مدیران خودروعصر اعتبار

تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در دسترس است

عصر ساختمان- رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در دسترس است، گفت: باید به سمت تولید و صادرات فولادهای با ارزش افزوده بالا رویم.

تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در دسترس است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مهدی کرباسیان گفت: نقشه خوبی برای رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد در دستور کار دولت و وزارتخانه قرار داده شده و حرکت مناسبی نیز اتفاق افتاده است. وی افزود: خوشبختانه با وجود ذخایر سنگ‌آهن و گاز، می‌توانیم به این هدف دست یابیم.

  کرباسیان ادامه داد: با نظر آقای شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، ستاد زنجیره فولاد تشکیل شد تا هم طرح‌های نیمه تمام و هم طرح‌های جدید مورد حمایت قرار گیرد و به جایگاه مناسبی در صنعت فولاد دست یابیم.  کرباسیان گفت: تلاش می‌کنیم سرانه مصرف فولاد را از حدود 220 کیلوگرم فعلی به 350 کیلوگرم برسانیم و هم به سمت تولید و صادرات فولادهای با ارزش افزوده بالا و خاص پیش رویم. رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در دولت یازدهم تصریح کرد: ظرفیت تولید کنسانتره 30 درصد (44 میلیون تن)، گندله 23 درصد (32 میلیون تن)، آهن اسفنجی 11 درصد (25 میلیون تن) و فولاد خام 30 درصد (30 میلیون تن ) افزایش یافته است. وی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که در به‌کارگیری ظرفیت‌های کشور، از فناوری‌های روز استفاده کنیم.کرباسیان با بیان اینکه در حوزه اکتشاف باید ذخایر ناشناخته را کشف کنیم، گفت: تا قبل از دولت یازدهم، در این حوزه کم کار شده بود و از سال 93، برنامه اکتشاف 250 هزار کیلومتر مربعی را شروع کردیم و الان به 400 محدوده امید بخش رسیده ایم.

  این اقدام تنها در معادن روباز اتفاق افتاده و در معادن عمیق هنوز اکتشافی صورت نگرفته است، البته فناوری آن را هم نداشته ایم. وی ادامه داد: اکنون 1500 متر حفاری عمیق صورت گرفته و حدود 3 میلیارد تن ذخیره قطعی افزوده شده است. الان در دنیا ذخایر معادن کاهش یافته به‌طوری که به سمت اکتشاف اقیانوس‌ها رفته‌اند. این در حالی است که کشور ما و برخی کشورهای اطراف هنوز بکر هستند و جای کار وسیع دارند. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه دستیابی به نرخ رشد توسعه 8 درصدی، کار بسیار مشکلی است، گفت: اگر به سمت حمایت از پژوهش و دانش بنیان کردن علوم نرویم، کشور نمی‌تواند رشد و توسعه مناسب را کسب کند. در حال حاضر دانشگاه‌ها با بودجه دولتی کار می‌کنند که این هم مشکل است.وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته، دانشگاه‌ها هیچ پولی از دولت دریافت نمی‌کنند و خود از دولت پروژه می‌گیرند و درآمدزایی می‌کنند. کرباسیان با بیان اینکه از نظر ساختاری در دولت، دانشگاه و بخش خصوصی مشکل داریم، گفت: اگر تفکرات موجود را اصلاح نکنیم و 3 درصد بودجه پژوهش به سمت صحیح پیش نرود، توسعه سریع اتفاق نمی‌افتد. رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: برگزاری کنفرانس‌ها یک گام به جلو است چرا که دانشگاهیان و فعالان صنعت فولاد حرف یکدیگر را درک می‌کنند و به سرعت آن را اصلاح می‌کنند.  وی افزود: فناوری پِرِد برای تولید آهن اسفنجی به‌عنوان شاهکار صنعت فولاد ایران، نشان دهنده این است که خودباوری و علم با تمرین نتیجه می‌دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو