مدیران خودروعصر اعتبار

وام مسکن «فرزندآوری» به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

عصر ساختمان- هفته جاری یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان ۵ قلو شدند که با توجه به قانون بودجه سال جاری، مشمول دریافت تسهیلات ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیون تومانی می شوند.

وام مسکن «فرزندآوری» به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، ابتدای هفته جاری، یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان 5 قلو شدند. آمار ثبت تولدهای چند قلوزایی در سال 1397 نشان می‌دهد که در آن سال تولد بیش از یک میلیون نوزاد به ثبت رسیده است که از این تعداد 19 هزار و 911 ولادت مربوط به نوزادان دو قلو، 646 مورد سه قلو، 21 مورد 4 قلو و دو مورد 5 قلو (در استان‌های اصفهان و مرکزی) بودند.

  در سال 1398 نیز تولد یک میلیون و 196 هزار و 135 نوزاد به ثبت رسید که از این تعداد 17 هزار و 912 دوقلو، 524 سه قلو، 18 چهار قلو و یک مورد پنج قلو بوده است.

  در سال 1399 نیز 1 میلیون و 113 هزار و 964 نوزاد متولد شده است.

  بر اساس جزءهای 1 و 2 بند «ه» و جز 1 بند «و» تبصره 16 ماده واحده قانون بودجه کل کشور در سال 1400، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در راستای اجرای بند ت ماده ١۰٢ قانون برنامه ششم توسعه، از طریق بانک‌های عامل مبلغ 900 میلیارد تومان از هر محل از جمله منابع سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی به تفکیک، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) با بازپرداخت حداکثر 20 ساله برای خانواده‌های فاقد مسکن که در سال ١٣٩٩ یا 1400 صاحب فرزند سوم و به بعد شده یا می‌شوند به میزان 150 میلیون تومان اقدام کند.

  خانواده‌های ایرانی چند فرزند دارند؟

  آمار بُعد خانوارها و تعداد اعضای هر خانواده در سال‌های 1399 و 1400 هنوز اعلام نشده است اما بر اساس آمار استخراج‌شده از آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، خانوارهای دارای سه نفر جمعیت با 25.5 درصد، خانوارهای با چهار نفر جمعیت با 27.6 درصد و خانوارهای با دو نفر جمعیت با 17.3 درصد؛ جمعیت بیشترین خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند. لذا یک محاسبه ساده نشان می‌دهد حدود 7۰ درصد خانوارهای ایرانی دو تا چهار نفره هستند.

  وام ودیعه مسکن ستاد کرونا؛ برای همه مستأجران

  در حال حاضر بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، به خانواده‌های مستأجر تهرانی فاقد مسکن 70، کلانشهرها 40 و سایر شهرها 25 میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ 12 درصد و مدت زمان بازپرداخت 3 تا 5 ساله پرداخت می‌شود.

  میزان اقساط تسهیلات ودیعه مسکن تهرانی‌ها، 1 میلیون و 660 هزار تومان است.

  وام ودیعه مسکن 150 میلیونی؛ برای خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم می‌شوند

  همان گونه که اشاره شد، بر اساس جزءهای 1 و 2 بند «ه» و جز 1 بند «و» تبصره 16 ماده واحده قانون بودجه کل کشور در سال 1400 بانک‌ها مکلف هستند در همه شهرها به خانوارهایی که صاحب فرزند سوم به بعد شده یا می‌شوند و فاقد مسکن هستند، وام ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) پرداخت کنند. این وام که از آن به عنوان وام مشوق فرزندآوری یاد می‌شود، در همه شهرها 150 میلیون تومان، قرض‌الحسنه (کارمزد 4 درصدی) و با بازپرداخت 20 ساله است. بنابراین رقم اقساط آن 908 هزار تومان خواهد بود.

  البته با توجه به رشد روزافزون قیمت مسکن، اثرگذاری این وام برای خرید مسکن در شهرهای بزرگ اندک است و بعنوان وام ودیعه می‌تواند کارکرد مؤثری داشته باشد اما در شهرهای کوچک مبلغ 150 میلیون تومان، هم برای خرید و هم برای ساخت می‌تواند کارکرد مؤثری برای خانوارها داشته باشد. در عین حال میزان اقساط این وام برای خانوارهای ساکن در شهرهای کوچک سنگین و برای ساکنان در شهرهای بزرگ تا حدودی مناسب است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی