مدیران خودروعصر اعتبار

حجت نظری خبر داد؛

احتمال تخریب خانه تاریخی حاج حسین ملک با بارش‌های پاییزی

عصر ساختمان- عضو شورای شهر تهران نسبت به احتمال تخریب خانه حاج حسین ملک که از آثار فاخر تاریخی است ابراز نگرانی کرد.

احتمال تخریب خانه تاریخی حاج حسین ملک با بارش‌های پاییزی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، بشیر حجت نظری عضو شورای شهر تهران صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود که در جلسه علنی شورای شهر تهران ارائه کرد با بیان اینکه حاج حسین ملک یکی از بزرگ‌ترین واقفان آستان قدس رضوی است که مجموعه‌ای فاخر تحت عنوان موزه ملک از او به یادگار مانده است، گفت: مرحوم ملک در مجموع 3 یادگار در تهران دارد که دومین آن یک خانه باغ در گلاب‌دره است که همچنان سالم و استوار است، اما در فهرست آثار ملی کشور ثبت نشده و از اختیار خاندان ملک هم خارج شده است.

  وی تصریح کرد: خانه دیگر در بازار بین‌الحرمین است که روزگاری خانه مرحوم ملک بود و موزه کتابخانه ملک هم در همین محل قرار داشت.

  حجت نظری با بیان اینکه این ملک با وجود برخی نواقص وضعیت خوبی دارد، گفت: خانه سوم در شهر ری واقع شده که به قصر ملک هم معروف است و این بنا توسط میرزا حسین خان یکی از معماران مشهور خراسان ساخته شده است و در گذشته هم در طبقه اول آن مجالس روضه خوانی در ایام مختلف سال برگزار می‌شد.

  عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در دی ماه سال 48 حاج حسین ملک این قصر را به اداره آموزش و پرورش اهدا کرد تا در آن چند دبستان و دبیرستان بسازند، گفت: قسمت اصلی قصر و بخشی از فضای مشجر آن باقی ماند و باقی فضا‌ها تبدیل به مدرسه شد و بعد از انقلاب هم توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد.

  وی خاطرنشان کرد: اکنون با توجه به وضعیت نامناسب این اثر تاریخی و احتمال تخریب بیشتر آن به خاطر باران‌های پاییزی ضروری است شهرداری تهران در تعامل با بنیاد مستضعفان و سازمان میراث فرهنگی اقدامات مناسبی را برای این بنا انجام دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی