مدیران خودروعصر اعتبار

ورود نیروگاه های ۶۰ درصد راندمان یه شبکه تولید برق

عصر ساختمان- مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت:سال آینده نیروگاه هایی با راندمان ۶۰ درصد وارد شبکه تولید می شوند.

ورود نیروگاه های ۶۰ درصد راندمان یه شبکه تولید برق
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، غلامرضا مهرداد، مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی در گفتگو با خبرنگار مهر، بیشترین میزان مصرف گاز در کشور را متعلق به بخش خانگی عنوان کرد و گفت: در بخش تامین گازی کشور، اولویت با بخش خانگی است که مازاد این مصرف به بخش صنعت و نیروگاهی اختصاص می یابد. به همین دلیل نیروگاه ها و سایر بخش های صنعتی علاوه بر گاز مقداری سوخت مایع نیز به عنوان جایگزین، ذخیره دارند.

  وی ادامه داد: در فصل گرم سال بالغ بر 95 درصد سوخت نیروگاه ها از طریق گاز مصرف تامین می شود؛ این در حالی است که در فصول سرد سال، این سوخت رسانی گاهی به 40 درصد هم کاهش می یابد. به این ترتیب در فصول گرم سال 150 میلیون مترمکعب روزانه تخصیص گاز به نیروگاه ها می شود و در فصول سرد نیز به طور روزانه شاهد گازرسانی 70 میلیون مترمکعبی هستیم.

  این مقام مسئول در وزارت نیرو، متوسط راندمان نیروگاه های کشور را 37 درصد دانست و افزود: با توجه به اینکه میانگین راندمان نیروگاهی در کشورهای توسعه یافته اروپایی حدودا 40 درصد یا کمی بیشتر است می توان گفت میانگین راندمان نیروگاهی کشور چندان پایین نیست. البته این موضوع به معنای بی نیازی بخش نیروگاهی کشور به نوسازی و سرمایه گذاری نیست. گفتنی است در کشورهای توسعه یافته شاهد نیروگاه هایی با میانگین راندمان 60 درصد نیز هستیم.

  طبق گفته های مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی، ظرفیت تولید نیروگاه هایی حدود 2 تا 3 هزار مگاوات است که گفته می شود راندمان 25 درصدی دارند؛بر این اساس با توجه به اینکه ظرفیت تولید کل کشور 75 هزار مگاوات است باید گفت که سهم تولید برق این نیروگاه ها که تنها در ساعات پیک مصرف در فصول گرم از آنها استفاده می شود، کمتر از 5 درصد است.

  مرداد تصریح کرد: با در نظر گرفتن این موضوع که سالانه 4 تا 5 هزارمگاوات به ظرفیت تولید بر کشور باید اضافه شود نوسازی این نیروگاه هزینه بر است. البته سال آینده نیروگاه هایی با راندمان 60 درصد وارد شبکه تولید می شوند. این در حالی است که هزینه ایجاد شده در نتیجه خاموشی بیش از هزینه ای است که بابت استفاده از نیروگاه اهی کم راندمان می دهیم.

  بر اساس گفته های وی، نیروگاه های سیکل ترکیبی کشور دارای راندمان 50 درصدی هستند و به طور کلی باید گفت که میزان مصرف نیروگاهی به اندازه ای نیست که نتیجه صرفه جویی در آن موجب توسعه صادرات و تجارت گازی شود. البته صرفه جویی در مصرف گاز و اصلاح راندمان نیروگاه های کشور در نتیجه ارتقای فناوری یکی از اصول و قوانین لازم الاجرا است.

  حمیدرضا عراقی،، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به پرسشی در ارتباط با علت ضعف ایران در حوزه صادرات گاز توضیح داده بود: رشد در هر شاخصی نشان موفقیت نیست. اینکه سهم مان از بازارهای صادراتی کم است نشان از عقب ماندگی نیست. البته باید میزان صادرات خود را تنوع بخشیده و افزایش دهیم. این اصل صحیحی است.

  وی ادامه داد: اما ایران متاسفانه بخش عمده تولید گاز خود را در داخل استفاده می کند. در بخش خانگی که نمی توان مانع مصرف شد؛ این در حالی است که البته میزان مصرف خانگی گاز در سال 96 نسبت به 95 کاهش یافته است و این نشان از همراهی مردمی دارد. اما در بخش صنابع میزان مصرف ما زیاد است به این میزان مصرف بهره وری پایین و همچنین عدم رعایت اصول مصرف بهینه را نیز اضافه کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   رویداد ها در یک نگاه
   • هفته نامه
   • ۰
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه عصر ساختمان
   • هفته نامه عصر ساختمان
   • ماهنامه ساختمان
   آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
   آرشیو