مدیران خودروعصر اعتبار

زاکانی خبر داد

کاهش زمان صدور پروانه از ۱۲ به ۲ تا ۵ ماه

عصر ساختمان- شهردار تهران گفت: تهران زمینه‌های بسیار زیادی دارد که بتواند سرمایه‌گذار را به عنوان سرمایه پذیر به یک مجموعه مولد تبدیل کند که سرمایه‌گذار سود خود را به دست بیاورد و مردم منتفع شوند و شهر پیشرفت کند.

کاهش زمان صدور پروانه از ۱۲ به ۲ تا ۵ ماه
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران با اشاره به برگزاری همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه گذاری، اظهار کرد: موضوع سرمایه گذاری بسیار جدی است و تهران زمینه‌های بسیار زیادی دارد که بتواند سرمایه گذار را به عنوان سرمایه پذیر به یک مجموعه مولد تبدیل کند که سرمایه گذار سود خود را به دست بیاورد و مردم منتفع شوند و شهر پیشرفت کند.

  وی افزود: این آغاز پایانی ندارد و اختتامیه‌ای برای این همایش در نظر گرفته نشده است. شش کارگروه شکل گرفته و جلسات تخصصی در حال برگزاری است‌ و فردا 16 تیرماه بازدید میدانی از پروژه ها انجام خواهد شد.


  شهردار تهران با بیان اینکه 231 پروژه با 300 هزار میلیارد تومان سقف سرمایه گذاری شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این پروژه های دیگری نیز در نظر گرفته شده است. معاونت مالی و اقتصادی و دیگر معاونتها و مناطق درگیر این سرمایه گذاری شدند و مطالعه اقتصادی در خصوص پروژه ها صورت گرفته است.


  وی همچنین تصریح کرد: کارکردها و شرایطی که سرمایه گذاران داخلی و خارجی با اطمینان کار خود را انجام دهند، فراهم شده و این مقدمه ای برای کارهای بزرگ ما به شمار می رود.

  زاکانی با بیان اینکه مشکل ما در تهران مشکل منابع است، یادآور شد: مشکل علمی و عملی برای افرادی که می خواهند وارد میدان شوند، وجود ندارد اما گلوگاه اصلی منابع است. وقتی مدیریت شهری مبتنی بر نیازها و فرصت های شهر، برنامه‌های خود را اعلام می کند و تأمین منابع مالی را مورد پیگیری قرار می دهد، می توان جدیتی در آینده در این زمینه شاهد بود.


  وی افزود: سرمایه گذاران به شدت علاقمند به سرمایه گذاری هستند. ما الگویی را دنبال می کنیم که سرمایه خرد را نیز جذب کنیم تا در مشارکت ها سرمایه مردم را نیز داشته باشیم و سود و امکانات بین همه تقسیم شود.

  زاکانی با اشاره به آسیب شناسی‌های صورت گرفته، خاطرنشان کرد: 49طرح مشارکتی که در گذشته انجام شده، مورد بررسی قرار گرفته است. اگر آسیب شناسی نمی شد راهی برای آینده وجود نداشت. از آسیب شناسی‌های صورت گرفته تنها یک طرح دارای ایراد بود.


  شهردار تهران با بیان اینکه با نخبگان، دستگاه‌های نظارتی از جمله بانک مرکزی و سازمان بازرسی کل کشور و بخش خصوصی جلساتی را برگزار کردیم، یادآور شد: پس از این جلسات چالش ها و گلوگاه ها مشخص شد و مسیری را در پیش گرفتیم که دست سرمایه گذاران را در دست خود داشته باشیم نه اینکه سرمایه گذاران را زمین بزنیم.


  وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری تهران اشاره کرد و افزود:  در شهر تهران 9 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت ساکن هستند و سه میلیون جمعیت در حال تردد داریم. در مجموع جمعیت تهران به 13 میلیون نفر می رسد. ما در این مسیر سلسله اقدامات و افق هایی را دنبال می کنیم. در این نمایشگاه زمینه‌ای فراهم شد که اقدامات صورت گرفته و افق های آینده به تصویر کشیده شود.


  زاکانی با بیان اینکه تهران با 20 شهر روابط خواهر خواندگی دارد، گفت: ما نیازمند یادگیری هستیم و دستاوردهایی را نیز داریم که باید یاد دهیم. کلانشهر تهران صاحب وجوهی است که برخی از بازدیدکنندگان از آن متحیر می‌شوند. نمایشگاه فرصتی را فراهم کرده تا داشته ها را عرضه و دستاوردها را به مردم معرفی کنیم و همچنین داشته های دیگران را مورد استفاده قرار دهیم و راهی را نرویم که دیگران رفته اند و با اشتباه همراه بوده است.

  وی تأکید کرد: آرامش، آسایش، امنیت، رفاه و پیشرفت مادی و معنوی شهر هدف ماست و تمام اقدامات باید به جایی منجر شود که مدیریت شهری در خدمت شهروندان باشد تا مردم بتوانند تغییر و تحول را با تمام وجود لمس کنند. ما 10 ماه و چهار روز است که در شهرداری مشغول به فعالیت هستیم و مقدماتی در این مدت فراهم شد که جهش بزرگی را در آینده داشته باشیم.

  شهرفروشی که در گذشته انجام شده تجربه تلخی است


  شهردار پایتخت با بیان اینکه شهر فروشی و تراکم فروشی در گذشته انجام شده و تجربه تلخی است، گفت: این موضوع مانع جدی برای پیشرفت شهر است. اساس منابع مالی بر دو محور استوار است که شامل جلب مشارکت بخش خصوصی و تعریف شرایطی برای جلب رضایت طرفین و عمومی و همچنین ایجاد زمینه مولدسازی شهر است.


  وی ادامه داد: کمیسیون ماده پنج اختیارات قانونی در خصوص طرح تفصیلی دارد. در این کمیسیون 72 پرونده در سال گذشته مطرح شده بود که هم اکنون فعال شده و هر هفته 35 پرونده مطرح می شود و دو ماهه کار یک سال را دنبال می کنیم.

  زاکانی با بیان اینکه در گذشته در خصوص یک پلاک بحث می شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حق و حقوق مردم را در نظر داریم و تغییر پهنه را نیز در دستور کار قرار داذیم. 17 مورد تغییر پهنه را دنبال می کنیم که محیط راکد در شهر را به یک محیط پویا و زنده تبدیل می کند. یک تصمیم از این جنس به اندازه 500 تصمیم می تواند اثرگذار باشد که شهر را زنده می کند و مولدسازی محسوب می شود.

  وی با اشاره به وجود چهار هزار و 560 هکتار بافت فرسوده در تهران، تصریح کرد: در طرح تفصیلی این موضوع لحاظ شده که مجوز ساخت بیشتر از سه طبقه وجود ندارد. مباحث در کمیسیون دنبال شد و یک طبقه به اضافه طبقات افزوده شد که می تواند در بافت فرسوده تحول ایجاد کند.


  شهردار تهران با بیان اینکه در دوره قبل سه ماه برای پرداخت حقوق، پول قرض گرفتند، یادآور شد: خوشبختانه ما هیچ قرضی برای پرداخت حقوق نداشتیم و کارگروه هایی را تشکیل دادیم که به سمت سرمایه گذاری برویم.


  زاکانی به موضوع فروش ساختمان اتوبوسرانی اشاره کرد و افزود: 20 روز پایانی سال قبل تلاش مضاعفی داشتیم. 93 درصد منابع مالی در سال قبل تامین شد که سال ما قبل آن بیش از 70 درصد بوده است و ما بدون اینکه مبلغی از بانک ها دریافت کنیم توانستیم این میزان از منابع را دریافت کنیم.

  ماهانه 100 میلیارد تومان از منابع در شهر ذخیره می شود


  وی با اشاره به افول یک یا دو ماهه ابتدای سال، یادآور شد: ما بخشی از منابع سال قبل را برای امسال در نظر گرفتیم و موضوعی که از سوی عضو شورا مطرح شد، اشتباه بود. ماهانه 100 میلیارد تومان از منابع در شهر ذخیره می شود. ما از طریق بورس خریدها را انجام دادیم و بر این مبنا سیمان 30 درصد و میلگرد 40 درصد ارزان تر خریداری می شود. من توقع نداشتم که عضو شورا تا این میزان بی اطلاع سخن بگوید.

  شهردار تهران با بیان اینکه میزان بافت ناپایدار تهران 12 هزار هکتار است، گفت: چهار هزار و 560 هکتار بافت فرسوده در قالب این بافت قرار دارد.


  وی همچنین تصریح کرد: امسال چند محله را در دستور کار قرار داده ایم. در مواقعی محلاتی از فرسودگی رنج می برند و نیاز به بازتوانی دارند. امروز ما محلات مختلفی را کارسازی می کنیم که در کمیسیون ماده پنج مطرح شوند و یک نوسازی شهری مبتنی بر این محلات ایجاد شود. پنج یا شش پرونده در هفته ای که گذشت در کمیسیون مورد بحث قرار گرفت. بخش زیادی از این بافت به جنوب شرق و غرب تهران برمی گردد و یک فرسودگی جدی را در این بخش مشاهده می کنیم که امیدواریم فاصله شمال و جنوب را با این اقدام کاهش دهیم.

  تفاهم نامه شهرداری با سازمان بورس به منظور شفاف‌سازی


  زاکانی به تفاهم نامه شهرداری با سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: ما به دنبال این هستیم که شفاف عمل کنیم و معتقد هستیم که بتوانیم خرید بهینه و درست و عرضه شفاف داشته باشیم که این موارد در بورس، شدنی است. تلاش کردیم بحث مسکن و امکانات شهرداری را در بورس داشته باشیم که در این زمینه با بورس وارد مذاکره شدیم و از پیش از آغاز سال نو، خرید از بورس را در بخش سیمان و میلگرد انجام دادیم.


  وی افزود: به جای اینکه خرید را از واسطه ها انجام دهیم و برای اینکه بتوانیم خرید را با استمرار و شفافیت دنبال کنیم، خرید در بورس را در پیش گرفتیم. اشکالاتی وجود داشت که مدتها طول کشید تا این ایرادات برطرف شود و خوشبختانه امروز شرایط مهیا و طرح مصوب شد. نوع مواجهه ما با پیمانکاران در این تفاهم نامه متفاوت خواهد شد. رسیدی را به پیمانکاران ارائه خواهیم کرد که در بورس قابل اتکا خواهد بود و مراوده ما با آنها شفاف می شود.

  شهردار تهران در خصوص پرونده های متعدد شهرداری در محاکم عمومی، گفت: مرکز حقوقی شهرداری را متحول کردیم و جمعی از افراد متخصص و دغدغه مند نسبت به بیت المال فعال شدند.  تأکید کردم کسی که از ما شکایت کرده و حق و حقوقی دارد، باید این حق پرداخت شود و کسی که حقی را پایمال و حق مردم را ضایع می کند، مورد برخورد قرار بگیرد. 16 هزار میلیارد تومان رأی تا کنون به نفع شهرداری صادر شده و اگر پیگیری نمی شد این امکان از شهرداری تضییع می شد و به ناحق به افرادی دیگر تعلق پیدا می کرد.

  جلوگیری از خرید ملک با سند جعلی در غرب پایتخت با هوشیاری مرکز حقوقی


  وی به جعل سند پنج هزار متری در غرب تهران و اقدام برخی افراد برای فروش این زمین به شهرداری اشاره کرد و افزود: در مواردی پیش آمده که در گذشته شهرداری یک ملک را سه بار خریداری کرده است. مرکز حقوقی شهرداری تهران در این خصوص وارد عمل شد و از فروش ملک پنج هزار متری جلوگیری به عمل آمد.

  رفع مشکل ترافیک با اقدامات کوتاه، میان و بلند مدت

  وی در بخش دیگری از برنامه صف اول در خصوص رفع معضل ترافیک شهر تهران، اظهار کرد: ما اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را برای رفع این معضل در نظر گرفته ایم. در بخش کوتاه مدت در راستای خرید و نوسازی اتوبوس و تاکسی هستیم و با تغییر 210 خط اتوبوس و خرید دو هزار دستگاه اتوبوس و افزایش تعداد اتوبوس های شهر به پنج هزار دستگاه، به دنبال اقدام در بخش کوتاه مدت هستیم.

  زاکانی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد  با بیان اینکه تلاش می کنیم هفت خط مترو با 70 هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز تکمیل شود، خاطرنشان کرد: خطوط هشت تا 11 مترو را نیز با 230 هزار میلیارد تومان دنبال خواهیم کرد. ما اعتقاد داریم که تهران باید به یک کارگاه عمرانی تبدیل شود. امسال 12 ایستگاه بازگشایی می شود و بزرگترین مجتمع ایستگاهی در غرب آسیا هفته آینده در اکباتان به متراژ هفت هکتار به بهره برداری خواهد رسید که این اقدامات در بخش میان مدت است.


  وی به توسعه حمل و نقل عمومی پیرامون 325 ایستگاه مترو شهر اشاره کرد و افزود: در حوزه رفع ترافیک، ایجاد هویت، معماری ایرانی- اسلامی و مواردی از این قبیل مورد توجه ما در برنامه های بلند مدت است که در این زمینه پارسل هایی اطراف ایستگاه ها پیش بینی شده است. به دنبال این هستیم که الگوها را مرتبط کرده و خدمات یکپارچه ای در این زمینه ارائه دهیم.

  شهردار تهران با بیان اینکه شرکت مپنا در خطوط مترو با شهرداری همکاری دارد، گفت: کارگروه مشترک با این شرکت تشکیل شده و دو هفته پیش بازدید شش ساعته از این شرکت صورت گرفت و قرارداد خط 11 را با این شرکت منعقد می کنیم. قابلیت هایی در کشور ما وجود دارد که می تواند چرخه علم و فناوری و دانش بنیان را برجسته کند.

  300 هزار میلیارد تومان اعتبار تکمیل خطوط مترو بر اساس مولدسازی


  وی افزود: 300 هزار میلیارد تومان اعتبار تکمیل خطوط مترو بر اساس مولدسازی پایدار صورت می گیرد تا معضل ترافیک، آلودگی هوا و مشکلات پیرامونی برطرف و آرامش و آسایش مردم تأمین شود.


  زاکانی با بیان اینکه سه ایستگاه منطقه هفت با شعاع 800 متر در کمیسیون ماده پنج مطرح خواهد شد، خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که بر اساس توسعه شهر مبتنی بر مجتمع های ایستگاهی، چند ایستگاه خط هفت را افتتاح کنیم.


  وی به تحویل دو هزار و 225 دستگاه اتوبوس به شهرداری در ابتدای فعالیت خود در شهرداری گفت: 175 دستگاه اتوبوس خریداری شد و تعدادی نیز مورد بازسازی قرار گرفت. امسال سه هزار و 350 دستگاه از طریق نوسازی و بازسازی به ناوگان اتوبوسرانی اضافه خواهد شد که نوسازی با مشارکت دولت است. دو هزار و 500 دستگاه اتوبوس نیز بازسازی خواهد شد که در این راستا 190 دستگاه اتوبوس به چرخه بازگشته است.

  بنا براعلام سایت شهر، شهردار تهران با بیان اینکه اتوبوس های دست دوم خارجی دستگاه های تا پنج سال کارکرده هستند، اظهار کرد: اولویت ما اتوبوس های تولیدی داخلی است اما اقدامات مبتنی بر نیاز صورت می گیرد. مردم نمی توانند معطل بمانند. خرید این اتوبوس ها متعلق به بخش خصوصی است و مرتبط با شهرداری نیست و افرادی که در رسانه ها به این موضوع پرداخته اند از آرزوی خود سخن گفته اند.

  وی با بیان اینکه مدت زمان صدور پروانه از 365 روز به بین دو تا پنج ماه بدون حذف فرآیندها کاهش یافته است، تصریح کرد: این کاهش زمان به پروانه ساخت مرتبط است که در برخی مناطق دو ماه و در برخی مناطق تا پنج ماه است. به توفیقاتی دست پیدا کردیم اما راضی نیستیم و اقدامات را در کمیسیون ماده هفت و بحث نما دنبال می کنیم که زمان کاهش پیدا کند.

  زاکانی با اعلام اینکه تهران یک میلیون واحد مسکن کم دارد، گفت: دو هزار و 818 هکتار بافت فرسوده و راکد شهر شناسایی شده تا مسکن در آن بارگذاری شود و در این زمینه امسال خبرهای خوبی برای مردم خواهیم داشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی