مدیران خودروعصر اعتبار

خرید ملک آرزوی خانه اولی ها;

دولت نتوانست بازار اجاره بها را ساماندهی کند

عصر ساختمان- نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه خرید ملک در حال حاضر به دلیل رشد قیمت مسکن، آرزوی دست نیافتنی متقاضیان به ویژه خانه اولی‌ها شده است، گفت: دولت نتوانست اقدامی در مورد ساماندهی اجاره بها انجام دهد.

دولت نتوانست بازار اجاره بها را ساماندهی کند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس، حسام عقبایی در پاسخ به این سئوال که آیا دولت نتوانست و یا نخواست بازار اجاره بها را ساماندهی کند، افزود: به نظر بنده بحث نخواستن نیست، چرا که تمام دولت‌ها علاقه‌مند هستند که اقدامات خوبی در بخش مسکن انجام دهند، پس به نظر می‌رسد که دولت نتوانست اقدامی در مورد ساماندهی اجاره بها انجام دهد.

  عقبایی ادامه داد: در دوره چهار ساله اول دولت یازدهم، وزیر سابق راه و شهرسازی اعتقادی به تولید مسکن نداشت و در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی نیز نه زیرساخت ها و نه منابع در اختیار این وزارتخانه قرار ندارد که بخواهد اقدامات بلند مدت برای ساماندهی بخش مسکن و اجاره بها انجام بدهد.

  *خرید ملک آرزوی متقاضیان به ویژه خانه اولی‌ها

  وی با اشاره به اینکه وقتی وضعیت قیمت مسکن و نرخ اجاره بها هر سال از یک رشد قابل توجهی برخوردار می‌شود، عمر مستاجران برای سکونت تنها محدود به یک و یا دو سال می‌شود، گفت: به دلیل رشد قیمت مسکن، خرید ملک آرزوی متقاضیان به ویژه خانه اولی ها شده است و نرخ اجاره بها به قدری نامتعارف رشد کرده است که عملا از قدرت خرید عامه مردم خارج شده است.

  وی تصریح کرد: برای ساماندهی بازار اجاره بها و بخش مسکن نیازمند اقدام جهادی و انقلابی است و نمی‌توان مشکلات این بخش را در مدت کوتاه حل کرد.

   بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که در خرداد ماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 6 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 59.8 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

  همچنین درخردادماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران بالای 13 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 4.9 و 104.3 درصد افزایش را نشان می‌دهد. 

  این گزارش حاکی است که از مجموع 5986 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 39.7 درصدی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند و در عین حال، بیشترین تعداد معاملات در میان مناطق 22 گانه شهر تهران متعلق به منطقه 5 شهری تهران با 15 درصد بوده است.

  گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در مورد اجاره بهای مسکن نیز حاکی از آن است که شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری در خردادماه امسال به ترتیب 23 و 20.7 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی