مدیران خودروعصر اعتبار

توجه ملی به خراسان جنوبی در دولت تدبیر و امید

عصر ساختمان- خراسان جنوبی یکی از استان‌های کم برخوردار از نظر زیرساختی و اعتباری اما برخوردار از منابع و مواهب مختلف است و افزایش توجه ملی به خراسان جنوبی یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در این استان به ویژه در یک سال اخیر به شمار می‌رود.

توجه ملی به خراسان جنوبی در دولت تدبیر و امید
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، پس از تفکیک خراسان بزرگ در سال 1383 و تاسیس استان خراسان جنوبی در کنار استان‌های خراسان رضوی و خراسان شمالی با وجود تلاش‌ها و اقداماتی که طی 15 سال گذشته برای ایجاد زیرساخت‌های لازم و ارتقای شاخص‌های توسعه در این استان انجام شد اما به دلایل متعدد خراسان جنوبی هنوز در بسیاری از شاخص‌ها نیاز به ارتقا و توجه ویژه دارد.

  آمار و برآوردهای میدانی نشان می‌دهد در دولت دوازدهم به ویژه یک سال گذشته این اقدامات از نظر کمی و کیفی شتاب بیشتری گرفته و شتاب بخشی به روند محرومیت‌زدایی و توسعه همه جانبه این استان مرزی برای مردم، صاحبنظران و اهالی رسانه نیز محسوس است. 

  اگرچه هنوز انتظار است گام‌های بلندتر و محکم‌تر برداشته شود تا خراسان جنوبی هم بتواند با توجه به توانمندی‌ها و قابلیت‌های فراوان خود، به جایگاه مدنظر در شاخص‌های توسعه پایدار برسد.

  یکی از موضوعاتی که از دیرباز به عنوان مطالبه در استان خراسان جنوبی مطرح و در مقاطعی هم مشهود بوده، این است که سفرهای مسئولان کشوری به این استان بیشتر شود تا مسئولان عالی دستگاه‌های مختلف، چالش‌ها و قابلیت‌های این استان مرزی را از نزدیک مشاهده کنند و ضمن شناخت بیشتر، این دید و بازدیدها در تصمیم‌گیری‌های مربوط به استان موثر واقع شود.

  از این رو حجم سفرهای مسئولان کشوری، وزرا، معاونان رئیس جمهوری، روسای سازمان‌ها و نهادها، معاونان وزرا و ... با پیگیری مجدانه مدیریت عالی استان در یک سال گذشته افزایش یافت به طوری که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی دیروز (پنجشنبه) در نشست خبری گفت: خراسان جنوبی تبدیل به تهران شده است و هفته‌ای نیست که حداقل یک یا دو مسئول کشوری به استان سفر نکند و بدون شک این سفرهای پربرکت، تشریفاتی نیست.

  سید کمال‌الدین میرجعفریان افزود: خراسان جنوبی این روزها به یک کارگاه عمرانی و اقتصادی تبدیل شده است و همه سعی کرده‌ایم دست در دست هم برای ارتقا و توسعه استان سختی‌ها را بپذیریم و تلاش کنیم.

  وی به سفرهای استاندار به 11 شهرستان خراسان جنوبی در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: این سفرها که تا دورترین نقاط استان هم انجام شد، 411 مصوبه به تناسب نیازهای شهرها و روستاها داشته و تاکنون 85 درصد مصوبات وارد فاز اجرایی شده است.

  وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری، کشور، راه و شهرسازی و نیرو از جمله دولتمردانی بودند که متناسب با نیازها و قابلیت‌های خراسان جنوبی و همچنین اقداماتی که دولت تدبیر و امید به طور ویژه در این استان در دستور کار داشته است، طی یک سال گذشته به این خطه مرزی و کویری شرق کشور سفر کرده اند. البته سفرهای معاونان وزرا، روسای سازمان‌های کشوری و نهادها را نیز باید بر این آمار افزود.

  معاونان رئیس جمهوری و روسای سازمان‌ حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری نیز با سفر به خراسان جنوبی ضمن بازدید از حوزه های مرتبط کاری در این استان، گزارشی لازم را به هیات دولت ارایه کردند به طوری که استاندار خراسان جنوبی مرداد ماه امسال در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا اظهار داشت: در پی سفر معاون رئیس جمهوری به استان، دو جلسه اخیر هیات دولت، نصف جلسه به موضوعات خراسان جنوبی اختصاص یافت.

  رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی هشتم مرداد امسال با بیان اینکه این استان دارای عقب‌ماندگی تاریخی است گفت: نه تنها خراسان جنوبی از خطوط ریلی محروم است بلکه در زمینه جاده‌های دوباند نیز در مقایسه با غرب و مرکز کشور مورد غفلت واقع شده است.

  نظر افضلی در دیدار رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: خراسان جنوبی استانی فرهنگی است و همواره صادرات این استان علم، فرهنگ و ادب بوده است.

  وی با اشاره به استان شدن خراسان جنوبی در سال 1383 اظهار داشت: این موضوع با شروع خشکسالی همزمان شد در حالی که  اقتصاد مردم مبتنی بر کشاورزی بوده و اقتصاد صنعتی کمتر در این منطقه شکل گرفته است.

  نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خراسان جنوبی بین 2 استان خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان قرار گرفته و مشکلات و سختی‌ها آنچنان که باید و شاید به مسئولان اصلی نظام منتقل نمی‌شود.

  وی افزود: علیرغم 331 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، امن‌ترین استان هستیم که نشان از نجابت و غیرت مردم کویری دارد.

  چهار نماینده مردم استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی 15 مرداد در دیدار با «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری که استاندار نیز حضور داشت، مسائل کلان استان و مهمترین دغدغه های مردم نظیر مشکلات معیشتی، مساله کمبود آب، معضل آب شرب در روستاها، موانع پیش روی تجارت مرزی و ضرورت احداث راه آهن را مطرح و رضایت خود را از توجه دولت و پیگیری های مجدانه استاندار اعلام کردند.

  با توجه به اینکه خراسان جنوبی از استان‌های کم بارش است و خشکسالی متوالی، آب همواره یکی از مهمترین مطالبات این استان بوده است. 

  بنابر آمار موجود در سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی تاکنون از مجموع سه هزار و 560 آبادی استان، یک هزار و 779 روستا به علت خشکسالی در 10 سال اخیر خالی از سکنه شده است. 

  کاهش عطش خراسان جنوبی

  آنطور که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌ جنوبی چندی پیش گفت: از تیرماه سال گذشته تاکنون به 55 روستای استان با هزینه کرد 506 میلیارد و 488 میلیون ریال آبرسانی شده است.

  مهدی صفوی نژاد با بیان اینکه  در حال حاضر 961 روستا در استان زیرپوشش شبکه آبرسانی هستند اضافه کرد: با اجرای این پروژه‌ها شاهد کاهش آبرسانی سیار به روستاهای استان هستیم و پارسال یک هزار و 700 سرویس کاهش یافت.

  با این حال به حدود 500 روستای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می‌شود.

   


  اقدام مهم دیگر دولت در زمینه رفع مشکل آب این استان، تصویب سند سازگاری با کم‌آبی خراسان جنوبی بود که به عنوان طرح پایلوت کشوری برای نخستین بار در 26 مرداد امسال بود.

  این سند 2 روز پس از سفر وزیر نیرو به خراسان جنوبی در نشست شورای عالی آب با حضور معاون اول رئیس جمهوری تصویب شد و در چارچوب این طرح تا سال 1425 میزان آب مورد نیاز استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و براساس آن کسری مخازن آب جبران خواهد شد.

  هم اکنون وزارت نیرو در استان خراسان جنوبی حدود یک هزار و 360 پروژه را با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد تومان در دست اجرا دارد.

  همچنین در سفر اخیر وزیر نیرو  165 طرح برق‌رسانی شهری و روستایی خراسان جنوبی با سرمایه گذاری 245 میلیارد و 326 میلیون ریال و آبرسانی همزمان به 20 روستا در این استان افتتاح شد که نشان از توجه ویژه دولت به زیرساخت‌های این استان دارد.

  از این تعداد 95 پروژه در قالب برق‌رسانی به روستاها و توسعه شبکه برای تامین برق متقاضیان جدید با سرمایه گذاری 172 میلیارد و 265 میلیون ریال، 50 پروژه نیز در قالب اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های برق در استان با 50 میلیارد و 629 میلیون ریال سرمایه گذاری و  20 پروژه در قالب تامین و اصلاح روشنایی معابر با 22 میلیارد و 432 میلیون ریال سرمایه‌گذاری بوده است. 

  تدبیر و امید برای راه آهن

  یکی دیگر از مهمترین اقدامات دولت در حوزه‌های زیرساختی استان کمک به شروع پروژه راه آهن است به طوری که تصمیم جدید هیات دولت  مبنی بر صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت در اجرای پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق - مشهد، به طول 271 کیلومتر، تدبیر و امیدی تازه برای آرزوی 20 ساله مردم خراسان جنوبی است.

   


  این در حالی است که سال‌ها مطالبه اتصال مرکز استان به ریل سراسری مطرح و پیگیری شده بود اما به نتیجه نرسید که با پیگیری استاندار و نمایندگان مردم و برگزاری مناقصه در سال جاری امید می‌رود به سرانجام برسد. 

  ایده جدید دولت برای خانه دار شدن محرومان

  مسکن به عنوان یکی دیگر از مشکلات مردم خراسان جنوبی نیز از چشم دولت پنهان نماند به طوری که اتمام پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر در 2 سال اخیر و آغاز  ساخت 10 هزار واحد مسکونی جدید در استان از برنامه‌های دولت بوده است. 

  پرونده مسکن مهر خراسان جنوبی با افتتاح 798 واحد مسکن مهر باقی مانده در بیرجند و برگزاری آیین اختتامیه ساخت این واحدها 30 اردیبهشت ماه امسال  با حضور وزیر راه و شهرسازی بسته شد.


  همچنین در پی سفر «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی در اسفند پارسال، ساخت 10 هزار واحد مسکونی محرومان براساس توافق نامه ای با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) آغاز شد. 

  بر اساس آمار اداره کل بنیاد مسکن خراسان جنوبی از آغاز اجرای طرح ساخت مسکن محرومان در این استان تاکنون سه هزار و 432 پرونده به بانک‌ها معرفی و از این تعداد 2 هزار و 654 مورد عقد قرارداد که تاکنون سه هزار واحد تسهیلات به بانک‌های استان ابلاغ شده است.

  همچنین برای یک هزار و 700  واحد پی کنی، 730 فونداسیون، 245 اجرای دیوارچینی، 134 سقف و 53 واحد سفت کاری انجام شده است. 

  دستاوردهای دولت در اکتشافات معدنی خراسان جنوبی

  خراسان جنوبی استانی معدنی و دارای پتاسیل‌های طبیعی در این حوزه است به گونه ای که از 65 نوع ماده معدنی در کشور 50 نوع آن در خراسان جنوبی شناخته شده که بیش از سه میلیارد و 700 میلیون تن ذخایر قطعی استان است.

  ناحیه زغالی طبس، غنی‌ترین و بزرگترین ذخیره زغال‌سنگ کشور به شمار می رود و 76 درصد ذخایر زغال‌سنگ ایران را در خود جای داده است.

  بنابر اعلام رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی این استان  300 معدن در سال 1392 داشت که با افزایش 100 درصدی اکنون به 600 معدن افزایش یافته است.

  به گفته داود شهرکی بیش از 40 درصد مطالعات ژئوفیزیک هوایی که در کشور تهیه شده، مربوط به خراسان جنوبی است.

  تاکنون سازمان‌های دولتی از جمله سازمان زمین شناسی، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان تهیه و تولید مواد معدنی بیش از 60 میلیارد تومان در حوزه اکتشاف مواد معدنی استان سرمایه‌گذاری کرده‌اند.


  براساس توافقات انجام شده، شرکت ایمیدرو 350 میلیارد ریال و سازمان زمین شناسی 100 میلیارد ریال برای اکتشاف معادن استان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

    در حال حاضر فرآوری بخشی از مواد معدنی از جمله فولاد، کنسانتره زغال سنگ، روی، مس، سرب، کک، بنتونیت و سایر در استان انجام می‌شود که نشان می‌دهد دولت بر فرآوری مواد بیش از استخراج فکر می‌کند تا از خام‌فروشی جلوگیری شود.

  البته هنوز هم تلاش‌ها برای گسترش چرخه فرآوری‌های مواد معدنی در استان ادامه دارد و به همین دلیل  کارخانه استحصال طلا با سرمایه‌گذاری بیش از 80 میلیارد تومان در حوزه شهرستان‌های نهبندان و خوسف به زودی احداث می‌شود.

  مهاجرت معکوس با تدبیر جدید

  توجه به مرز و مرزنشینان از دیگر رویکردهای دولت در سال‌های اخیر بوده است به طوری که با تخصیص سود فروش سوخت مرزنشینان در خراسان جنوبی شاهد رونق دوباره در مناطق مرزی هستیم. 
  به گفته مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان جنوبی از بهمن ماه پارسال تاکنون موضوع سوخت مرزنشینان شتاب گرفته است و  در این مدت 27 میلیون لیتر از سوخت مرزنشینان به فروش رسید و درآمد آن به حساب مرزنشینان واریز شد.


  این در حالی است که از سال 94 تا بهمن 97 حدود 43 میلیون لیتر سوخت مرزنشینان به فروش رسیده و هفت میلیارد و 400 میلیون تومان عواید حاصل از آن به حساب سه بخش و 45 روستای مرزنشین استان واریز شده بود.

  یکی از  آثار اجتماعی واریز سود حاصل از فروش سوخت به حساب مرزنشینان  مهاجرت معکوس مرزنشینان به روستاهای مرزی و تثبیت جمعیت در این مناطق است.

  همیاری نهادهای حاکمیتی با دولت در خراسان جنوبی

  استفاده از ظرفیت نهادهای حاکمیتی تدبیری بود که اخیرا توسط نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی دنبال شده است و به همین منظور شاهد سفر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و مدیرعامل بنیاد برکت به استان بودیم که برکات خوبی برای محرومیت‌زدایی و توانمند سازی اقتصادی و اجتماعی به دنبال دارد. 

   

  رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که به دعوت استاندار خراسان جنوبی چند هفته قبل به استان سفر کرده بود، ضمن  افتتاح 2 طرح مشارکت اقتصادی بنگاه‌محور برکت، 360 طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور برکت و افتتاح 11 کتابخانه برکت و آبرسانی به سه روستا را نیز به بهره برداری رساند. 

  بنیاد برکت تاکنون با صرف هزینه 338 میلیارد تومان گام مهمی در زمینه محرومیت زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مردم خراسان جنوبی برداشته است و با امضای تفاهم‌نامه‌ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با استانداری خراسان جنوبی در این سفر با محوریت اشتغالزایی مجموع سرمایه‌گذاری آن در خراسان جنوبی به 800 میلیارد تومان خواهد رسید.

  براین اساس قرار است خراسان جنوبی به هاب (مرکز منطقه ای) پرورش شتر تبدیل شود.

  نشاط روستاها با طرح‌های آبخیزداری

  در حوزه آبخیزداری نیز اقدامات دولت در خراسان جنوبی باعث ایجاد تحرک و نشاط در روستاها شده است به طوری که مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به افتتاح 97 پروژه آبخیزی داری در سال گذشته گفت: امسال از محل صندوق توسعه ملی 150 میلیون یورو برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری اختصاص یافت که با پیگیری استاندار سهم استان 60 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

   

    به گفته علیرضا نصرآبادی اختصاص این میزان اعتبار در سطح استان و حتی کشور بی‌سابقه بوده که حجم کار بسیار بزرگی با همت مسئولان و مشارکت‌های مردمی در استان انجام می‌شود. 

  وی افزود: پارسال 16 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای سازه‌های آبخیزداری به استان اختصاص یافت و هزینه شد. 

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی سال گذشته در اجرای سازه‌های آبخیزداری در سطح کشور عملکرد بسیار خوبی داشت به گونه‌ای که با توجه به شدت سیلاب‌ها در اسفند 97 و فروردین امسال نه تنها شاهد خسارت نبودیم که روان آب‌ها به میزان قابل توجهی مهار شد. 

  وی همچنین با اشاره به کمک‌های دولت در بیابان‌زدایی گفت: امسال از محل صندوق توسعه ملی 100 میلیون یورو برای بیابان‌زدایی از جمله مبارزه با پدیده گرد و غبار به کشور اختصاص یافت که سهم استان از این رقم 15 میلیارد تومان برآورد شده است. 
   
  زنده شدن قنوات

  بخش کشاورزی خراسان جنوبی از دیگر کانون‌های توجه دولت در سال‌های اخیر بوده است به طوری که با تخصیص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری فرصت‌های شغلی خوبی در استان فراهم شد. 

  به گفته مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  در این زمینه تاکنون 143 میلیارد تومان تسهیلات برای 625 طرح کشاورزی پرداخت شده که زمینه ایجاد و تثبیت اشتغال یک هزار و 900 نفر کشاورز و بهره بردار را در استان فراهم کرده است.

  همچنین امسال 13 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار ملی برای احیا و بازسازی قنوات استان ابلاغ شد که نسبت به سال قبل 75 درصد افزایش یافته است.

  به گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اختصاص کامل این مبلغ می‌توان 65 رشته قنات را از صفر تا 100 درصد در غیر این صورت 115 رشت قنات را احیا و بازسازی کرد. 

  همچنین دولت در بخش کشاورزی 200 میلیون دلار برای صنایع و معادن و فرآوری محصولات استراتژیک استان در نظر گرفته که امید است این اعتبار برای جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی به کار گرفته شود تا سود آن به جیب کشاورزان برود.

  خراسان جنوبی رتبه اول تولید زرشک و عناب و رتبه دوم زعفران را در کشور دارد.

  رشد 300 درصدی باندهای دوم خراسان جنوبی

  خراسان جنوبی به عنوان یک استان پهناور حدود 17 هزار کیلومتر راه دارد که  از ابتدای سال 96 تاکنون 175 کیلومتر باند دوم از طول راه ‌های استان آسفالت شده و با تکمیل آن طول باندهای دوم استان به 714 کیلومتر خواهد رسید و نسبت به سال 93 به میزان 244 کیلومتر معادل 300 درصد رشد داشته است. 

   


  اگرچه میانگین باندهای دوم و طول بزرگراه‌های استان نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین ‌تر است و تا رسیدن به میانگین کشوری در آزادراه باید 141 کیلومتر آزادراه داشته باشیم.

  فرش قرمز برای سرمایه گذاران خارجی

  رشد سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان جنوبی به نحوی است که این استان در ردیف سه استان برتر کشور قرار گرفته و نشان از توجه بیش از پیش دولت به بحث زیرساخت‌ها دارد. 

  مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب استان از ابتدای تاسیس تاکنون 991 میلیون دلار در 19 پروژه بوده که از این میزان 14 پروژه به مبلغ 396 میلیون دلار فعال یا در حال پیگیری است و مجوز پنج پروژه به مبلغ 595 میلیون دلار به دلیل عدم فعالیت ابطال شده است.

  عیسی جعفری گیو افزود: از 14 پروژه سرمایه‌گذاری در استان، 11 پروژه سرمایه وارده داشته‌اند که تا سال 98 به رقم 87 میلیون دلار رسیده است. 

  وی با بیان اینکه بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در سال 96 صورت گرفته است ادامه داد: سرمایه مصوب خراسان جنوبی نسبت به ابتدای دولت دوازدهم 58 درصد رشد و سرمایه وارده در همین مدت رشد 86 درصدی داشته است. 

   

  وی گفت: از این پروژه‌ها 4 پروژه مربوط به کشور چین، 2 پروژه آلمان، سه پروژه افغانستان، 2 پروژه آفریقای جنوبی، 2 پروژه ترکیه و یک پروژه مربوط به کشور استرالیا است.

  مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی اظهار داشت: پیش بینی وضعیت اشتغالزایی این پروژه‌ها در استان یک هزار و 13 نفر بوده که تاکنون برای 506 نفر شغل ایجاد شده است.

  وی گفت: همچنین از این تعداد 6 پروژه تا پایان دولت یازدهم و بقیه مربوط به دوران بعد از آن و تا دولت دوازدهم است.

  جهش محسوس در بخش سلامت، گردشگری و آموزش

  در حوزه بهداشت و درمان خراسان جنوبی سال 95 تفاهم سه‌جانبه بین دانشگاه علوم پزشکی، وزارت بهداشت و استانداری خراسان جنوبی منعقد و حدود 90 پروژه با مبلغ 598 میلیارد ریال تعریف شد.

  به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از این مبلغ حدود 60 درصد سهم وزارت بهداشت، 25 درصد سهم دانشگاه و 15 درصد سهم استانداری در نظر گرفته شده است.

  کمک به تجهیز بیمارستان تخصصی شیمی درمانی، تکمیل و تجهیز بیمارستان فوق تخصصی آموزشی، پژوهشی و درمانی رازی بیرجند، راه اندازی مرکز ناباروری رویش بیرجند، بهسازی و توسعه واحدهای اورژانس بیمارستانی در استان و اجرای طرح تحول سلامت در خراسان جنوبی منجر به انقلابب بزرگ در حوزه درمانی و بهداشتی شد که اثرات آن برای چندین نسل بعد ماندگار می‌ماند.

  با توجه به نگاه ویژه دولت به گردشگری خراسان جنوبی روند ثبت ملی و جهانی آثار شاخص استان حرکت شتابانی داشته است و ثبت چهار اثر جهانی در خراسان جنوبی موجب افزایش گردشگران شده به طوری که نوروز امسال بیش از 2 میلیون و 600 هزار نفر از جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی استان دیدن کردند. 

  بر اساس آمار میراث فرهنگی استان و کشور، خراسان جنوبی نوروز امسال  در جایگاه ششمین استان گردشگر پذیر کشور قرار گرفت. توجه به زیرساخت های بخش گردشگری موجب رشد چشمگیر ساخت اقامتگاه بوم گردی شده به طوری که هم اکنون 9 هتل و 40 فضای اقامتی در استان برای پذیرایی از گردشگران آماده است و ساخت 33 اقامتگاه بوم‌گردی دیگر تا پایان امسال تکمیل می‌شود.

  در حوزه آموزش خراسان جنوبی گرچه کمک‌های خیران از سال گذشته تاکنون چشمگیر بوده است اما توسعه زیرساخت‌های آموزشی در مناطق محروم و روستایی از اولویت‌های دولت در 2 سال اخیر بوده است.

  در دیداری که ابتدای امسال استاندار خراسان جنوبی با رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور داشت 45 میلیارد تومان برای حذف تمامی بخاری‌های نفتی استان اختصاص یافت.

  همچنین مقرر شد با مشارکت سازمان نوسازی مدارس و استانداری، کلاس‌های کانکسی که جمعیت بالاتری داشته و دارای ثبات جمعیت هم باشند تا پایان امسال حذف و جایگزینی آن با کلاس های مناسب صورت گیرد. 

  به گفته استاندار خراسان جنوبی با پیگیری‌های انجام شده سهم تخصیص منابع ملی نوسازی مدارس در امسال و سال آینده بیش از سه برابر می‌شود. 

  در حوزه آموزش عالی نیز خراسان جنوبی دانشگاه بیرجند در مرکز استان بیش از 40 سال سابقه دارد و خراسان جنوبی با داشتن چند پدر علم در حوزه‌های مختلف به عنوان منطقه دانشگاهی شناخته می‌شود.

  بیش از 44 هزار دانشجو در 41 دانشگاه و دانشکده استان خراسان جنوبی تحصیل می‌کنند.

  مهرماه سال گذشته وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با سفر به خراسان جنوبی ده ها پروژه، عمرانی، آموزشی و تحقیقاتی را افتتاح کرد و اعلام شد که مقام عالی این وزارتخانه پس از هشت سال به این استان می‌آید.  

  بهره‌مندی 99 درصد جمعیت روستایی از امکانات ارتباطی

  سرمایه گذاری حوزه ارتباطات استان  نیز با 170 میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید چهار برابر شده است به طوری که 30 شهر استان از اینترنت پرسرعت نسل چهارم استفاده می‌کند.

  در حال حاضر 99 درصد جمعیت روستایی از امکانات مخابراتی و 94 درصد از تلفن ثابت برخوردارند. 

  در دیدار استاندار خراسان جنوبی با وزیر ارتباطات که اوایل امسال انجام شد، گزارشی از وضعیت ارتباطی استان ارائه و مشکلات و درخواست‌های ارتباطی استان و آخرین وضعیت مصوبات سفر قبلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان که بهمن ماه 1396 انجام شده بود، مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت. 

  توسعه شبکه تلفن خانگی در 260 روستای استان از محل طرح واگذاری اینترنت پرسرعت روستایی در دو فاز که فاز اول آن راه اندازی شده و نیز واگذاری 400 دستگاه تلفن به روستاهایی که در حال حاضر زیر پوشش شبکه اینترنت پرسرعت هستند و برقراری رومینگ همراه اول و ایرانسل در 506 روستای استان از جمله خدماتی است که برای حل مشکلات ارتباطی روستاهای خراسان جنوبی توسط وزارت ارتباطات انجام گرفته و در این جلسه مطرح شد. 

  همچنین با هدف سهولت دسترسی مشترکین تلفن خانگی کوه نور به سرویس‌های ارتباطی، رومینگ همراه اول و ایرانسل در این شبکه برقرار شده و از این پس روستاییان می‌توانند با سیم کارت‌های اپراتورهای اول و دوم کشور از سرویس همراه در این روستاها بهره‌مند شوند. 

  بررسی طرح راه اندازی چرخه سیلیکون در خراسان جنوبی با هدف کارآفرینی و استفاده از استعداد بالقوه و کم نظیر استان از دیگر موارد مطرح شده توسط استاندار در این جلسه بود که مورد استقبال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت و مصوب شد جزئیات این طرح بررسی و برای تامین مالی از محل صندوق توسعه ملی به عنوان طرح استراتژیک توسعه  استان مراحل لازم را پشت سر بگذارد. 

  استاندار خراسان جنوبی، توسعه پوشش همراه جاده‌ای در 3 محور اصلی دیهوک - نایبند با 28 کیلومتر مسیر فاقد پوشش، محور طبس - اصفهان با 15 کیلومتر مسیر فاقد پوشش و محور چاهداشی - دهسلم با 21 کیلومتر مسیر فاقد پوشش را خواستار شد که موضوع با قول مساعد آذری جهرمی در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت و مصوب شد توسعه شبکه تلفن همراه در مسیرهای فوق با همکاری استانداری اجرا شود. 

  با برقراری پوشش همراه در این مسیرها، سطح زیر پوشش تلفن همراه در جاده های اصلی استان به بالای 96 درصد می‌رسد. 

  شرکت گاز خراسان جنوبی نیز با شعار «هر روز گازرسانی به یک روستا و یک واحد صنعتی» امسال 365 روستا و 365 واحد صنعتی، خدماتی و تولیدی را در این استان به شبکه سراسری گاز طبیعی وصل می‌کند. 

   

  هم‌اکنون 492 روستای استان با جمعیتی بالغ بر 56 هزار و 498 خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

  گازرسانی 500 واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی در سال گذشته انجام شده و پیش‌بینی می‌شود 365 واحد صنعتی دیگر با اعتباری معادل 95 میلیارد تومان به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل شوند.

  29 شهر و 385 روستای خراسان جنوبی تا پایان شهریور سال گذشته گازرسانی شدند و 285 روستا نیز در حال گازرسانی است که با این احتساب 99 درصد جمعیت شهری و 53 درصد جمعیت روستایی استان از نعمت گاز بهره‌مند شدند. 

  توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

  دولت در 2 سال گذشته به دنبال راهکاری برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در خراسان جنوبی بوده که بعد از اجرای موفق الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در سال گذشته امسال برنامه ریزی برای اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در خراسان جنوبی انجام گرفته است. 

  موافقت نامه این طرح اسفند ماه سال گذشته بین جهاد دانشگاهی، معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به امضا رسید که براساس الگوی مشاغل خانگی اجرا می‌شود.

  استان خراسان جنوبی در کنار نداشته‌ها به ویژه در حوزه زیرساخت‌ها اما داشته‌های فراوانی از جمله در حوزه اقتصادی و نیروی انسانی مستعد دارد و هنوز استانی ناشناخته محسوب می‌شود که امید است این ظرفیت‌ها با تلاش و تدبیر دولت و مشارکت مردم و سایر مجموعه‌ها به فعلیت برسد تا توسعه و ارتقای استان بیش از پیش محقق شود.

  این استان مرزی و کویری 11 شهرستان دارد و بیرجند مرکز آن است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو