مدیران خودروعصر اعتبار

جزئیات جدید از زمین‌لرزه ۴.۹ ریشتری ایذه

عصر ساختمان- مقام مسئول وزارت راه با تشریح جزئیات زلزله ۴.۹ ریشتری ایذه، گفت:در ۱۳ سال اخیر ۱۷۰۰ زمین‌لرزه در فاصله ۱۰۰ کیلومتری اطراف و مرکز زلزله روی داده است.

جزئیات جدید از زمین‌لرزه ۴.۹ ریشتری ایذه
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، علی بیت‌اللهی اظهار کرد:‌ زلزله شب گذشته ایذه در 22 کیلومتری شمال شهر ایذه و 53 کیلومتری شرق مسجد سلیمان خوزستان و در سمت شرقی استان به وقوع پیوست داد که گزارشی از آسیب جانی به دلیل رخداد زلزله حاصل نشده  و تنها سه نفر به دلیل وحشت و زمین خوردن دچار آسیب شدند.

  وی از  خسارت اندک به یک باب خانه روستایی در روستای علی‌آباد خبر داد و افزود: ارزیابی میدانی خسارت توسط تیم‌های مرتبط در دستور کار قرار گرفته است.عمق زمین لرزه بنا بر گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران،  20 کیلومتر گزارش شده است که عمق نسبتا زیادی بوده و احتمالا یکی از دلایل اثر نامحسوس زلزله نیز در منطقه عمق بالای آن است.

  وی در خصوص مراکز جمعیتی این زمین‌لرزه گفت: شهرهای ایذه، بازفت (استان چهارمحال‌و‌بختیاری)، آبژدان، قلعه‌خواجه، صمصامی، قلعه‌تل و مسجد سلیمان در شعاع بین 20 تا 50 کیلومتری اطراف رومرکز این زلزله واقع شده است که دو شهر ایذه و مسجد سلیمان دارای جمعیتی بیش از 100هزار نفرند.

  به گفته رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، روستاهای متعددی در اطراف رومرکز زلزله قرار دارند که شامل روستاهای مهرنان، نجفقلی، بنه تیمور و سراب است.

  بیت‌اللهی همچنین توضیح داد: رومرکز زلزله در امتداد یکی از سگمنت‌های سامانه گسلی پیشانی کوهستان واقع شده که احتمالا گسل مسبب زمین‌لرزه نیز همین قطعه از گسل پیشانی کوهستان است.

  وی از وقوع چهار پس‌لرزه پس از زلزله اصلی با بزرگی 4.9 خبر داد که به گفته وی بزرگترین آنها پس‌لرزه 4.3 بوده است که در ساعت 22:33 رخ داد.

  رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: منطقه زلزله‌زده، از نظر لرزه‌خیزی فعال و با توجه به وجود گسله‌های فعال، زمین‌لرزه‌های متعددی در طول سالیان گذشته در حوالی آن رخ داده است.

  به گفته وی، در  13 سال اخیر حدود 1700 زمین‌لرزه با بزرگی بیش از 2.5 در فاصله 100 کیلومتری اطراف رومرکز زلزله رخ داده است که 90 زمین‌لرزه از آن میان با بزرگی 4 و بالاتر از آن بوده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
    آرشیو