عصر اعتبار

خانه‌دار شدن ۶۲۵ هزار نفر از طریق خرید اوراق در ۵ سال گذشته

عصر ساختمان:در ۵ سال گذشته بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن از طریق اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در اختیار متقاضیان قرار گرفته و به خانه دار شدن بیش از ۶۲۵ هزار نفر کمک کرده است.

خانه‌دار شدن ۶۲۵ هزار نفر از طریق خرید اوراق در ۵ سال گذشته
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از فرابورس،  در 5 سال گذشته نیز بیش از 19 هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن از طریق اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در اختیار متقاضیان قرار گرفته و به خانه دار شدن بیش از 625 هزار نفر کمک کرده است.

  بر پایه این گزارش، بررسی روند حجم عرضه و تقاضای اوراق منتشر شده از سال 92 تاکنون حاکی از آن است که حجم کل اوراق موجود در بازار که تا دی ماه 92 به دلیل مازاد عرضه اوراق نسبت به حجم تقاضای تسهیلات از سوی متقاضیان، روندی رو به رشد داشت، از بهمن ماه 92 با پیشی گرفتن حجم تقاضا از عرضه و همچنین افزایش حجم اوراق ابطالی، روند نزولی به خود گرفته و این روند در سال 94 نیز ادامه داشته است.

  به بیان دیگر بررسی آمارها نشان می‌دهد حجم تسهیلات موجود در بازار که به رقم 5,155 میلیارد تومان در دی ماه 92 رسیده بود، در اسفندماه 94 به رقم 2 هزار و 344 میلیارد تومان کاهش یافته است. در این میان طی دو سال اخیر بیش از 1,386 میلیارد تومان از اوراق تسهیلات مسکن نیز بدلیل انقضای مهلت آنها، ابطال شده و از گردونه اوراق قابل استفاده خارج شده است.

  از سوی دیگر روند قیمتی اوراق تسهیلات مسکن در سال گذشته نیز حکایت از آن دارد که قیمت اوراق که از ابتدای سال گذشته روندی نزولی را آغاز کرده بود از آبان ماه این سال به دلیل افزایش حجم تقاضای این اوراق کمی رو به افزایش گذاشته به طوری که در اسفندماه میانگین قیمت هر ورقه به حدود 86 هزار تومان رسیده است.

  در همین حال مجموع ارزش معاملات ماهانه اوراق تسهیلات مسکن در سال 94 به 902 میلیارد تومان رسیده که نشان می‌دهد ارزش معاملات در هر ماه به طور متوسط برابر با 75 میلیارد تومان بوده است.

  همچنین به گفته مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران با توجه به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از 18.5 به 17.5 درصد و همچنین افزایش سقف تسهیلات مسکن زوجین به ارقام 100 میلیون تومان برای شهر تهران، 80 میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و 60 میلیون تومان برای سایر شهرها، انتظار می‌رود این بازار با رونق بیشتری روبرو شده و تقاضا برای اوراق تسهیلات مسکن افزایش یابد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ روز پیش
  آرشیو