مدیران خودروعصر اعتبار

ایران دومین جایگاه خرید ملک در ترکیه

عصر ساختمان- مرکز آمار ترکیه اعلام کرد که در هفت ماه نخست سال ۲۰۲۱ ایرانی‌ها با خرید ۳۶۸۹ خانه در این کشور، به‌طور متوسط هر‌ماه ۵۲۷ خانه در ترکیه خریداری کردند و در جایگاه دوم پس از عراقی‌ها قرار گرفتند.

ایران دومین جایگاه خرید ملک در ترکیه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از همشهری، مرکز آمار ترکیه اعلام کرده است که در ماه‌های اخیر تعداد خرید خانه در ترکیه توسط ایرانی‌ها بیشتر بود. پس از ایرانی‌ها اما   اتباع روسیه با خرید 2124خانه، افغانستان با خریداری 1506خانه و قزاقستان با خرید 953 خانه در جایگاه سوم تا پنجم مهاجرت به ترکیه قرار دارند.

  در هفت ماه نخست سال2019 نیز ایرانی‌ها دو هزار و 666 خانه در ترکیه خریداری کردند. اما در هفت ماه نخست سال 2020 با وجود محدودیت‌های کرونایی ورود به ترکیه افزایش یافت و  خرید خانه توسط ایرانی‌ها در این کشور به 3168خانه رسید. امسال اما این میزان پس از  افزایش هزینه‌ها در داخل کشور باز هم رشد کرد و به خرید سه هزارو 689 خانه در ترکیه توسط ایرانی‌ها منجر شد.

  در ماه‌های اخیر که ارزش پول ملی ترکیه با کاهش شدید مواجه شد نیز ایرانی‌ها پیشتاز سفر به ترکیه شده‌اند. اگرچه هنوز آمار خرید خانه در ترکیه در دو‌ماه اخیر توسط مرکز آمار آن کشور اعلام نشده است اما به‌نظر می‌رسد روند خرید خانه در این کشور توسط ایرانی‌ها در دو ماه اخیر نیز افزایش داشته است.

  براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی‌ایران در 7‌ماه اخیر حدود سه میلیون‌و 950 هزار مسافر و گردشگر از مرزهای ایران با ترکیه خارج شده‌اند. یعنی در 9‌ ماه اخیر بیش از چهار میلیون ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند. بیش از سه میلیون‌و 963 هزار مسافر و گردشگر ورودی از ترکیه نیز در مرزهای هوایی و زمینی با آن کشور به ثبت رسیده است.

  محمدرضا لطیفی، سخنگوی گمرک ایران البته اعلام کرده که تعداد سه میلیون‌و 122هزار و 175 ایرانی در هشت ماه نخست امسال از مرزهای زمینی و هوایی به ترکیه سفر کرده‌اند که از این تعداد برخی از مقصد ترکیه به دیگر نقاط جهان سفر کرده‌اند.
  حتی اگر آمار گمرک جمهری اسلامی‌ایران را از سفر مسافران و گردشگران ایرانی به ترکیه تقریبی درنظر بگیریم. باید گفت ترکیه همچنان مقصد اصلی خروج مسافران و گردشگران ایرانی است که با هدف سرمایه‌گذاری و خرید ملک و دریافت اقامت یا به قصد تفریح و تجارت خرد وارد آن کشور شده‌اند.
  چندی پیش نمایندگان مجلس از رشد خرید خانه توسط ایرانی‌ها که بیشتر با هدف دریافت اقامت در آن کشور انجام می‌شود ابراز نگرانی کرده بودند. اما در ماه‌های اخیر با کاهش شدید ارزش پول ملی ترکیه در برابر دلار به‌نظر می‌رسد، رغبت ایرانی‌ها برای سفر بیشتر شده و خرید خانه در آن کشور افزایش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی