مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت «۳۳۹۵»

تازه‌ترین گزارش از بازار اجاره‌ آپارتمان‌های «متوسط‌ متراژ»

عصر ساختمان- جست‌وجوی آپارتمان اجاری با دامنه اجاره‌بهای زیر دو میلیون تومان در اغلب مناطق متوسط شهر تهران قدری دشوار است.

تازه‌ترین گزارش از بازار اجاره‌ آپارتمان‌های «متوسط‌ متراژ»
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، میل موجران به دریافت اجاره‌بهای بالاتر و ودیعه کمتر تحت تاثیر شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه بیشتر شده، اما در سوی دیگر بازار همین شرایط اقتصادی پرداخت اجاره‌بهای بالا را برای مستاجران دشوارتر از همیشه کرده است و در نتیجه آنها مایل به یافتن املاکی در بازار اجاره هستند که بتوانند با پرداخت ودیعه بیشتر و اجاره کمتر آن را در اختیار بگیرند.

    این تقابل میان تمایل موجران و مستاجران اگرچه همواره وجود داشته است، اما شرایط اقتصادی فعلی و افزایش هزینه‌های زندگی برای اقشار متوسط و پایین جامعه، بازار اجاره را دچار نوعی سردرگمی کرده است؛ طوری که در این بازار بسیاری از موجران اجاره‌بهای پیشنهادی بالا را اعلام و حتی زمان زیادی را هم در انتظار اجاره رفتن ملک با همین قیمت صرف می‌کنند، اما در نهایت با این واقعیت روبه‌رو می‌شوند که از نظر طرف عرضه، ملک مذکور یا ارزش پرداخت چنین اجاره‌بهایی را ندارد یا رقم مطلوب موجر از توان مستاجران در حال جست‌وجو خارج است.

    واسطه‌های فعال در بازار اجاره مسکن می‌گویند در چند ماه اخیر این روند سبب رفت و برگشت قیمت‌های پیشنهادی اجاره‌بها از سوی موجران شده و در نهایت اثر آن در فروردین با تعدیل نسبی اغلب قیمت‌های پیشنهادی، خود را نشان داده است. به این ترتیب اکنون قیمت‌های پیشنهادی اجاره‌بها به‌ویژه در گروه متراژی متوسط (70 تا 100 مترمربع) که مقصود جست‌وجوی اغلب مستاجران است، بهای پیشنهادی موجران قدری متناسب با قدرت خرید مستاجران و ارزش اجاری واقعی ملک تعدیل شده است. مالکان به درستی دریافته‌اند که اگر قصد اجاره ملک خود به بالاترین قیمت ممکن را دارند، باید تا تابستان صبر کنند و در آن زمان هم با توجه به شرایط اقتصادی معلوم نیست تا چه اندازه می‌توانند روی افزایش قیمت پیشنهادی خود حساب کنند؛ اما اگر با قدری تعدیل ملک را نزد بنگاه‌ها فایل کنند، می‌توانند دست‌کم یک تا دو ماه زودتر نسبت به انعقاد قرارداد اجاره اقدام کرده و حتی شاید افزایش اجاره ماهانه‌ای که مدنظر دارند را از طریق زمان انتظار کمتر برای اجاره دادن ملک جبران کنند.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی