مدیران خودروعصر اعتبار

احتیاط و تغییر رفتار سازندگان مسکن

عصر ساختمان-رئیس کانون انبوه سازان کشور با بیان اینکه افت معاملات مسکن و رکود به وجود آمده باعث خواهد شد سازنده‌های مسکن رفتار خود را تغییر و در ساخت مسکن با احتیاط عمل کنند، گفت: در یک سال گذشته تمام اقلام مصرفی در ساخت مسکن ۳ برابر شد.

احتیاط و تغییر رفتار سازندگان مسکن
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس، جمشید برزگر  در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به ورود بخش مسکن به رکود سازندگان مسکن از این پس با احتیاط در ساخت عمل خواهند کرد،‌گفت: سال‌هاست که ساخت و ساز از تقاضا عقب است به طوری که هر سال 250 هزار تا 300 هزار واحد مسکونی از تقاضا عقب بوده است.

  وی افزود: با این وضعیتی که بازار مسکن وارد آن شده و دچار یک نوع کسادی و رکود کاهش معاملات شده است سازندگانی که در حال ساخت هستند واحدهای خود را تکمیل خواهند کرد و قطعا برای پروژه جدید با احتیاط عمل کرده و حتی اقدام به ساخت نخواهند کرد.

  برزگر با اشاره به اینکه به هر حال نرخ سود بانکی مشخص است و شاید برخی سرمایه خود را نزد بانک‌ها سپرده گذاری کنند، گفت: متاسفانه هر روز عوارض جدیدی بر بخش مسکن و ساخت و ساز تحمیل ،تصویب و اعمال می‌شود که به صورت مستقیم در قیمت تمام شده مسکن تاثیرگذار بوده و آن را بالا می‌برد.

  رئیس کانون انبوه سازان کشور در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر وضعیت ساخت و ساز در کشور چگونه است اظهار داشت: در یک سال گذشته تمام اقلام مصرفی در ساخت و ساز 3 برابر رشد کرده است که یکی از دلایل اصلی این وضعیت کاهش ارزش ریال و افزایش نرخ دلار بود.

  برزگر با اشاره به اینکه با افزایش اقلام مصرفی در ساخت و ساز تاثیر مستقیم و بالایی در قیمت تمام شده خواهد داشت، ادامه داد:‌هر سال 250 تا 300 هزار در ساخت واحد مسکونی نسبت به تقاضا عقب هستیم که قطعا این عقب ماندگی تاثیر بالایی در پاسخگویی به تقاضا خواهد داشت که رشد قیمت را به گونه‌ای به بازار مسکن تحمیل خواهند کرد.

  *خانه دوم و سوم برای فرزندان

  وی در پاسخ به این سؤال که اگر ساخت و ساز نسبت به تقاضا عقب است چرا باید در تهران 300 تا 400 هزار مسکن خالی از سکنه داشته باشیم اظهار داشت: اکثر این واحدهای مسکونی خالی از سکنه، خانه دوم و سوم هستند و این واحدها توسط برخی افراد برای فرزندان خود خریداری شده است پس مشکل ما این واحدها نیست بلکه بحث ما دهک‌های پایین جامعه است که در تهیه و خرید مسکن مشکل دارند.

  برزگر ادامه داد: در حال حاضر 35 تا 40 درصد جمعیت شهرنشینی کشور اجاره نشین، 24 میلیون بد مسکن و 2 تا 3 میلیون متقاضی داغ داریم که منتظر مساعدت دولت برای دریافت تسهیلات با بهره پایین هستند تا اقدام به خرید مسکن کنند.

  وی افزود: این آمارها نشان می‌دهد که باید دولت برای پاسخگویی به تقاضای مسکن بیش از پیش جدیت کند و با ارائه تسهیلات مسکن آنها را به خانه دار شدن امیدوار کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو