مدیران خودروعصر اعتبار

صندوق بین‌المللی پول خبر داد

قیمت جهانی مسکن در سراشیبی

عصر ساختمان- بازارهای جهانی مسکن پس از سال‌ها رشد مداوم روند کاهشی را در پیش گرفته‌‌‌اند. نمودار هفته منتشر شده توسط صندوق بین‌المللی پول بیانگر کاهش گسترده قیمت مسکن تعدیل شده بر اساس تورم در سه‌ماه اخیر در دو‌سوم از اقتصادهایی است که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) داده‌‌‌های مربوط به آنها را دنبال می‌کند.

قیمت جهانی مسکن در سراشیبی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، بر اساس تازه‌‌‌ترین گزارش از صندوق بین‌المللی پول، این تحولات بیانگر این است که چگونه بازارهای مسکن با افزایش نرخ‌های بهره سازگار می‌‌‌شوند، زیرا بانک‌های مرکزی در تلاش برای مهار تورم هستند. نرخ‌های سیاستی با بازگشت به سطوح قبل از بحران مالی جهانی، به طور متوسط 4‌درصد در سراسر اقتصادهای بزرگ افزایش یافته است. به عنوان مثال، در ایالات متحده، فدرال رزرو نرخ هدف را از نزدیک به صفر در سال گذشته به محدوده 5/ 4 تا 75/ 4‌درصد افزایش داده است، که بالاترین سرعت افزایش نرخ بهره در دو دهه اخیر است. این تغییر به نوبه خود منجر به افزایش شدید میانگین نرخ ثابت وام مسکن 30 ساله شده است که در اواخر سال گذشته به بالاترین میزان در دو دهه گذشته یعنی 1/ 7درصد رسیده است.نرخ بهره در کنار رشد درآمد و افزایش تقاضا و عوامل مختلف عرضه مانند هزینه‌‌‌های ساخت‌‌‌وساز و مقررات نقش مهمی در افزایش قیمت مسکن ایفا می‌کند. مشاهده شده است که هر یک‌ درصد افزایش در نرخ‌های واقعی بهره، سرعت رشد قیمت مسکن را حدود دو‌درصد کاهش می‌دهد. قبل از چرخه انقباضی اخیر، نرخ بهره در روند کاهشی قرار داشته است. پایین بودن نرخ‌ها به طور منطقی منجر به افزایش تقاضا برای مسکن شده است. اکنون این روند برعکس شده است. هر‌درصد افزایش در نرخ وام مسکن، پرداخت سود ماهانه را برای خریداران مسکن متوسط ایالات متحده به میزان 100 دلار افزایش می‌دهد، تاثیرات آن می‌تواند برای خریداران مسکن در کشورهایی که نرخ وام مسکن با نرخ قابل تنظیم، غالب است، وحشتناک‌‌‌تر باشد.

  اینکه کاهش قیمت مسکن تا چه زمانی ادامه خواهد داشت به این امر بستگی دارد که آیا افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی فشارهای تورمی را کاهش داده است یا خیر؟ آخرین چشم‌‌‌انداز اقتصاد جهانی منتشرشده توسط صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که تورم امسال کمتر از 2022 برای حدود 85‌درصد از کشورها باشد. انتظار می‌رود تورم جهانی از تقریبا 9‌درصد در سال گذشته به حدود 5/ 6‌درصد در سال‌جاری کاهش یابد و در سال آینده با کاهش بیشتری هم همراه باشد. همین‌طور انتظار می‌رود که اگر بانک‌های مرکزی سرعت افزایش نرخ بهره را کند یا این روند را متوقف کنند، قیمت مسکن با ثبات بیشتری همراه باشد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو