مدیران خودروعصر اعتبار

آیا گره مسکن باز می شود؟

عصر ساختمان- در حالی مجلس طرح جهش تولید مسکن را تصویب کرده که دولت ساخت یک میلیون واحد مسکونی را به عنوان یکی از مهم ترین وعده های اقتصادی خود در دستور کار قرار داده است.

آیا گره مسکن باز می شود؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بخش مسکن به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان اقتصادی کشور به شمار می‌رود که در حال حاضر دولت سیزدهم ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت و برنامه‌های اجرایی خود قرار داده است و از سوی دیگر مجلس هم با تصویب طرح جهش تولید مسکن، مُهر تاییدی را برای ساخت این واحد‌ها زد.

  براساس این گزارش طی سال‌های گذشته کشور در بحث تولید مسکن نتوانست اقدامات قابل توجهی را انجام دهد که البته در دو سال گذشته وزارت راه و شهرسازی با کلید زدن طرح مسکن ملی و ساخت و اجرای 400 هزار واحد مسکونی توانست بخش کوچکی از نیاز‌های مسکن کشور را تامین و برنامه ریزی کند.

  طرح  جهش تولید مسکن چیست؟ 

  در حال حاضر بیش از 500 هزار نفر در 5 دوره ثبت نام مسکن ملی ثبت نام کرده و تاکنون حدود 40 هزار واحد مسکونی از این تعداد از سال گذشته به متقاضیان تحویل داده شده است. این در حالی است که روز گذشته مجلس پس از بررسی‌های دقیق‌تر و رفع اشکالات و ایرادات طرح جهش تولید مسکن را مطرح کرد.

  در این خصوص سید نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد: در 8 سال گذشته اتفاقی که باید در حوزه مسکن می‌افتاد، نیفتاد و بعضاً حرکت‌های خوبی که در زمینه تامین مسکن در دولت‌های قبل شروع شده بود، از جمله مسکن مهر که حرکت خوبی در جهت تأمین مسکن مردم مخصوصاً طبقات ضعیف‌تر بود، متوقف شد و دولت اقدام عاجل و مهمی در زمینه تامین مسکن نداشت؛ این مسئله به علاوه مسائل دیگر موجب شد که ما دچار نقصان و کاستی جدی در زمینه مسکن شویم.

  موسوی ادامه داد: این مسئله موجب شد قیمت مسکن و زمین با یک جهش غیرقابل باوری در سال‌های اخیر مواجه شوند، به نحوی که امروز خانه دار شدن برای اقشار زیادی از مردم به یک رویا تبدیل شده؛ اما امروز بر اساس قانون جهش تولید مسکن تمام بانک‌ها باید سالانه 20 درصد از تسهیلات خود را به ساخت مسکن اختصاص دهند.

  او ادامه داد: میزان سود دریافتی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات ساخت مسکن در آینده مشخص خواهد شد. امکان پیش خرید مصالح برای مردم در بورس فراهم شده است.

  سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ساختار‌هایی برای تحقق این قانون تعیین شده که یکی از این ساختارها، تشکیل شورای عالی مسکن است که به زودی به ریاست رئیس‌جمهور و دبیری وزیر راه و شهرسازی تشکیل خواهد شد. 11 عضو کابینه، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و یک نماینده مجلس هم به عنوان ناظر، عضو این شورا خواهد بود.

  او گفت: علاوه بر این صندوق ملی مسکن در نظر گرفته شده و منابع متعددی در این صندوق متمرکز خواهد شد. رئیس هیئت امنای صندوق ملی مسکن، وزیر راه و شهرسازی خواهد بود و تمهیدات لازم برای تأمین منابع مالی این قانون هم در نظر گرفته شده است.

  تخصیص 20 درصد از تسهیلات بانک‌ها به ساخت مسکن

  موسوی تأکید کرد: بر اساس قانون جهش تولید مسکن، همه بانک‌های کشور موظف هستند که سالانه حداقل 20 درصد از تسهیلات خود را به ساخت مسکن اختصاص دهند که البته سود این تسهیلات بعداً مشخص خواهد شد.

  سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: بخش عمده‌ای از قیمت مسکن را زمین مشخص می‌کند و زمین‌های دولتی زیادی در اختیار ارگان‌های مختلف دولت قرار دارند که طبق قانون جهش تولید مسکن، باید این زمین‌ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت ساخت مسکن قرار گیرند، البته زمین‌هایی که برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شده، نمی‌تواند در این حیطه قرار گیرد.

  موسوی تصریح کرد: بر این اساس همه دستگاه‌های دولتی موظف هستند که زمین‌های مازاد در اختیار خود را جهت توسعه و ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

  سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره تمهیداتی که در قانون جهش تولید مسکن پیرامون تأمین مصالح ساختمانی در نظر گرفته شده است، گفت: امکان پیش‌خرید مصالح ساختمانی به ویژه سیمان و فولاد در بورس فراهم خواهد شد و افراد می‌توانند آن را پیش‌خرید کنند. همچنین از محل صندوق ملی مسکن مجوز‌های لازم مانند پایان کار و سایر مجوز‌های ساختمانی با 30 درصد تخفیف به مردم داده خواهد شد.

  او با بیان اینکه این مطالب کلیات طرح جهش تولید مسکن بود، اظهار کرد: توجه به مسائل فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی نیز در نظر گرفته شده و حتما باید این پیوست‌ها را در ساخت مسکن داشته باشیم تا دچار آسیب‌هایی که از قبل داشتیم، نشویم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی