مدیران خودروعصر اعتبار

دبیر انجمن سیمان مطرح کرد:

از شرط تأمین سیمان تا اجرای نهضت ملی مسکن

عصر ساختمان- با وجود توانایی کافی کارخانجات داخلی برای تأمین سیمان داخل، تأمین انرژی پایدار شرط لازم برای تحقق تولید این کالای استراتژیک محسوب می شود؛ موضوعی که برای اجرایی شدن نهضت ملی مسکن امری لازم و حیاتی است.

از شرط تأمین سیمان تا اجرای نهضت ملی مسکن
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از سنا؛ دبیر انجمن سیمان با بیان این مطلب گفت: موضوع تامین انرژی پایدار و معضلات پیش روی آن، اتفاق تازه ای نیست. در این خصوص ضروری است وزارت خانه های نیرو و نفت راهی برای جبران کمبودهای موجود بیاندیشند.

  عبدالرضا شیخان افزود: اگر نتوانیم تولید کافی داشته باشیم، شاید صنعت سیمان نتواند به حیات خود ادامه دهد؛ زیرا در این شرایط آنقدر هزینه‌ها افزایش پیدا کرده که در برخی موارد ممکن است تولید کارخانجات متوقف شود و یا ناچار به تعدیل نیرو شوند. براین اساس، نیاز به سرمایه‌گذاری در این صنعت همواره وجود دارد.


  توان تولید80 میلیون تن سیمان داریم

  این کارشناس صنعت سیمان بیان کرد: در حال حاضر حدود 77 کارخانه سیمان در نقاط مختلف کشور وجود دارند که از این میزان حدود 64 کارخانه فعال هستند. به طور تقریبی توان تولید کارخانه‌های سیمان کشور حدود 80 میلیون تن در سال است. با توجه به شرایطی که در سال های اخیر شاهد بودیم، ازجمله تحریم ها و تغییرات نرخ ارز، بسیاری از کارخانه های تولید کننده سیمان برای تامین قطعات یدکی خود دچار مشکلات مختلفی از جمله کمبود نقدینگی هستند.


  توان تولید، 75 درصدِ ظرفیت است

  وی تصریح کرد: با همه مشکلات موجود صنعت سیمان می تواند 75 درصد از ظرفیت خود را به تولیداختصاص بدهد، یعنی از 85 میلیون تن ظرفیت حدود 67 میلیون تن توان تولید دارد؛ اما شرط لازم برای تولید این میزان سیمان، وجود انرژی پایدار برای کارخانه هاست. یعنی اگر برق و سوخت قطع نشود و کارخانه ها بتوانند به طور مداوم روی آن حساب کرده و برای تولید خود برنامه ریزی کنند، توان تولید مطلوبی خواهند داشت.


  تولید 5میلیون و 700 هزار تن سیمان طی دو ماه گذشته

  شیخان تولید سیمان طی دو ماه گذشته را حدود 5 میلیون و 700 هزار تن دانست و افزود: با توجه به شرایط کشور، بیشترین نیاز سیمان کشور در سال 99 برای مصارف داخلی حدود 63 میلیون تن بوده که تامین شد و در حال حاضرامکان تولید تا 70 میلیون تن نیز وجود دارد.


  نهضت ملی مسکن و موضوع تامین مصالح

  دبیر انجمن سیمان اظهار کرد: به طور قطع می توان سیمان مورد نیاز برای اجرای این طرح را با توجه به زمان بندی واحدهای تولیدی تامین کرد. در نظر داشته باشید که پراکندگی کارخانه‌های سیمان در سطح کشور زیاد است، این ویژگی می تواند هزینه حمل و نقل در نتیجه قیمت نهایی را برای تولید مسکن کاهش دهد.


  200 کیلوگرم سیمان نیاز تولید هر متر مربع مسکن

  وی توضیح داد: برای ساخت هر متر مربع واحد مسکونی حدود 200 کیلو گرم سیمان نیاز است که باید به تدریج و در مراحل مختلف ساخت مسکن تامین شود. این توانمندی در کشور وجود دارد تا نیاز سیمان پروژه‌های نهضت ملی مسکن از طریق بورس کالا و قیمت‌هایی که در بورس کالا کشف می‌شود تامین و در اختیار سازندگان قرار گیرد.

  شیخان افزود: در حال حاضر صادرات سیمان به دلیل افزایش هزینه های حمل و نقل به شدت محدود شده و براین اساس قدرت رقابت در کشورهای هدف تقریبا از دست رفته است. در نظر داشته باشید که حدود 10 درصد از تولید سیمان امکان صادرات دارد.


  راه اندازی رینگ صادراتی بورس کالا، اقدامی لازم

  وی عرضه سیمان در بورس کالا را اقدامی مثبت دانست و گفت: این اقدام سبب شده تا میزان دلالی در این خصوص کاهش پیدا کند. اکنون سهامداران خرد هم می توانند با کد سجام خود بین 10 تا 100 تن از بورس کالا سیمان بخرند.

  این کارشناس صنعت سیمان تاکید کرد: صنعت سیمان 88 سال در کشور قدمت دارد. تا قبل از مرداد 1400 معاملات این کالا به طور سنتی انجام می شد اما با ورود این محصول به بورس کالا، بسیاری از مشکلات در خصوص معاملات این محصول , برطرف شد.

  شیخان گفت: امیدوارم بتوانیم با وزارت صمت به توافق برسیم تا از تمرکز بیش از حد در صنعت سیمان و تدوین مقررات پیچیده برای بورس کالا در خصوص این کالا کاسته شود؛ زیرا از این طریق ما به عنوان تنها تشکل صنعت سیمان می توانیم با برنامه ریزی دقیق تر و ارائه راهکارهای متناسب، مسیر را برای بقای تولیدکنندگان و نیز مصرف‌کنندگان سیمان هموار کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو