مدیران خودروعصر اعتبار

مشترکان با رعایت الگوی مصرف، مشمول هیچ افزایش تعرفه‌ای نخواهند شد

تعرفه‌های جدید آب ابلاغ شد

عصر ساختمان- تعرفه‌های جدید آب با هدف مدیریت بهینه مصرف و تشویق به رعایت الگوی مصرف ابلاغ شد که براساس آن مشترکانی که بیشتر از الگو، مصرف داشته باشند به صورت پلکانی مشمول اصلاح تعرفه متناسب با مصرف می‌شوند.

تعرفه‌های جدید آب ابلاغ شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، آیین نامه اجرایی بند «ی» تبصره 8 قانون بودجه سال 1400 با هدف اصلاح تعرفه‌های آب به منظور مدیریت بهینه مصرف و تشویق به رعایت الگوی مصرف آب ابلاغ شد.

  بر اساس مصوبه شماره (164491/ت59632هـ 12 اسفند ماه هیات وزیران (ابلاغ آیین نامه اجرایی بند ی تبصره 8 قانون بودجه سال 1400) مشترکان آب که بیشتر از الگوی مصوب مصرف آب داشته باشند به صورت پلکانی مشمول اصلاح تعرفه متناسب با مصرف می‌شوند.

  همچنین تعرفه مشترکانی که نسبت به رعایت الگوی مصرف آب اقدام کنند، مشمول هیچ گونه افزایش و تغییری نشده و از نرخ‌های یارانه‌ای برخوردار می‌شوند.

  نرخ‌های اصلاحی پلکانی مشترکان بالای الگوی مصرف به نحوی است که یارانه پرداختی به مشترکان خوش مصرف را جبران کند.

  مشترکانی که تا 1.5 برابر الگوی تعیین شده مصرف کنند، مشمول 50 درصد افزایش تعرفه نسبت به سال 1400 می‌شوند.

  مشترکانی که تا 2 برابر، 3 برابر، 4 برابر و بالاتر از 4 برابر الگو به مصرف آب بپردازند، به ترتیب با 75 درصد، 100 درصد، 200 درصد و 400 درصد افزایش تعرفه مواجه خواهند شد.

  54 درصد از مشترکان شهرها درحال حاضر الگوی مصرف را رعایت کرده و مشمول هیچ گونه تغییر قیمتی نخواهند شد.

  حدود 40درصد از مشترکان تا دو برابر الگو، مصرف دارند و 6 درصد ازمشترکان بد مصرف هستند که بیش از دوبرابر الگو مصرف دارند که پیش بینی می‌شود با اعمال تعرفه های پلکانی مصرف آنها مدیریت شده و به سمت رعایت الگو حرکت کنند.

  همچنین طبق مصوبه ذکر شده مشترکان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در صورت مصرف تا یک سوم الگو از پرداخت آب بها معاف می‌شوند.

  الگوی مصرف در استان‌های مختلف و براساس شرایط آب و هوایی و محیطی و جمعیت خانوار متفاوت است.

  مطابق مصوبه ذکر شده وزارت نیرو موظف شده الگو مصرف را براساس تعداد نفرات هر خانوار تعیین کند.

  شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از همه خانوارها درخواست کرد، با هدف صیانت از منابع کمیاب آب کشور و همچنین برخورداری از نرخ‌های یارانه‌ای مصرف ماهانه آب خود را در سطحی کمتر از الگوی مصوب حفظ کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی