مدیران خودروعصر اعتبار

هزینه وام مسکن ۴۳میلیون!

اوراق تسهیلات مسکن بر قله ۹۰ هزار تومان

عصر ساختمان- در حالی که قرار بود اوراق تسهیلات مسکن، ابزاری برای خرید وام باشد، در حال حاضر به ابزاری برای سرمایه گذاری سفته بازان در بازار سرمایه تبدیل شده و رقم هر برگه امروز به ۹۰ هزار تومان رسید.

اوراق تسهیلات مسکن بر قله ۹۰ هزار تومان
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات صبح امروز به رقم بی سابقه 90 هزار تومان رسید.

  بر اساس این گزارش تعدادی از نمادهای زیرمجموعه این اوراق در نیم ساعت ابتدایی معاملات امروز بین 90 تا 92 هزار تومان خرید و فروش شده و سایر نمادها نیز بین 87 تا 89 هزار تومان در حال معامله هستند.

  این در حالی است که علیرغم گذشت ساعات اندکی از معاملات، افزایش هر برگه تسهیلات مسکن تا سقف دامنه نوسان 5 درصد بی سابقه بوده است.

  در حال حاضر هر برگه تسه 9903، 91 هزار و 600 تومان فروخته شده و هزار و 37 برگه از این نماد به فروش رفته است. 104 فقره معامله نیز در نیم ساعت ابتدایی این معاملات ثبت شد. همچنین اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند پارسال با نماد تسه 9812 امروز 90 هزار و 400 تومان فروخته شد.

  دیگر نمادهای وارد شده در کانال 90 هزار تومانی امروز تسه 9808، تسه 9802و تسه 9806 بوده است.

  با احتساب میانگین هر برگه 90 هزار تومان، متقاضی دریافت تسهیلات خرید مسکن در تهران که برای زوجین 240 میلیون تومان است باید 480 برگه خریداری کنند که قیمت تمام شده خرید این تسهیلات 43 میلیون و 200 هزار تومان برآورد خواهد شد، این در حالی است که وام جعاله به تنهایی 40 میلیون تومان است و هزینه خرید اوراق از وام جعاله بالاتر می‌رود.

  یعنی یک زوج برای «رسیدن» به وام مسکن باید 43 میلیون و 200 هزار تومان هزینه کنند که این هزینه معادل وام جعاله‌ای است که برای خرید مسکن پرداخت می‌شود. به معنای دیگر، زوجین برای اینکه بتوانند وام مسکن بگیرند، باید معادل یک وام جعاله را جهت رسیدن به وام مسکن به صاحبان اوراق پرداخت کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی