مدیران خودروعصر اعتبار

کارشناس بازار مسکن؛

ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن

عصر ساختمان- با ارائه تسهیلات به سازندگان علاوه بر اینکه ساخت و ساز رونق می‌یابد، باعث کاهش قیمت مسکن نیز می‌شود.

ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از صدا و سیما، حجت الله عزیزی درباره بازار مسکن گفت: مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی در بازار مسکن دخیل است و باعث شده تا در مدت 10 سال این بازار همچنان در حالت رکود قرار گیرد و افزایش قیمت‌ها باعث شده تا قدرت خرید مردم روز به روز کاهش یابد.

  وی ادامه داد: قیمت مسکن در تابستان بیش از 80 درصد افزایش داشته و این افزایش بیشتر در مناطق متوسط و جنوبی تهران است، زیرا متقاضی برای خرید در این مناطق نسبت به سایر مناطق بیشتر است.
  وی بیان کرد: افرادی که در طی یکسال گذشته پس اندازی برای خرید مسکن داشتند با رشد نامتعارف مسکن توان خرید یک واحد کوچکتر را هم ندارند، زیرا اندوخته‌های مردم به یک سوم تقلیل یافته است.
  کارشناس بازار مسکن ادامه داد: سازندگان مسکن نیز دیگر تمایلی به ساخت ندارند، زیرا قیمت تمام شده مسکن بسیار افزایش یافته و به دلیل این افزایش قیمت و عدم فروش واحد‌ها سرمایه ان‌ها به خواب می‌رود.
  وی بیان کرد: یکی از دلایل بی سروسامانی در این بخش، عدم مدیریت و ارائه مناسب تسهیلات به این بخش است. دولت‌ها باید تسهیلات را به سازندگان ارائه دهند و آن‌ها را موظف کنند تا ساختمان‌ها را با قیمت پایین بفروش برسانند.
  وی ادامه داد: تسهیلات نباید به خریدار پرداخت شود بلکه باید مسکن با قیمت مناسب به متقاضیان داده شود، زیرا اگر پول به جای اینکه در ساخت و ساز خرج شود به خریدار داده شود باعث افزایش تورم می‌شود.

  30 درصد خانوار‌های کشور مستاجرند
  بدلیل افزایش بیش از حد قیمت مسکن، توان مردم برای خرید کاهش پیدا کرده است و آمار مستاجرین رو به افزایش است.
  مهدی موذن گفت: رکود مطلق در چند سال اخیر باعث شد تا در 4 سال اخیر کمتر از 400 هزار واحد مسکن در کشور ساخته شود، این یعنی نیاز سالانه به یک میلیون واحد مسکونی در کشور محقق نشده است.
  وی ادامه داد: یکی از مشکلات در بازار مسکن عدم تخصیص مناسب تسهیلات در این بازار است بطوریکه تسهلات ساخت به سمت ساخت واحد‌های لوکس سوق پیدا کرده است ساختمان‌هایی که خالی از سکنه هستند و به امار خانه‌های خالی اضافه شده اند.
  کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: باید تسهیلات مسکن به بافت‌های فرسوده پرداخت شود، زیرا بیشترین متقاضی برای یک واحد مسکونی در این مناطق از کشور است. بافت‌های فرسوده زیر ساخت‌های مناسبی ندارد و باید تصمیات جدی برای نوسازی این بافت‌ها صور ت گیرد.
  موذن ادامه داد: دفتر اقتصاد مسکن در گذشته منفعل بوده و هیچ برنامه عملیاتی برای بخش مسکن نداشته، اما امروز امیدوارم با مدیران جدید برنامه ریزی درستی برای ساخت مسکن در مناطق مورد نیاز داشته باشند تا شاهد رونق در این بخش باشیم.
  وی بیان کرد: دهک‌های پایین جامعه نیازمند واحد مسکونی هستند، اما ما در تهران شاهد این هستیم که در مناطقی که متقاضی واقعی وجود ندارد اقدام به ساختمان سازی می‌شود و ساختمان‌های لوکسی که مدت‌ها از زمان ساختشان گذشته و وارد بازار مصرف نشده است.
  موذن ادامه داد: نیازسنجی از جمله اقداماتی است که باید قبل از ساخت و ساز به آن توجه شود وساختمان‌ها باید توسط انبوه سازان باکیفیت ساخته شود.
  وی افزود: بدلیل اینکه به حقوق انبوه سازان توجه نمی‌شود آن‌ها سرمایه‌های خود را از بازار مسکن خارج کردند و تمایل به ساخت و ساز ندارند.
  وی با اشاره به اینکه سامانه ثبت معاملات مسکن گره‌ای را دربازار مسکن باز نکرده است گفت: بسیاری از بنگاه‌های املاک کشور معاملات مسکن خود را در سامانه ثبت نمی‌کنند، زیرا این سامانه به درستی مدیریت و اجرایی نشده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۲ ماه پیش
  آرشیو