مدیران خودروعصر اعتبار

رییس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی کشور مطرح کرد:

دلیل اصلی پدیده وارونگی هوا، حمل و نقل نیست

عصر ساختمان- رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور گفت: بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی کشور از آلودگی بخش ساختمان به هدر می رود.

دلیل اصلی پدیده وارونگی هوا، حمل و نقل نیست
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، احمدرضا طاهری اصل ظهر امروز (یکشنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دلیل پدیده وارونگی هوا در ماه‌های آذر تا بهمن تنها حمل و نقل نیست. حمل و نقل، آلودگی غیر ثابت است. موتورخانه های گازسوز، بخاری منازل، عوامل اصلی آلودگی هوا هستند. در واقع بیش از 40 درصد مصرف انرژی کشور از آلودگی در بخش ساختمان رخ می دهد.

  وی افزود: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 2.7 درصد بیماری های جهان ناشی از آلودگی هوا و جزو هشت بیماری اصلی دنیا است و سالانه حدود 1.6 میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

  رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه کشور با وجود تمدن کهن و توریست پذیر برای صد سال آینده برنامه و نمودی از ساخت و ساز پایدار ندارد، ادامه داد: باید به خود تلنگر بزنیم و تنها راه چاره استفاده از الگوی توسعه پایدار، کشورهای توسعه یافته است. در الگوی توسعه پایدار سه اصل اقتصاد، اجتماع و زیست محیط مدنظر است.

  طاهری با بیان اینکه در کشور تنها اصل اقتصاد و میزان سود آوری را در نظر می گیرند، تصریح کرد: نیاز اجتماع از ساختمان مانند رفاه، ایمنی، بهداشت و ارزش‌ها شامل حفظ محیط زیست، بهره‌وری انرژی، کاهش مصرف آب، بازیافت مصالح در توسعه پایدار باید دیده شود.

  وی با اشاره به اینکه مدیریت سبز باید در ساختمان، حمل و نقل، صنعت، کسب و کار و شهر سازی اجرا شود، تاکید کرد: شهرسازی سبز به معنی ساخت شهری با زیرساخت و تاسیسات بنایی است، به گونه‌ای که ساخت‌ها مانع بستن کریدورهای هوایی و ایجاد پدیده وارونگی نشود.

  رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور افزود: ساخت ساختمان ها در مسیر ورود و خروج هوا و عدم کنترل سیستم های گرمایشی و سرمایشی هوا موجب ایجاد پدیده وارونگی می شود.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر انبوه سازان واقعی دارای دفتر و نشان به دنبال ساخت و ساز با کیفیت و رتبه بندی و برندسازی و تمایز ساختمان ها از یکدیگر هستند، اظهار کرد: متاسفانه تاکنون در عموم جامعه، در جهت ساختمان سبز، فرهنگ سازی نشده است و به دلیل ارزان بودن انرژی، وآب، ارتباطی بین آلودگی هوا، کمبود آب و انرژی ایجاد شده است.

  رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه کشورهای توسعه یافته به دنبال شهرهای هوشمند و بعد خانه‌های هوشمند هستند، تاکید کرد: در کشور باید تعریف خرید ساختمان تغییر کند و به ایمنی، آسایش واقعی، عایق بندی گرما، سرما و صدا، وجود سیستم های کنترل هوشمند، رتبه بندی کیفیت که در نهایت سبب ایجاد قیمت منطقی و منصفانه در خرید ساختمان می شود، توجه کنیم.

  طاهری با اشاره به اینکه در دی ماه سال گذشته، آیین نامه بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان ها تصویب شد، افزود: سازمان نظام مهندسی کشور شیوه نامه نحوه اعطای صلاحیت ممیزی و بازرسی انرژی در ساختمان ها به وزارتخانه ارسال کرد و احتمالا از سال آینده این شیوه نامه در راستای آیین نامه بهینه سازی مصرف انرژی اجرا می شود و در حوزه ساخت و ساز نیز بازرسی ممیزی انرژی را خواهیم داشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی