مدیران خودروعصر اعتبار

۲۳۲۸ مسموم و ۱۰۶ جانباخته بر اثر گازگرفتگی در کشور

عصر ساختمان- از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون ۲۳۲۸ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن مسموم شده و ۱۰۶ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

۲۳۲۸ مسموم و ۱۰۶ جانباخته بر اثر گازگرفتگی در کشور
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، همزمان با سرد شدن هوا و نصب وسایل گرمایشی در منازل، اماکن تجاری و اداری و استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط منجر به مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن می‌شود. مهمترین اماکن شایع تجمع گاز مونوکسیدکربن را می‌توان در حمام، کابین وسایل نقلیه و مکان‌های سرپوشیده و فاقد تهویه مناسب اشاره کرد.

  گاز مونوکسیدکربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولا بر اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی بویژه در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

  استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما 250 برابر بیش از اکسیژن است لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق به‌سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌کند که به علت بی‌رنگ و بی‌بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

  علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالا درد شکمی سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است. در مبتلایان به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد. از سایر علائم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی بر اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز شود. مسمومیت شدید با این گاز کشنده است.

  بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور از ابتدای مهرماه سال جاری تا کنون 2328 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن مسموم و 106 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

  بیشترین مسمومیت با مونوکسیدکربن در استان‌های تهران با 489 نفر، خراسان رضوی با 258 نفر، فارس با 231 نفر و آذربایجان شرقی با 184 نفر بوده است.

  همچنین 1700 مسموم توسط آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی اعزام‌ شده‌اند که بیشترین مسموم اعزامی در استان‌های خراسان رضوی با 224 نفر، تهران با 222 نفر، فارس با 160 نفر، آذربایجان شرقی با 169 نفر بوده است همچنین 106 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن فوت کرده‌اند. بیشترین فوتی ناشی از مسمومیت با مونوکسیدکربن در استان‌های آذربایجان شرقی با 13 نفر، اصفهان با 12 نفر و فارس با 10 نفر بوده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
    آرشیو