مدیران خودروعصر اعتبار

تعیین تکلیف یک منبع درآمدی پایدار برای شهر

عصر ساختمان- مشاور پارلمانی شهردار تهران از ارسال «لایحه مالیات ارزش افزوده» به صحن علنی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

تعیین تکلیف یک منبع درآمدی پایدار برای شهر
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از شهرنوشت، داریوش قنبری با اعلام این خبر گفت: گزارش شور دوم درباره لایحه مالیات ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آماده و برای بررسی در صحن علنی مجلس ارسال شده است. به گفته وی، این لایحه از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید پیش از تصویب بودجه سال آینده که آذرماه انجام می‌شود، درصحن علنی تعیین تکلیف شود.

  قنبری با اشاره به اینکه قرار بود بررسی «لایحه مالیات ارزش افزوده» با یک شور انجام شود، افزود: با توجه به اینکه در گذشته موارد مربوط به شهرداری‌ها به خوبی مورد توجه قرار نگرفته بود، تبدیل به دو شوری و مجددا برای بررسی مصالح شهرداری‌ها به کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال شد. مشاور پارلمانی شهردار تهران ضمن ابراز امیدواری درباره اینکه مسائل مربوط به شهرداری‌ها به دلیل اهمیت بالا، مورد توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از ایرادهایی که در لایحه وجود داشته، در شور اول رفع، گزارش شور دوم تهیه و لایحه به صحن علنی مجلس ارسال شد که در روزهای آینده در دستور صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد. در حال‌حاضر از محل منابع مالیات و عوارض کالا و خدمات عمومی، سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها 3 درصد از 9 درصد نرخ عمومی است.

  همچنین سهم شهرداری‌ها از مالیات و عوارض ارزش افزوده بنزین و سوخت هواپیما، 10 درصد از 30 درصد نرخ آن است. اما در کمیسیون اقتصادی مجلس، سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از 3 درصد نرخ عمومی به 4 درصد و سهم از عوارض بنزین و سوخت هواپیما نیز از 10 درصد به 15 درصد افزایش یافته است. براین اساس در صورت تصویب نهایی آنچه که در کمیسیون تخصصی مربوطه در مجلس، روی آن توافق صورت گرفته است، در عمل سهم شهرداری‌ها از مالیات ارزش افزوده از 33 درصد فعلی به 50 درصد افزایش خواهد یافت. در رابطه با نحوه توزیع عوارض سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نیز به موجب قانون فعلی، عوارض وصولی سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی واریز می‌شود و این وجوه مستقیما براساس جمعیت شهرها و روستاها بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع خواهد شد. طبق گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس نیز هیچ تغییری در نحوه توزیع  صورت نگرفته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۲ ماه پیش
  آرشیو