مدیران خودروعصر اعتبار

خروج ۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق مسکن یکم

عصر ساختمان- در حالی که از مهر ۹۷ تا بهمن امسال ۴ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان از منابع صندوق پس‌انداز مسکن یکم خارج شده است اما مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن، محل جبران آن را اقساط بازگشتی مسکن مهر عنوان کرد.

خروج ۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق مسکن یکم
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، صندوق پس‌انداز مسکن یکم که از خرداد سال 1393 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد، با روزهای نه چندان خوشی روبه رو است؛ این صندوق که ابتدا به دلیل قابل ملاحظه بودن نسبت قدرت خرید مسکن آن نسبت به قیمت مسکن که در تهران تا 60 درصد و در برخی شهرهای دیگر تا بالای 90 درصد می‌رسید، با استقبال خوبی مواجه شد؛ اما با آغاز روند افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم سال 96 و در ادامه آن، در سال‌های 97 و 98، این نسبت به زیر 20 درصد کاهش یافت که سبب خروج بخش قابل توجهی از آورده‌های مردمی که یکی از دو منبع مهم تأمین مالی صندوق یکم (شامل: «آورده های مردمی» و «اقساط بازگشتی مسکن مهر») است، شد.

  به گونه‌ای که بر اساس اعلام مدیرعامل بانک مسکن، بیش از 2 هزار میلیارد تومان از منابع این صندوق از سوی مالکان حساب‌های وابسته به آن، خارج شده است.

  در پایان مهر 97، مانده حساب صندوق یکم در بالاترین نقطه در 5 سال اخیر و در رقم 9 هزار و 30 میلیارد تومان ایستاد؛ این در حالی است که در انتهای بهمن امسال، این نرخ به 4 هزار و 200 میلیارد تومان رسید که نشان دهنده خروج 4 هزار و 830 میلیارد تومان از منابع این صندوق است؛ البته بخشی از این خروج منابع، به دلیل بسته شدن حساب در پی استفاده «صاحب حساب» از تسهیلات مورد نظر بوده است.

  آیا تسهیلات مسکن یکم افزایش می‌یابد؟

  ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است تسهیلات آن افزایش یابد، گفت: ماهیت صندوق پس‌انداز مسکن یکم به گونه‌ای است که با کسری منابع مواجه می‌شود هر گونه افزایش سقفی هم در آن منوط به این است که راه‌های افزایش سقف آن پیش بینی شود در حال حاضر ما با استفاده از اقساط بازگشتی تسهیلات مسکن مهر، تا 160 میلیون تومان را می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که تأمین می‌شود.

  وی ادامه داد: در حال حاضر مانده حساب پس‌انداز صندوق مسکن یکم حدود 4 هزار و 200 میلیارد تومان است؛ اما رقمی که تا کنون به عنوان تسهیلات پرداخت کرده‌ایم حدود 12 هزار میلیارد تومان است که 3 برابر مانده سپرده، تسهیلات پرداخت کرده‌ایم؛ مابه‌التفاوت آن نیز از دو محل اقساط وصولی تسهیلات مسکن یکم و اقساط بازگشتی مسکن مهر است.

  صندوق ورشکست نمی‌شود / ‏ ‬تا 1402 اقساط مسکن مهر به مسکن یکم می‌رود

  مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا صندوق پس‌انداز مسکن یکم در آستانه ورشکستگی است؟ بیان داشت: خیر این صندوق ورشکست نمی‌شود بلکه ما کماکان تا 1402 اقساط بازگشتی مسکن مهر را به این تسهیلات اختصاص می‌دهیم؛ در مدل مالی ما، از آن زمان (1402) به بعد می‌توانیم از محل اقساط بازگشتی تسهیلات مسکن یکم، سقف‌های تسهیلاتی فعلی را به متقاضیان پرداخت کنیم. چون حجم پرتفوی آن به حدی افزایش می‌یابد که کسری منابع را از محل اقساط وصولی خودش تأمین می‌کنیم که زمان آن تا 4 سال آینده است.

  کاهش 20 درصدی ورود منابع به صندوق یکم

  رحیمی انارکی تصریح کرد: برخی ورودی‌های جدید به دلیل افزایش قیمت مسکن نسبت به قبل با شیب کمتری افتتاح حساب می‌کنند افتتاح حساب مسکن یکم در تهران بیشترین کاهش را داشته و نسبت به سال‌های اولیه راه اندازی صندوق، 20 درصد کاهش ورودی و افتتاح حساب داشته‌ایم چون بیشترین افزایش قیمت مسکن در تهران اتفاق افتاده و از آنجایی که عمده مصرف کنندگان مسکن یکم، کارکنان دولت و اقشار حقوق‌بگیر هستند، تورم عمومی از یک سو و عدم افزایش حقوق‌ها مطابق با تورم از سوی دیگر، در این موضوع دخیل بوده است.

  چرا مردم منابع خود را از صندوق یکم خارج می‌کنند؟

  وی درباره خروج منابع از صندوق یکم اظهار داشت: برخی از افرادی که امتیاز آنها به سقف تعیین شده در طول یک سال می‌رسد، اقدام به خارج کردن منابع می‌کنند مثلاً در تهران اگر فرد متقاضی به مدت یک سال 40 میلیون تومان سپرده گذاری کند، می‌تواند با باقی نگه داشتن 13.5 میلیون تومان در حساب مورد نظر و حفظ امتیاز خود، مابقی را از حساب خارج کند؛ یک مدل دیگر هم این است که برخی از متقاضیان به طور کلی حساب خود را می‌بندند مثلاً از 650 هزار حسابی که تا کنون افتتاح شده، 110 هزار حساب را بدون آنکه تسهیلاتی بگیرند، صفر کرده‌اند؛ در حال حاضر 340 هزار حساب زنده داریم و 140 هزار واحد مسکونی از محل تسهیلات آن خریداری شده و 180 هزار حساب به دلیل استفاده از تسهیلات، مسدود شده‌اند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو