مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت«۳۷۶۵»

مسکن در جنوب تهران ارزان شد

عصر ساختمان-در شرایطی که قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه رشد ناچیز ۰.۴ درصد را تجربه کرد، تورم ملک در ۱۰ منطقه جنوبی تهران منفی شد.

مسکن در جنوب تهران ارزان شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، مهرماه امسال تورم بازار مسکن در اغلب مناطق جنوبی شهر تهران منفی شد.   مطابق پیش‌بینی‌ها پس از کاهش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران، روند افت قیمت به مناطق جنوبی سرایت کرد. مهرماه 1398 قیمت مسکن در 10 منطقه واقع  در نیمه جنوبی شهر تهران شامل مناطق 9، 10، 11، 12، 14، 15، 16، 18 و 21 و چهار منطقه واقع در نیمه شمالی شهر شامل مناطق 4، 5، 7 و 21 کاهش پیدا کرد. بیشترین افت قیمت در منطقه  21 با 18  درصد کاهش ماهیانه رخ داد. هم‌چنین مناطق 15، 16 و  22 به  ترتیب 11 درصد، 7.5 درصد و 11 درصد کاهش ماهیانه  قیمت را تجربه کردند.

  مناطق 4 و 5 به عنوان کانون معاملات به ترتیب با کاهش  1.5 و 6.5 درصد قیمت نسبت به شهریورماه مواجه شدند. هم‌اکنون میانگین قیمت آپارتمان در مناطق 4 و 5 به ترتیب 13 و 14.6 میلیون تومان در  هر متر مربع است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم مسکن در مناطق مصرفی تهران منفی شده و نمی‌توان رشد 0.4 درصد معدل کل را به تمام مناطق تعمیم داد. مهرماه امسال قیمت خانه در مناطق یک تا سه پایتخت به ترتیب 7.6، 9 و 5.3 درصد افزایش یافت که در رشد میانگین قیمت کل تاثیرگذار بود. اما با توجه به حجم پایین معاملات در کل شهر تهران، افزایش یا کاهش قیمت ماهیانه نمی‌تواند ملاکی برای ارزیابی وضعیت کلی بازار تلقی شود.

  میانگین قیمت مسکن در 10 منطقه جنوبی تهران در مجموع 6درصد در مقایسه با شهریور ماه کاهش یافت که این میزان کاهش قیمت مسکن در یک ماه آن هم در شرایطی که حجم معاملات خرید مسکن افزایش یافته است به نوبه خود قابل توجه و نشان‌دهنده یک پیام مهم برای بازار مسکن است مبنی بر اینکه فعلا بازار مسکن حتی در صورت افزایش محسوس حجم معاملات خرید آپارتمان، ظرفیتی از بابت رشد محسوس قیمت‌ها ندارد. این درحالی است که عمده معاملات مصرفی مسکن در این 10 منطقه متمرکز شده است و این موضوع نشان می‌دهد به‌رغم افزایش 0.4 درصدی قیمت مسکن در مهرماه در کل شهر تهران، قیمت واحدهای مسکونی در مناطق کانون تقاضای مصرفی واحدهای مسکونی برای سومین ماه پیاپی کاهشی بوده است.

  مطابق گزارش بانک مرکزی تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به 3400 فقره رسید که نسبت به ماه قبل 22 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 63.7 درصد کاهش نشان می دهد. متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده نیز 12 میلیون و 720 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0.4 و 47.7 درصد افزایش نشان می دهد. در بین مناطق 22 گانه شهر تهران، مطابق معمول بیشترین متوسط قیمت به منطقه یک معادل 26 میلیون و 970 هزار تومان در هر متر مربع و کمترین آن با 5 میلیون و 520 هزار تومان در هر متر مربه به منطقه 18 اختصاص داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 43.7 و 52.7 درصد افزایش نشان می دهند.

  پیش‌بینی کارشناسان از بازار مسکن

  عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، افزایش تعداد معاملات مسکن در کنار کاهش نرخ تورم را دو موضوع امیدوارکننده در اقتصاد ایران دانست. همچنین مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در شش ماهه دوم سال پیش بینی می کنیم معاملات مسکن به تدریج افزایش پیدا کند اما رشد قیمت نخواهیم داشت.

  حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان  تهران نیز با بیان اینکه کسادی معاملات مسکن تا شب عید ادامه خواهد داشت، گفت: رکود فعلی بی سابقه نیست و در سال‌های 1364 و 1365 نیز با توجه به افت شدید معاملات 30 تا 40 درصد برگشت قیمت داشتیم اما هم اکنون نمی‌توان انتظار داشت قیمت‌ها بیش از 20 درصد کاهش پیدا کند؛ در حالی که جهش حدود 200 درصد بوده است.

  هم‌چنین سلمان خادم‌المله، کارشناس بازار مسکن، ثبات بازارهای رقیب از یک طرف و سیاست‌های انبساطی دولت را منجر به رونق نسبی بازار مسکن در مهرماه دانست و گفت: حداقل تا سه سال آینده نمی‌توان انتظار تحول جدی در معاملات مسکن داشت و قیمت‌ها جهش نخواهد کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
    آرشیو