مدیران خودروعصر اعتبار

معامله گران به بازار آمدند

عصر ساختمان- جدیدترین گزارش از بازار مسکن تهران آمارهای جالبی دارد؛ آمارهایی مربوط به ماه آبان که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است.

معامله گران به بازار آمدند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایران، بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که در آبان ماه 1398، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 4100 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 19.5 درصد افزایش داشته است. این درحالی است که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 12 میلیون و 460 هزار تومان بوده و نسبت به ماه قبل 2 درصد کاهش یافته است.

  به‌عبارت دیگر، در ماه آبان نسبت به ماه مهر، قیمت آپارتمان‌های تهران کاهشی بوده و در همین حال تعداد معاملات بیشتر شده است.

  «گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان سال 1398» بانک مرکزی، برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است.

  آبان ماه سال گذشته شرایط چگونه بود؟

  میان آمارهای‌های ماهانه و نقطه‌ای تعداد معاملات و قیمت هر متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی تفاوت‌هایی وجود دارد. به طوری که آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد، در ماه مورد گزارش تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.7 درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده 35.8 درصد افزایش یافته است. یعنی قیمت آپارتمان‌های تهران نسبت به آبان ماه سال 1397 افزایش داشته و معاملات هم کم شده است.

  مردم کجای تهران بیشتر خانه خریدند؟

  توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان ماه سال 1398 حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 17.2 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه‌ها را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق 2 و 4 به ترتیب با سهم‌های 9.4 و 8.5 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع 74.7 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در آبان‌ماه امسال مربوط به 10 منطقه شهر (5، 2، 4، 10، 14، 7، 8، 15، 1 و 11) بوده و 12 منطقه باقیمانده 25.3 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

  در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 23 میلیون و 480 هزار تومان به منطقه 1 و کم‌ترین آن با 6 میلیون و 50 هزار تومان به منطقه 18 تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 19.6 و 46.1 درصد افزایش نشان می‌دهند.

  وضعیت مسکن تهران از ابتدای سال تاکنون

  تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در 8 ماه ابتدایی سال 1398 حدود 39 هزار و 900 واحد مسکونی بود که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، 56.2درصد کاهش نشان می‌دهد.

  در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 12 میلیون و 680 هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 74.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

  کدام خانه‌ها جذاب‌تر بودند؟

  توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بازار مسکن بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در آبان ماه امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی «7.5 تا 9» میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم 12 درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه قیمتی «9 تا 10.5» و «6 تا 7.5» میلیون تومان به ترتیب با اختصاص سهم 11.5 و 10.1 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

  حال و روز اجاره نشینان

  بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در آبان ماه سال‌جاری مؤید رشد به ترتیب 31.4 و 31.7 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است. البته آمارها نشان می‌دهد که آهنگ رشد شاخص کرایه مسکن در این ماه کمتر از ماه مهر بوده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی