مدیران خودروعصر اعتبار

عقبایی:

مسکن واکنش سریع به نرخ ارز ندارد

عصر ساختمان- نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه افزایش مراجعات در دی و بهمن موجب رشد قیمت مسکن شد، گفت: قیمت مسکن در سال ۹۹ نمی‌تواند بیشتر از نرخ تورم رشد کند و قطعاً این افزایش بسیار پایین‌تر از خط تورم خواهد بود.

مسکن واکنش سریع به نرخ ارز ندارد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از فارس، حسام عقبایی در پاسخ به این سؤال که دلیل رشد قیمت مسکن در دی‌ماه و بهمن ماه طبق گزارش بانک مرکزی چیست، گفت: بخش مسکن از خردادماه امسال وارد یک رکود غیرتورمی شد و به همین دلیل میزان معاملات مسکن کاهش یافت و این رکود پایدار تا نیمه اول امسال باقی ماند.

  وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شد از اسفند ماه حجم مراجعات و معاملات مسکن افزایش یابد، اظهار داشت: انتخابات مجلس شورای اسلامی باعث شد تا متقاضیان واقعی خرید مسکن و متقاضیانی که قصد سرمایه‌گذاری داشتند در دی‌ماه و بهمن‌ماه و قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی به بازار مسکن مراجعه کنند و همین افزایش مراجعات موجب رشد معاملات و قیمت مسکن شد.

  *پیشوازی متقاضیان از خرید مسکن

  عقبایی با تأکید بر اینکه البته میزان رشد قیمت مسکن نسبت به میزان افزایش معاملات کمتر بود ادامه داد: پیشوازی متقاضیان مسکن از خرید مسکن چه برای خرید و چه برای سرمایه‌گذاری باعث شد تا بعد از افزایش تعداد معاملات مسکن، مالکان با دیدن افزایش تقاضا قیمت‌های خود را بالا ببرند.

  نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر اینکه البته طی چند روز گذشته به دلیل شیوع و انتشار ویروس کرونا معاملات مسکن در اسفندماه را تحت‌تأثیر خود قرار داده است، گفت: حجم معاملات مسکن این روزها به دلیل اینکه مالکان مسکن از ورود متقاضیان خرید مسکن به دلیل ترس از شیوع ویروس کرونا خودداری می‌کنند کاهش یافته،‌ به همین منظور به نظر می‌رسد فعلاً خرید و فروش مسکن و میزان معاملات کاهشی باشد.

  *پیش‌بینی از وضعیت قیمت مسکن در سال 99

  عقبایی در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی از وضعیت قیمت مسکن در سال 99 چگونه خواهد بود، گفت: بازار مسکن در فروردین ماه سال آینده به دلیل تعطیلی بازارها ثبات خواهد داشت، اما در اردیبهشت ماه قیمت‌ها خود را پیدا خواهد کرد و در خردادماه قیمت مسکن به نوعی خود را به خوبی نشان خواهد داد.

  *رشد نرخ تورم بسیار پایین تر از نرخ تورم خواهد بود

  وی ادامه داد: اما آنچه که مشخص است این است که افزایش قیمت مسکن در سال 99 در حد زیر خط تورم خواهد بود و این به معنی این است که اگر خط تورم 30 درصد باشد، قیمت مسکن بسیار پایین‌تر از این عدد یعنی در حدود 15 تا 20 درصد رشد خواهد کرد.

  *مسکن واکنش سریع به نرخ ارز ندارد

  نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سؤال که این روزها نرخ دلار در حال افزایش است، آیا قیمت مسکن هم به تعبیت از افزایش نرخ ارز خود را بازیابی خواهد کرد، گفت: مسکن مثل سایر کالاها نیست که بلافاصله بخواهد نسبت به این افزایش نرخ ارز واکنش نشان دهد، یعنی اگر نرخ دلار آمریکا همینطور این افزایش را ادامه دهد و پایدار باقی بماند قیمت مسکن حداقل 2 یا 3 ماه دیگر به این افزایش نرخ ارز واکنش نشان خواهد داد.

  بانک مرکزی دو روز پیش گزارش داد که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در بهمن ماه امسال 144.0 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 44.4 درصد افزایش نشان می دهد.

  به طور کلی طی 11 ماهه نخست سال 1398 ارزش معاملات واحدهای مسکونی در تهران 81 هزار و 270 میلیارد تومان بوده که رشد 6.4 درصدی نسبت به 11 ماهه سال 1397  نشان می‌دهد. هم‌چنین متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی شهر تهران در 11 ماهه نخست سال جاری 13 میلیون و 185 هزار تومان بوده که نسبت به 11 ماهه نخست سال  گذشته 64 درصد افزایش داشته است. تعداد  معاملات نیز  در 11 ماهه ابتدایی امسال 54 هزار و 910 فقره بوده که از کاهش 13.5 درصدی نسبت به 11 ماهه ابتدای سال 1397 حکایت دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو