مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت «۱۵۷۵»

عوامل اقبال به آپارتمان‌های ۶۰ تا ۸۰ مترمربعی

عصر ساختمان- یک پنجم معاملات مسکن در ماه گذشته به آپارتمان‌های ۶۰ تا ۸۰ مترمربع تعلق داشته است و سهم این گروه در بازار مسکن به دلیل تناسب با میزان بودجه متقاضیان خرید مسکن، قابل توجه است.

عوامل اقبال به آپارتمان‌های ۶۰ تا ۸۰ مترمربعی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۵:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، افزون بر اینکه متراژ 60 تا 80 مترمربعی هم برای خانه اولی‌ها مناسب بوده و هم پاسخگوی نیاز گروهی از متقاضیان تبدیل به احسن ملک است، مزیت دیگر این دامنه متراژ برخورداری از اتاق خواب استاندارد است؛ اتاقی که فضای کافی برای گنجاندن اجزای متعارف سرویس خواب را دارد و اغلب آپارتمان‌های نقلی و ریزمتراژ فاقد آن هستند.

    بسیاری از واحدهای در این دامنه متراژ بر اساس ارزش میانگین هر مترمربع آپارتمان در تهران، بین 360 تا 480 میلیون تومان معامله می‌شوند و با توجه به تسهیلات 140 تا 180 میلیون تومانی بانک عامل بخش مسکن که به زوجین پرداخت می‌کند، بین 30 تا 50 درصد از ارزش این آپارتمان‌ها با استفاده از وام بانکی تامین مالی می‌شود. بنابراین تا نیمی از قیمت این آپارتمان‌ها از طریق وام تامین می‌شود که خود یک امتیاز محسوب می‌شود. مجموعه این موارد موجب شده اقبال به آپارتمان‌های 60 تا 80 مترمربعی در بازار مسکن همواره زیاد باشد.

    اگرچه متاثر از کمبود فایل نوساز در هفته‌های اخیر، آپارتمان‌های 60 تا 80 مترمربعی زیر 3 سال ساخت در بازار کنونی به شکل محدود عرضه شده‌اند، اما بررسی «دنیای اقتصاد» حاکی از این است که تقریبا در تمام محله‌های مصرفی شهر آپارتمان در این دامنه متراژ با سن بنای بالاتر قابل جست‌وجو است. این آپارتمان‌ها البته به ندرت در مناطق لوکس ساخته شده‌اند، چراکه تقاضای آپارتمان کوچک و میان‌متراژ در این مناطق بسیار کمتر است. اما مشاوران املاک بزرگ و فعال در مناطق لوکس نیز یک لاین فعالیت خود را به آپارتمان‌های زیر 90 مترمربع اختصاص داده‌اند تا به تقاضای جست‌وجو در این حدود نیز پاسخ دهند.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی