مدیران خودروعصر اعتبار

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ و ۹۸

عصر ساختمان- نمودار ۱۲ ماهه روند رشد قیمت مسکن شهر تهران منتهی به آذرماه ۱۳۹۸ از کاهش ۴.۲ درصدی سرعت رشد قیمت‌ها نسبت به سال قبل حکایت دارد.

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ و ۹۸
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، رشد ماهانه قیمت مسکن شهر تهران از حدود هفت درصد در سال گذشته به 2.8 درصد در سال جاری رسیده است. میانگین رشد متوسط قیمت مسکن به صورت ماه به ماه قبل برای یک دوره 12 ماهه منتهی به آذرماه 1398 در شهر تهران 2.9 درصد بوده و این در حالی است که این شاخص در اسفند پارسال هفت تا هشت درصد اعلام شد.

  مقایسه نمودار رشد نقطه به نقطه‌ سالانه قیمت نیز از کند شدن روند افزایش قیمت حکایت دارد. آذرماه سال 1397 متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران 9 میلیون و 630 هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن  93 درصد افزایش یافت؛ در حالی که این عدد برای آذر امسال 40 درصد بوده است.

  دفتر اقتصاد مسکن، متوسط قیمت مسکن در تهران طی آذرماه  1398 را متری 13 میلیون و 470 هزار تومان اعلام کرد.

  در 12 ماهه منتهی به آذرماه در شهر تهران، بیشترین رشد ماهانه معادل 11.4 درصد در اردیبهشت و کمترین رشد ماهانه در شهریورماه معادل منفی 3.5 درصد بوده است.

  نمودار نشان می‌دهد از خردادماه روند رشد ماهانه قیمت، نزولی بوده اما در آذرماه به عدد 6.8 درصد رسید.

  با وجود نگرانی‌ها از افزایش قیمت مسکن در ماه گذشته، بررسی کلی بازار با توجه به ظرفیت آن، قرار گرفتن بازار مسکن در یک روند صعودی قیمت را دور از ذهن می‌سازد؛ هرچند با توجه به آمار اتحادیه املاک از رشد ماهانه 128 و 11 درصدی معاملات مسکن در آذر و دی، نشانه‌هایی از افزایش نسبی توان متقاضیان مصرفی دیده می‌شود.

  البته چهار ماه پایانی سال با توجه به ذهنیت تورم سیستماتیک برای سال آینده معمولا ماه‌های پرمعامله‌ای در بازار مسکن هستند که افزایش معاملات و به تبع آن افزایش نسبی قیمت را در پی دارد.

  افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

  دی امسال معاملات ملک در تهران و کل کشور به ترتیب 11 و 19 درصد نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرد. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شد شاهد افت موقت خرید و فروش مسکن باشیم. رشد نسبی قراردادهای خرید و فروش مسکن در حالی اتفاق افتاده که ماه قبل رشد ماهانه معاملات در تهران و کل کشور به ترتیب 128 و 52 درصد به ثبت رسید.

  آمار سالانه نیز گویای افزایش 35 و12 درصدی خرید و فروش ملک در تهران و ایران طی دی 1398 نسبت به دی‌ 1397 است.

  بر اساس اعلام اتحادیه مشاوران املاک تهران، دی‌ امسال بالغ بر 12 هزار و 48 قرارداد خرید و فروش ملک در پایتخت امضا شده که نسبت به ماه قبل 11 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 35 درصد رشد نشان می‌دهد.

  هم‌چنین دی‌ماه 1398 در کل کشور 56 هزار و 393 مبایعه‌نامه امضا شده که نسبت به 47 هزار و 99 قرارداد خرید و فروش در ماه قبل 19 درصد و نسبت به 50 هزار و 158 معامله دی‌ماه  1397 بالغ بر 12 درصد افزایش یافته است. آمار قیمت دی ماه هنوز از سوی وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی اعلام نشده است.

   

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
  آرشیو