مدیران خودروعصر اعتبار

طرح نهضت ملی مسکن به پیشرفت ۱۵ درصدی رسید

عصر ساختمان- چهار ماه بعد از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن و همزمان با برنامه ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی در فاز نخست اجرای طرح نهضت ملی، ۸۰۰ هزار واحد مسکن به میانگین پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی رسید.

طرح نهضت ملی مسکن به پیشرفت ۱۵ درصدی رسید
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، عقد قرارداد برای تولید مسکن با بیش از پنج دستگاه، از جمله اقدامات وزارت راه و شهرسازی هم‌زمان با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن بود تا تولید مسکن بعد از هشت سال روند کاهشی، مجددا سرعت گیرد.

  برنامه دولت سیزدهم این است تا سهم سنگین مسکن در سبد خانوار را کاهش دهد و استراتژی هم مشارکت و ایفای نقش همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه است.

  دولت در پاییز امسال و در دومین جلسه شورای عالی مسکن، تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد مستضعفان به امضا رساند که بر اساس آن  9 میلیون مترمربع از زمین‌های در اختیار بنیاد مستضعفان را به‌طور رایگان و در 31 نقطه از کشور با هدف احداث مسکن برای دهک‌های پایین به دولت واگذار کند. دولت این قول را هم از بنیاد مستضعفان گرفت که اگر در استانی برای ساخت واحدهای مسکونی به مشکل فقر زمین برخورد از اراضی بنیاد مستضعفان استفاده کند.

  بر اساس تفاهم‌نامه موجود بین دولت و بنیاد مستضعفان ساخت 100 هزار واحد مسکونی برای دهک‌های یک، 2 و سه نیز در طول چهار سال به عهده بنیاد مستضعفان گذاشته شد.

  دولت با هدف تبدیل کشور به کارگاه تولید مسکن هم‌چنین در دومین جلسه شورای عالی مسکن تفاهم‌نامه همکاری میان قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و وزارت راه و شهرسازی را به منظور احداث یک میلیون واحد مسکونی برای اقشار کم‌درآمد و دارای درآمد متوسط منعقد کرد.

  قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) یکی از قرارگاه‌هایی است که فعالیت‌های محرومیت‌زدایی انجام می‌دهد و توان خوبی دارد تا در نهضت ملی مسکن مشارکت داده شود. قرار است این قرارگاه با ورود به برنامه ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی که وضعیت نامناسبی دارند فعالیت تولید مسکن را آغاز کند.

  از دیگر برنامه کمّی دولت برای بازگرداندن عدد تولید مسکن به سال‌های 90 تا 92، عقد تفاهم‌نامه همکاری میان قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) و وزارت راه و شهرسازی به منظور احداث 100 هزار واحد مسکونی برای گروه‌های کم‌درآمد سراسر کشور بود. این در حالی است که قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا تاکنون در بخش مسکن فعالیت کمتری داشته و بیشتر در حوزه راه، راه‌آهن و پروژه‌های نفتی مشغول بود، دولت با این مجموعه نیز جلسات متعددی برگزار کرد و در نهایت قرارگاه موافقت کرد تا 100 هزار واحد مسکونی را برای محرومان کشور با قیمت تمام‌شده مناسب بسازد.

  دولت سیزدهم هم‌چنین تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان بهزیستی و وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت 120 هزار واحد مسکونی شهری و 40 هزار واحد مسکونی روستایی برای خانواده‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی و یک تفاهم‌نامه همکاری مابین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی به منظور ایجاد زنجیره تأمین نیازهای بخش ساخت مسکن به امضا رساند.

  هم‌زمان در پاییز امسال کلنگ احداث 800 هزار واحد نهضت ملی در کشور با تأمین اراضی 2 میلیون و 400 هزار واحد بر زمین کوبیده شد.

  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز با تأمین زمین مورد نیاز برای احداث 50 هزار واحد مسکونی، 32 هزار واحد را در مجموعه ساخت قرار داده است و تأمین زمین 18 هزار واحد مسکونی نیز در مرحله صدور پروانه تغییر کاربری و تفکیک اراضی و الحاق به بافت برای ساخت‌وساز قرار دارد.

  هنوز برنامه قطعی مشارکت انبوه‌سازان در طرح نهضت ملی مسکن مشخص نیست؛ اما ماه گذشته جلسه چند ساعت‌های در وزارت راه و شهرسازی با انبوه‌سازان سراسر کشور برگزار شد که بر اساس آن قرار است انبوه‌سازان تا چند روز آینده برنامه خود برای ساخت یک میلیون واحد از طرح نهضت ملی مسکن را به وزارت راه و شهرسازی ارائه دهند تا با انعقاد تفاهم‌نامه جدید، ساخت واحدها توسط بخش خصوصی در سراسر کشور آغاز شود.

  در صورت اضافه شدن تفاهم‌نامه انبوه‌سازان به طرح نهضت ملی مسکن برنامه دولت در فاز نخست اجرای این طرح تکمیل و طی دو سال 2 میلیون واحد مسکونی ساخته و به دست متقاضیان می‌رسد.

  اکنون بیش از 2 میلیون و 506 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن مشارکت کرده‌اند و ثبت‌نام در شهرهایی که با تأخیر زمین مورد نظر در آن تأمین‌ شده، آغاز شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو