مدیران خودروعصر اعتبار

مسکن ملی در مرز یک میلیون واحد

عصر ساختمان- طی حدود یک سال و نیم گذشته پروژه نهضت ملی مسکن روند تدریجی رشد را سپری کرده و در حال حاضر حدود ۹۰۰ هزار متقاضی موثر در این طرح افتتاح حساب کرده و بیش از نیم میلیون واحد به مرحله ساخت رسیده است.

مسکن ملی در مرز یک میلیون واحد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، طرح نهضت ملی مسکن که از مهرماه 1400 و حدود دو ماه پس از تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن به مرحله اجرا رسید در حال حاضر در بخشهایی به نازک کاری، در مواردی به پیشرفت 40 تا 90 درصد و در بخشهایی به مرحله فونداسیون رسیده است.

  هدف دولت سیزدهم آن است که تولید مسکن در کشور را از طریق طرحهای دولتی و بخش خصوصی به سالیانه یک میلیون واحد برساند. با توجه به زمان‌بر بودن پروژه‌های مسکونی قرار است چهار میلیون واحد طی چهار سال اجرا شود.

  طرح نهضت ملی مسکن که با اقدام ملی و مسکن مهر پیوند خورده طی حدود یک سال و نیم گذشته فراز و نشیبهایی را سپری کرده است. این پروژه درگیر چالشهایی بوده که شاید مهمترین آن کمبود منابع مالی باشد. قرار است این طرح از طریق تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان اجرا شود. در سال اول 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای پروژه نهضت ملی مسکن پیش‌بینی شد. این در حالی است که بانکها در 18 ماه گذشته منابع چندانی به این طرح اختصاص ندادند و متقاضیان از توانایی کافی برخوردار نبودند؛ به طوری که از 3.6 میلیون متقاضی تایید صلاحیت شده تا کنون 894 هزار نفر اقدام به افتتاح حساب کرده و 510 هزار نفر مبالغی بین 30 تا بیش از 40 میلیون تومان آورده واریز کرده‌اند.

  با همه مشکلاتی که سپری شد متقاضیان، کارشناسان و مسئولان امیدوارند در سال 1402 پروژه نهضت ملی مسکن روی غلتک بیفتد؛ چرا که بخشی از چالشها مثل پای کار آمدن بانکها برای تامین اعتبارات برطرف شده است. همچنین راهکارهای دیگری مثل تهاتر نفت با پروژه های مسکونی یا استفاده از منابع مالی انبوه‌سازان برای تسریع در اجرای طرحها پیش‌بینی شده است.

  طبق آماری که 29 اسفند 1401 ارایه شد تاکنون حدود 894 هزار و 168 نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در بانک افتتاح حساب کرده و حدود 510 هزار نفر بیش از 30 میلیون تومان واریز داشته‌اند. همین تعداد (510 هزار واحد) نیز به مرحله ساخت رسیده و برای 2.4 میلیون واحد مسکونی، زمین تامین شده است. اگر متقاضیان جدیت بیشتری در تامین آورده نشان دهند پروژه نهضت ملی مسکن می تواند در سال 1402 از مرز یک میلیون واحد عبور کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو