مدیران خودروعصر اعتبار

روند خزنده فرونشست در دشت‌های خراسان شمالی

عصر ساختمان- نماینده اداره‌کل منطقه شمال شرق سازمان زمین‌شناسی از روند خزنده پدیده فرونشست در استان خراسان شمالی خبر داد و گفت: نباید از احتمال وجود این پدیده غافل بود؛ چرا که در صورت بروز، خسارت‌های جبران‌ناپذیری به استان تحمیل خواهد شد.

روند خزنده فرونشست در دشت‌های خراسان شمالی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، حسنعلی حسین‌زاده افزود: دفتر نمایندگی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق در سال 93 در استان خراسان شمالی فعالیت خود را با اولویت مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی آغاز کرد که اکتشاف پهنه جنوب استان به وسعت 7 هزار کیلومتر مربع از شهرستان جاجرم تا فاروج مورد پی‌جویی و ژئوفیزیک هوایی با بالگرد قرار گرفت.

  وی با بیان اینکه که هنوز در خراسان شمالی به عنوان استانی که کشاورزی فعالیت اصلی اشتغال در آن محسوب می‌شود، اظهار کرد: وقوع فرونشست و عوارض سطحی ناشی از آن به مساله حاد و بحرانی تبدیل نشده، با این وجود این اتفاق به صورت خزنده در حال پیشروی است و نباید از احتمال وجود آن غافل بود که در صورت بروز آن خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به استان تحمیل می‌کند.

  نماینده اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق خاطرنشان کرد: توجه به برداشت عمده آب از منابع زیرزمینی خراسان شمالی و چاه‌های عمیق برای امور کشاورزی به منظور آبیاری مزارع و باغات به صورت سنتی و غرق آبی همچنین مصارف صنعتی بسیار ضروری است.

  به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حسین‌زاده با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند در مناطقی از استان یادآور شد: مدیریت و برنامه‌ریزی برای اصلاح استفاده از روش‌های نوین آبیاری برای کشاورزی و جایگزینی آب‌های بازیابی شده برای مصارف صنعتی باید در دستور کار قرار گیرد و نباید از شناسایی منابع آبی جدید (کارستی) و پایش فرونشست دشت‌ها در استان غافل بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی