مدیران خودروعصر اعتبار

معاون وزیر کشور خبر داد:

تامین ۳۷۱ هکتار زمین برای جابجائی روستاهای سیل زده و در معرض سیل

عصر ساختمان- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و دبیر کمیته بازسازی و نوسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیلزده مصوبات آخرین جلسه این کمیته را تشریح کرد.

تامین ۳۷۱ هکتار زمین برای جابجائی روستاهای سیل زده و در معرض سیل
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در این زمینه گفت: در ششمین جلسه قرارگاه که هفتم شهریورماه که به ریاست وزیر کشور تشکیل شد، مسوولیت پیگیری چند مصوبه به کمیته بازسازی و نوسازی این قرارگاه واگذار شد که یکی از آنها بررسی موضوع جابجایی روستاهای آسیب دیده از سیل ابتدای سال بصورت موضعی و کلی بود و در این زمینه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از طریق پژوهشکده سوانح طبیعی این بنیاد موظف به انجام مطالعات مربوط به این موضوع شد.

  وی افزود: در حوزه جابجایی روستاها، بخشی از روستاها نیازمند جابجایی موضعی و بخشی دیگر نیازمند جابجایی کلی بوده اند که برای این جابجایی ها در برآورد اولیه نیاز به 371 هکتار زمین بود که از اراضی ملی تامین شد، در این راستا مقرر شد بنیاد مسکن بر مبنای مطالعات صورت گرفته، آمار دقیق جابه جایی های موضعی و اراضی موردنیاز و همچنین جابه جایی کلی روستاهای آسیب دیده را به کمیته بازسازی و نوسازی ارایه نماید.

  جمالی نژاد در ادامه با بیان اینکه بررسی پیشرفت برنامه نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده دیگر دستورکار جلسه اخیر کمیته بازسازی و نوسازی بود، اظهار کرد: ارزیابی واحدهای آسیب دیده در سیل اخیر مشخص کرد که به 137 هزار و 701 واحد در 21 استان خسارت وارد شد که از این تعداد 8452 واحد نیازمند احداث در شهرها و 58 هزارو 266 واحد نیز نیازمند احداث در روستاها و واحدهای تعمیری شهری و روستایی 70 هزارو 982 واحد می باشد.

  وی افزود: مقرر شد با توجه به اقدامات صورت گرفته؛ واحدهای تعمیری شهری و روستایی از نظر قرارگاه و بنیاد مسکن، به عنوان مجری کار، پایان یافته تلقی شود. در خصوص واحدهای احداثی، حسب تسهیلاتی که به بنیاد مسکن جهت پرداخت به آسیب دیدگان تخصیص یافته مقرر شد تا پایان سال جاری نسبت به اتمام کلیه واحدهای مسکونی آسیب دیده نیازمند نوسازی و احداث مجدد، اقدام عاجل و برنامه ریزی شده، معمول گردد.
  جمالی نژاد بررسی بازسازی راههای مواصلاتی شامل راه‌های اصلی و روستایی را دیگر دستورکار جلسه اخیر کمیته بازسازی و نوسازی عنوان کرد و گفت: در حوزه راه‌های مواصلاتی حدود 18 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی، 11 هزار و 415 دستگاه پل و ابنیه فنی براثر سیل اخیر دچار خسارت شده اند.
  وی افزود: در جلسه دوم تیرماه سال جاری هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور با اختصاص مبلغ 39 هزار و 201 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از محل منابع قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای بازسازی بخش‌های خسارت‌دیده ناشی از سیل سال 1398 در سطح ملی و استان‌های حادثه دیده کشور موافقت شد که بر این اساس مبلغ 15 هزار میلیارد ریال بابت خسارت‌های ناشی از سیل به زیرساخت‌های حوزه راه و شهرسازی اختصاص یافت.
  جمالی نژاد ادامه داد: در این جلسه مسائل و مشکلات مربوط به فرایند پیشرفت کار مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به ضرورت تسریع در این فرایند مقرر شد هماهنگی لازم با سازمان برنامه و بودجه کشور و واحدهای استانی این سازمان برای مبادله موافقتنامه های مربوط به اجرای پروزه های عمرانی این بخش در اسرع وقت انجام شود.
  دبیر کمیته بازسازی و نوسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیلزده در ادامه به خسارات وارده به زیرساخت‌های آب و برق اشاره کرد  و گفت: در سیل اخیر زیر ساخت‌های آب و برق در استانهای متاثر از سیل شامل 100 باب مخرن ذخیره آب ،115 ایستگاه پمپاژ و 233 کیلومتر خطوط انتقال آب و 33 تصفیه خانه آب می باشد .2880 کلیومتر شبکه برق و 986 پست برق و 1624 دکل انتقال دچار تخریب شده است.
  جمالی نژاد افزود: برای ترمیم زیر ساخت ها در حوزه زیرساخت های اب و برق و راه  و مسکن دولت نسبت به تصویب مصوبات لازم اقدام نموده است و در جلسه دوم تیرماه  سال جاری هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ 14 هزار و 201 میلیارد ریال برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل به زیرساخت‌های وزارت نیرو (حوزه آب، برق و فاضلاب) تخصیص یافت و مقرر شدبه دلیل اهمیت موضوع هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه کشور و واحدهای استانی این سازمان برای مبادله موافقتنامه های مربوط در اسرع وقت انجام شود.
  وی در ادامه گفت: در این جلسه مقرر شد وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو، گزارش آخرین پیشرفت بازسازی زیرساختهای آسیب دیده از سیل را که از محل منابع داخلی این دستگاه ها انجام شده را به کمیته بازسازی و نوسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیلزده ارایه نمایند.
  معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین گفت: در این جلسه مقرر شد از ظرفیت استان های معین بویژه در سه استان گلستان، لرستان و خوزستان برای اعزام ماشین آلات عمرانی مورد نیاز با هدف تسریع و اجرای زیرساختها و همچنین لایروبی رودخانه ها و مسیل ها استفاده شود.
  جمالی نژاد اضافه کرد: با توجه به اهمیت تامین قیر برای پروژه های راه سازی؛ مقرر شد قرارگاه تمهیدات لازم را به منظور تامین حداقل 30 هزار تن با هماهنگی وزارت نفت به عمل آورد.
  وی ادامه داد: مقرر شد در اولویت بندی پروژه های بازسازی و نوسازی زیرساختها توسط وزارت راه و شهرسازی به گونه ای عمل شود که کارهای عمرانی مربوط به راه و تاسیسات مهم در اولویت قرار گیرد.
  وی افزود: مقرر شد سازمان برنامه و بودجه نیز تخصیص اعتبارات مربوط به مصوبات هیات وزیران را 100 درصد در نظر بگیرد و مراتب را به دستگاه های اجرایی مربوطه ابلاغ نماید.
  براساس گزارش  روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، وی در خاتمه گفت: در پایان جلسه مقرر شد تا دستگاههای اجرایی نسبت به ارائه گزارش پیشرفت پروژهای عمرانی در حال بازسازی و نوسازی و وضعیت مبادله موافقت نامه آنها اقدام نماید و وزارت کشور پیگیری های لازم را برای تسریع در این فرایند انجام دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
    آرشیو