مدیران خودروعصر اعتبار

هواکش‌های پر ماجرا در خط ۶ متروی تهران

عصر ساختمان- معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه اصول ایمنی در افتتاح خط ۶ لحاظ شده است، گفت: تعداد هواکش‌ها بر اساس سناریوهای بهره‌برداری شبیه‌سازی می‌شود و ایمنی خط ۶ از لحاظ فنی و مهندس رعایت شده است.

هواکش‌های پر ماجرا در خط ۶ متروی تهران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس، محسن پور سید آقایی در مورد مسائل مطرح شده درباره ایمنی خط 6 توضیح داد: از این که عده‌ای نسبت به ایمنی مترو ابراز نگرانی می‌کنند استقبال می‌کنیم اما عملیات ساخت پروژه‌‌های مترو توسط شرکتی که طراحی شده است، اجرا می‌شود و قبل از مراحل بهره‌برداری توسط مشاور پروژه، پیمانکار کارفرما صورتجلسه شده و پس از بررسی مسائل ایمنی تایید می‌شود.

  metro.jpg

  وی افزود: از لحاظ فنی و مهندسی هواکش‌ها در ایستگاه‌ها و میان تونل‌ها نصب می‌شود تا اگر قطار در شرایطی دود کردند، این دود در تونل باقی نماند و از طرفی که مردم حرکت می‌کنند، دود با باد مخالف به بیرون رانده شود.

  پورسید آقایی با اشاره به اینکه تعداد هواکش‌ها به سرفاصله حرکت قطارها ارتباط دارد، گفت: وقتی سرفاصله قطار 2 دقیقه بوده و همزمان 10 قطار در یک خط باشند شبیه سازی‌ها به تناسب تخلیه دود در این شرایط صورت میگیرد.

  وی ادامه داد: وقتی سرفاصله قطار 15 دقیقه باشد ( در خط 6 با این سرفاصله آغاز به کار کرد) نوع شبیه‌سازی و محاسبات متفاوت است و حالت دم در یک ایستگاه و مکش در ایستگاه دیگر صورت می‌گیرد.

  معاون شهردار تهران خاطر نشان کرد: اگر از لحاظ مهندسی شبیه‌سازی با هواکش‌ها جواب ندهد ایستگاه از لحاظ فنی بهره‌برداری نخواهد شد، این که ایستگاه افتتاح شده 7 هواکش داشته باشد به سناریوی بهره‌برداری و سرفاصله حرکت قطار و حتی تعداد واگن‌های آن بستگی دارد.

  وی تاکید کرد: صرف اینکه در طراحی اولیه 7 هواکش پیش‌بینی شده است و سرویس دهی حتما باید با 7 هواکش شروع شود، مهندسی نیست و قطعاً ایمنی قطارها طبق اصول مهندسی شبیه‌سازی و رعایت شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی