود را در سامانه اقدام ملی به نشانی tem.mrud.ir  مشاهده کنند.

  مسکن ملی در یک نگاه

  شهریوماه 1398 طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد و 18 آبان ماه 1398 ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه 400 هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی 1.6میلیون نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که 460 هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. اولین واحدها به تعداد 11 هزار و 560 واحد در روز یکم آبان ماه 1399 به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و 100 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 18 درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود 40 میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان 1399 به متری 2.7 میلیون تومان می رسد که البته با توجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از 18 دی ماه 1399 آغاز شد و پنجشنبه (25 دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی