عصر اعتبار

آخوندی عنوان کرد:

اجرای سیاست پس انداز برای خرید خانه

عصر ساختمان:وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۲۴۰ میلیون تومان در شهر تهران هنوز رقم بسیار بزرگی برای خرید خانه نیست، گفت: در شهرهای میانی خانوار با ۱۶۰ میلیون تومان قدرت خرید خوبی دارند.

اجرای سیاست پس انداز برای خرید خانه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از مهر، عباس آخوندی امروز در مراسم سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه بنیاد مسکن می تواند وارد ساخت شهرهای جدید شود گفت: اگر بنیاد مسکن علاقه داشته باشد می‌تواند در ساخت شهرهای جدید هم ورود کند و دولت هم استقبال می‌کند.

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اصلی‌ترین کار و سیاست در حوزه مسکن تلفیق سیاست‌های خُرد و کلان است تاکید کرد: منظور از سیاست‌های خُرد پس‌اندازهای خانوار است. تحول بخش عمده‌ای از تحول جمعیتی در جامعه شهری ایران انجام شده و در آینده با تحول جمعیتی روبرو نخواهیم شد.

  آخوندی ادامه داد: در اواخر دهه 40 جمعیت ایران حدود 30 میلیون نفر بود که امروز به حدود 80 میلیون نفر رسیده و 70 درصد این جمعیت در شهرها و کمتر از 30 درصد آن در روستاها تمرکز داردکه این امر در گذشته معکوس بوده است.

  وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نرخ رشد جمعیت شهری تقریبا کُند شده و در آینده در شهرها رشد قابل توجهی نخواهیم داشت و در 50 سال گذشته جمعیت شهری کشور به 65 میلیون نفر رسیده که تقریبا 10 برابر شده است.

  وی با بیان اینکه تعداد خانوار رو به کاهش است، گفت: باتوجه به افزایش طلاق میزان نیاز به واحدهای مسکونی افزایش یافته است و با توجه به کاهش نفرات خانوار، امروز به تعداد واحد مسکونی زیاد با متراژ کم نیاز داریم.

  وزیر راه و شهرسازی درباره وضع کالبدی شهرها گفت: متاسفانه عمده شهرها از درون دچار پوسیدگی و فرسودگی هستند و شهرها پفکی شده‌اند به طوری که پیرامون شهرها در حال رشد است و همزمان مراکز شهرها پوسیده شده‌اند که این وضعیت در تغییر ارزش زمین هم اثر خیلی زیادی گذاشته است.

  آخوندی ادامه داد: پیشنهادی که امروز رئیس‌جمهوری به بنیاد مسکن داده این است که فعالیت‌های خود را به سمت نوسازی مراکز شهری هم ببرند و دولت هم از این موضوع استقبال می‌کند. شهر تهران برای سکونت 5 میلیون نفر طراحی شده که به تدریج جمعیت شهر تهران به 7.5 و 8.5 میلیون نفر رسید و در حال حاضر هم به 11.5 میلیون نفر در حال افزایش است.

  وی با تاکید بر اینکه سیاست دولت توسعه کلانشهرها نیست ادامه داد: به طور قطع هر چه کلانشهرها بزرگتر شود گرفتاری‌ها و نابسامانی‌های شهری هم بیشتر می‌شود. جمعیت کلانشهر مشهد باید تا حد یک میلیون و 900 هزار نفر کنترل می‌شد اما امروز جمعیت این شهر به 3 میلیون و 300 هزار نفر رسیده است و این کلانشهر حدود یک میلیون و 200 هزار نفر حاشیه‌نشین دارد، این در حالی است که مشهد پایتخت تشیع جهان است و این وضع برای این شهر خوشایند نیست.

  وزیر و راه شهرسازی ادامه داد: دشت مشهد زمانی مرکز میوه ایران بود اما امروز به دلیل توسعه شهری چیزی از این دشت باقی نمانده است. همچنین اصفهان هم برای جمعیت یک میلیون و 300 هزار نفری طراحی شده اما امروز جمعیت این کلانشهر به یک میلیون و 900 هزار نفر رسیده است و این وضعیت را در شهرهای اهواز و تبریز و حتی قم هم شاهد هستیم.

  آخوندی تاکید کرد: تمام سیاست‌های حمایت از شهرهای مسکنی دولت برای شهرای میانی یعنی شهرهای زیر 200 هزار نفر خواهد بود و سیاست‌های مسکنی را فقط برای این شهرها دنبال می‌کنیم. وی با بیان اینکه اکثر شهرهای میانی وضعیت خوبی دارند گفت: شهرهای میانی کشور جمعیت‌پذیر هستند و از طریق ارائه تسهیلات می‌توانیم به جمعیت‌پذیری و توسعه این شهرها کمک کنیم.

  وزیر راه و شهرسازی گفت: اصلی‌ترین کار و سیاست در حوزه مسکن تلفیق سیاست‌های خُرد و کلان است و منظور از سیاست‌های خرد پس‌اندازهای خانوار است که بتوان با سیاست‌های کلان یعنی ارائه تسهیلات بانک‌ها متقاضیان را صاحب خانه کرد.

  آخوندی گفت: با سیاست پس‌انداز در حال حاضر افراد می‌توانند چند برابر پس‌اندازی که کرده‌اند تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر افراد می‌توانند با سپرده‌گذاری 40 میلیون تومانی در بازه زمانی یکساله 80 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که در نهایت 120 میلیون تومان (با احتساب سپرده) قدرت خرید دارند؛ همچنین زوج‌ها می‌توانند برای یک پلاک ثبتی 160 میلیون تومان تسهیلات بگیرند که با رقم پس‌انداز خود قدرت خرید 240 میلیون تومانی در بازار مسکن دارند که این رقم 70 درصد هزینه خرید را در شهرهای میانی پوشش می‌دهد.

  وی ادامه داد: البته این رقم در کلانشهرها شامل زوج‌ها می‌شود اما در شهرهای میانی تمام افراد مشمول دریافت وام مسکن هستند. آخوندی با بیان اینکه 240 میلیون تومان در شهر تهران هنوز رقم بسیار بزرگی برای خرید خانه نیست گفت: در شهرهای میانی خانوار با 160 میلیون تومان قدرت خرید خوبی دارند و این رقم می‌تواند 70 درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی را پوشش دهد.

  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به استقبال مردم از سیستم پس‌انداز گفت: روزانه به طور متوسط 210 نفر در حساب صندوق پس‌انداز یکم برای دریافت وام مسکن سپرده‌گذاری می‌کنند. آخوندی با بیان اینکه در دهه 70 سیستم پس انداز برای خرید خانه خوب پیش رفت تاکید کرد: در اوایل دهه 80 تعداد خانوارهایی که برای خرید خانه از سیستم پس‌انداز استفاده کرده بودند به 3 میلیون خانوار رسید اما متاسفانه در ادامه این راه قطع شد و دولت اعلام کرد که برای خانه‌دار شدن نیازی به پس‌انداز نیست.

  آخوندی افزود: هر چند که عدم استفاده از سیستم پس‌انداز برای خانه‌دار شدن سیاستی جذاب است اما عقلایی و عملیاتی نیست. وی با بیان اینکه در حال حاضر به همان سیستم سیاست پس‌انداز برای خرید خانه برگشته‌ایم گفت: این سیاست به نفع بافت‌های میانی شهرها است و در چند سال آینده این سیاست نظم قابل توجهی به شهرسازی می‌دهد.

  وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره ایجاد شهرهای جدید گفت: اندیشه‌ای که در شکل‌گیری شهرهای جدید دنبال می‌کنیم این است در مناطقی که اشتغال زایی دارد شهر جدید ایجاد کنیم مانند عسلویه و چابهار. وی با بیان اینکه حاشیه جنوبی ایران از جنگل خالی شده است افزود: میزان تراکم نفر در کیلومتر مربع در حاشیه سواحل جنوبی کشور به 4.8 نفر رسیده است که این امنیت ملی را هم به خطر می‌اندازد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • کلید قفل مسکن
  • عصر ساختمان
  • دکوراسیون
  • شماره ۸ ماهنامه
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو