مدیران خودروعصر اعتبار

معاملات قفل شد;

چرخش انتظارات در بازار مسکن+ قیمت

عصر ساختمان- به دنبال محو انتظارات تورمی در بازار مسکن که از ابتدای تیرماه اتفاق افتاده، فضای ذهنی به سمت کاهش قیمت‌ها متمایل شده است.

چرخش انتظارات در بازار مسکن+ قیمت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، خرید و فروش سفته‌بازانه در بازار مسکن پایتخت به طور کامل متوقف شده است. دفاتر املاک شهر تهران می‌گویند که ایجاد ثبات قیمتی در بازار  ارز، خروج دلالان از بازار ملک را در پی داشته و خریداران مصرفی در انتظار کاهش قیمت‌ها به سر می‌برند. اطلاعات رسیده حاکی از آن است که اولین نشانه‌های شکست مقاومت مالکان در حال بروز است و روز به روز به تعداد فروشندگان پول لازم که املاک خود را زیر قیمت، فایل می‌کنند افزوده می‌شود.

  سال گذشته به دلیل رشد خرید و فروش از سوی واسطه‌گران، نمای کلی بازار مسکن، صعودی بود و پیش‌بینی‌ها از افزایش قیمت منجر به رشد بازار می‌شد که تا انتهای خردادماه 1398 ادامه یافت. هرچند معاملات در بازه 15 ماهه افت شدیدی کرده بود اما رکود تورمی در بازار حاکم بود.

  با این حال از ابتدای تیرماه، دفاتر مشاور املاک ایجاد رکود کامل در بازار خرید و فروش به همراه روند کاهنده قیمت‌ها را تایید  کرده‌اند. یکی از مشاوران املاک که در محدوده مناطق 13، 14 و 15 فعالیت می‌کند گفت: خرید و فروش مسکن متوقف شده است. البته قیمت معاملات قطعی به طور کلی پایین نیامده اما برخی فروشندگان پول لازم فایل خود را بعضا تا متری 2 میلیون تومان زیر قیمت عرضه کرده‌اند. این مساله باعث شده تا حد انتظارات در بازار مسکن، کاهشی شود.

  رکوردها کاهشی شده است

  وی افزود: معمولا زمان رشد قیمت‌ها در یک نقطه خاص، یک نفر خانه خود را متری 15 میلیون تومان می‌فروشد همان قیمت، ملاکی برای سایر فروشندگان می‌شود. در شرایط نزولی نیز همین اتفاق می‌افتد و اگر کسی با قیمت 14 میلیون بفروشد ملاک خریداران، این قیمت می‌شود و به همین  ترتیب بازار نزولی می‌شود. سال گذشته رکوردها افزایشی بود اما هم‌اکنون کاهشی شده

  به دنبال ایجاد آرامش در بازار  ارز، روند نزولی قیمت مسکن در دست کم 9 منطقه از تهران تایید شده است. خردادماه 1398 بر اساس آمار رسمی قیمت مسکن در سه منطقه 14، 15 و 20 به ترتیب 3.6، 2.2 و 0.7 درصد نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافت و منطقه 4 نیز رشد ناچیز 0.7 درصد ماهیانه را تجربه کرد. با این حال افزایش قیمت معاملات قطعی در سایر مناطق بیش از این ارقام بود. البته معدل کل پایتخت نشان داد که هفت درصد از شتاب رشد قیمت ملک کاسته شده و به رقم پنج درصد ماهیانه رسیده است.

  قیمت مسکن «وا» داده است

  هم‌چنین محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مورد آخرین وضعیت قیمت مسکن اعلام کرد: قیمت مسکن و روند شتابان آن با افت مواجه شده است و در سطح کشور شاهد وادادگی قیمت مسکن هستیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
  آرشیو