مدیران خودروعصر اعتبار

صدور مجوز غیرقانونی برای ساخت "مجتمع تجاری ۳۱طبقه" در حریم دریاچه خلیج‌ فارس

عصر ساختمان- سخنگوی شورای شهر تهران در خصوص بلندمرتبه‌سازی در حریم دریاچه شهدای خلیج فارس به شهردار تهران تذکر داد و گفت: اجازه ساخت مجتمع تجاری ــ اداری در ۳۱طبقه در ۹۰متری دریاچه خلیج فارس تهران صادر شده است!

صدور مجوز غیرقانونی برای ساخت "مجتمع تجاری ۳۱طبقه" در حریم دریاچه خلیج‌ فارس
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، علی اعطا امروز در جریان برگزاری صد و پنجاه و پنجمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری به شهرداری تهران درباره بلند‌مرتبه‌سازی در حریم دریاچه شهدای خلیج فارس اظهار کرد: دریاچه خلیج فارس یکی از جاذبه‌های گردشگری در منطقه 22 تهران است که ساخت‌وسازهای بی‌رویه، بی‌ضابطه و عمدتاً بلندمرتبه در اطراف آن، صدمات جدی به دید و منظر آن زده است.

  وی افزود: شهرداری منطقه 22 در تاریخ‌های 1395.11.05 و 1396.05.11 اقدام به صدور پروانه ساختمان و پروانه تغییر نقشه برای ملکی واقع در شمال‌شرق دریاچه شهدای خلیج فارس کرده است؛ بر اساس پروانه‌های صادرشده در این ملک اجازه ساخت مجتمع تجاری ــ اداری در 31طبقه (21طبقه روی همکف و 9 طبقه زیر زمین) صادر شده است؛ این در حالیست که در آن تاریخ براساس مصوبه شورای عالی، صدور مجوز بلندمرتبه‌سازی (یعنی صدور پروانه ساختمان 12طبقه به بالا) ممنوع شده بود.

  سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: بر اساس بند 1ــ1 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص مغایرت‌های طرح تفصیلی شهر تهران با طرح جامع در تاریخ 1393.07.28 هرگونه بلندمرتبه‌سازی (12طبقه و بیشتر) در شهر تهران ممنوع شده است؛ شهرداری منطقه در پاسخ به مکاتبات انجام‌‌شده صدور پروانه‌های ساختمانی این ملک را براساس قرارداد منعقدشده بین مالک و شهرداری در تاریخ 1392.03.22 توجیه کرده است! بر اساس این قرارداد 7197.8 مترمربع از 11174 مترمربع زمین ملک مذکور به شهرداری تهران منتقل شده و شهرداری به صدور پروانه مجتمع متعهد شده است!

  اعطا تصریح کرد: این در حالیست که پروانه ساختمان ملک در تاریخ 1395.11.05 با تراکم 1065درصدی و بر اساس تصمیم شورای معماری منطقه در تاریخ 1395.06.17 پس از ممنوعیت بلند‌مرتبه‌سازی در تهران اتفاق افتاده است؛ در واقع قرارداد منعقدشده باید بعد از مصوبه شورای عالی باطل می‌شد حتی در صورتی که مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص ممنوعیت بلند‌مرتبه‌سازی را نادیده بگیریم براساس ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران در پهنه وقوع این ملک (121S) حداکثر تراکم مجاز در این ملک برابر 750 درصد است اما پروانه صادره دارای 315 درصد اضافه تراکم غیرمجاز نسبت به ضوابط طرح تفصیلی است.

  وی با بیان اینکه نکته بسیار مهم در خصوص این ملک محل قرارگیری آن است، گفت: این ملک در فاصله حدود 90متری پیاده‌راه اطراف دریاچه خلیج فارس قرار گرفته است! در واقع در صورت احداث، این مجتمع (که در حال حاضر در مرحله گودبرداری قرار دارد) نزدیک‌ترین ساختمان به دریاچه خواهد بود و به دید و منظر دریاچه آسیب جدی وارد کرده و باعث ضایع شدن حقوق عمومی شهروندان می‌شود.

  سخنگوی شورای شهر تهران تصریح کرد: براساس موارد عنوان‌شده لازم است شهرداری تهران ضمن جلوگیری از هرگونه ساخت‌وساز بلند‌مرتبه غیرقانونی، علاوه بر پیگیری‌های لازم در خصوص تخلفات صورت‌گرفته در این ملک و برخورد با متخلفین، اقدامات مقتضی جهت لغو مجوز ساخت‌وساز صادرشده را انجام دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
  آرشیو