مدیران خودروعصر اعتبار

وزیر راه و شهرسازی در پنجمین جلسه شورای عالی شهرسازی مطرح کرد؛

جلوگیری از ساخت و ساز در باغات تهران

عصر ساختمان- اسلامی گفت: هدف ما جلوگیری از ساخت و ساز در باغات تهران است، زیرا باغات تهران تنها باقیمانده ریه‌های تنفسی شهر هستند که حفاظت و صیانت از آن‌ها ضروری است.

جلوگیری از ساخت و ساز در باغات تهران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از وزارت راه و شهرسازی، پنجمین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در سال‌جاری به ریاست مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و با بررسی موضوع اصلاح ضوابط و مقررات ساخت و ساز در باغات شهر تهران (بر اساس پشنهاد شورای اسلامی شهر تهران) در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی، برگزار شد.

  این جلسه به پیشنهاد شورای شهر تهران برگزار شد. شورای شهر تهران پس از بررسی‌هایی که در خصوص آسیب‌شناسی ساخت و ساز در باغات تهران و نحوه صیانت از آن‌ها با رویکرد بررسی وضعیت موجود آن توسط شهرداری تهران انجام شد لایحه پیشنهادی خود را به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ارایه کرد تا در این باره تمامی اعضای اصلی شورای عالی با جلسات متعددی که پیش‌تر در کمیته فنی در این باره تشکیل شده بود، تصمیم‌گیری کنند.

  در این نشست، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی خواستار نحوه بررسی و اجرایی شدن مصوبه سال 93 شورای عالی شهرسازی در خصوص باغات شد. در این جلسه وی به کمیته فنی شورای عالی تاکید کرد تا چرایی عملیاتی نشدن مصوبه سال 93 شورای عالی را در خصوص صیانت از باغات بررسی کرده و نتیجه را به وی اعلام کنند.

  بیشتر بخوانید: تاکید بر ارتقای خدمات مسافری در فرودگاه مهرآباد

  اسلامی در این نشست تصریح کرد: هدف ما جلوگیری از ساخت و ساز در باغات تهران است، زیرا باغات تهران تنها باقیمانده ریه‌های تنفسی شهر هستند که حفاظت و صیانت از آن‌ها ضروری است.
  لغو مصوبه برج- باغ گامی موثر در جهت حفظ باغات تهران

  به گفته فرزانه صادق‌مالواجرد دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، ضوابط و مقرراتی که پیش‌تر و در طرح جامع شهر تهران و پیوست آن در خصوص باغات تهران پی بینی شده بود به دلیل اتفاقاتی که در سنوات گذشته برای باغات شهر تهران رخ داد، نیازمند اصلاحاتی بوده که به همین دلیل به پیشنهاد شورای شهر تهران این اصلاحات با بررسی‌ها و آسیب‌شناسی‌های شهرداری تهران به کمیته‌های فنی شورا آمد و پس از بررسی به شورای عالی شهرسازی، جهت تصمیم‌گیری ارایه شده است.

  دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، لغو مصوبه برج- باغ را توسط شورای شهر تهران با رویکرد محیط زیستی و توجه به میراث طبیعی تهران گامی موثر در جهت حفظ باغات تهران برشمرد. به گفته وی، پیشنهاد جایگزین مصوبه برج-باغ از سوی شهرداری تهران به دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی به منظور بررسی ارایه شده است و در دبیرخانه شورای عالی در پنج جلسه مورد بررسی قرار گرفت و به شورای عالی شهرسازی ایران جهت تعیین تکلیف ارایه شد.
  بررسی لایحه پیشنهادی شورای شهر تهران در پنج جلسه کمیته فنی

  به گفته حمزه‌ای مدیرکل دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی، کمیته فنی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در پنج جلسه مفصل با جزئیات، لایحه پیشنهادی شورای اسلامی شهر تهران را در خصوص اصلاح ضوابط ساخت و ساز در باغات شهر تهران مورد بررسی قرار داد و در این مورد به جمع‌بندی رسید.

  مسعود حمزه‌ای برخی از رئوس پیشنهادی کمیته فنی ضوابط و مقررات شورای عالی شهرسازی را نسبت به متن پیشنهادی شورای اسلامی شهر تهران شاملِ یکسان‌سازی مسکونی با سایر فعالیت‌های مجاز به استقرار در باغات شهر تهران، حذف تراکم کاهنده برای باغات کمتر از 5هزار مترمربع، تعیین تراکم در اراضی باقیمانده از توافق 30-70 در چارچوب ضوابط پهنه و بین 240 تا 300 درصد، اصلاح ضوابط پارکینگ با رویکرد امکان تامین پارکنیگ در یک طبقه زیر سطح اشغال مجاز اعلام کرد.

  به گفته وی از دیگر رئوس پیشنهادی کمیته فنی ضوابط و مقررات شورای‌عالی شهرسازی و معماری، می‌توان به محدود کردن اختیارات کمیته باغات به مباحث توده‌گذاری و معماری، همچنین، تغییر نصاب ضوابط ساخت و ساز، تغییر در نگارش 30- 70 با رویکرد تامین نظرات دیوان عدالت اداری و ضرورت تصویب تغییرات جدول فعالیت مجاز به استقرار در کمیسیون ماده 5 اشاره کرد.

  گفتنی است در این نشست، اعضای اصلی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، معاونان وزرای کشور، نیرو، دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان‌های حفاظت از محیط زیست، میراث فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه و همچنین سازمان پدافند غیرعامل کشور حضور یافتند.

  در این نشست، پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران، زهرا نژاد بهرام، زهرا صدر اعظم‌نوری و محمد سالاری از اعضای شورای شهر تهران، گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در جلسه فوق که به بررسی موضوع اصلاح ضوابط و مقررات ساخت و ساز در باغات شهر تهران اختصاص داشت، حاضر شدند.

  شایان ذکر است، نتایج جلسه فوق طی صورتجلسه‌ای از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، ابلاغ می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو